Подолати сліпоту

podolaty-slipotuМіжнародний день сліпих за ініціативою ВООЗ відзначається з метою привернення уваги до проблем порушенням зору, сліпоти та реабілітації людей з порушенням зору. За даними Міжнародної агенції з профілактики сліпоти, близько 284 млн. людей мають проблеми з зором, з них 39 млн. не бачать взагалі. Хворобами очей уражені понад 19 млн. дітей. Більшість сліпих живуть в країнах що розвиваються, там де інфекції, недостатність харчування та відсутність офтальмологічної допомоги є причинами високої поширеності сліпоти. В таких державах кількість сліпих в 10-40 разів вища, ніж у розвинених країнах, де сліпота є наслідком, головним чином, дегенеративних і метаболічних порушень.

Одним з пріоритетних напрямків світової системи охорони здоров’я є подолання дитячої сліпоти. За даними Глобальної Програми боротьби зі сліпотою ВООЗ «Vision — 2020» щохвилини у світі сліпне одна дитина і якщо не будуть прийняті термінові заходи по попередженню дитячої сліпоти, кількість сліпих дітей у світі до 2020 р. перевищить 2 млн. осіб. В Україні сліпих та слабозорих дітей більш 10 тисяч, щороку близько 1 тис. дітей визнаються інвалідами внаслідок хвороб системи зору. Основними причинами дитячої сліпоти є: висока ступінь міопії, уроджені захворювання (аномалії, катаракта, глаукома) спадкові хвороби сітківки, ретинопатія недоношених, наслідки тяжких травм органа зору.

Доведено, що 80% сліпота та слабкозорість можуть бути попереджені, а завдяки реалізації на національному рівні профілактичних, лікувально-реабілітаційних заходів можливо значно знизити кількість сліпих та слабкозорих людей. Реалізація Програми, до якої приєдналася Україна, ґрунтується на зниженні рівнів сліпоти та слабкозорості, яким можна запобігти завдяки сучасній профілактиці, лікуванню та оптичній корекції.

Стратегія реалізації Програми в Україні включає:

  • первинна охорона зору шляхом запобігання інфекційним захворюванням переднього відрізка ока, розвиткові авітамінозу та кору у новонароджених та немовлят, рання діагностика офтальмологічних захворювань у новонароджених, немовлят, дітей;
  • навчання офтальмологічного персоналу методам профілактики та сучасного лікування дитячої сліпоти;
  • надання офтальмологічної допомоги сліпим та слабкозорим дітям (фармакотерапевтичне, лазерне, мікрохірургічне лікування, оптична корекція аномалій зору);
  • командний підхід у здійсненні профілактичних та лікувальних заходів (спільна діяльність систем охорони здоров’я, освіти, соціальної допомоги, громадськості) спрямована на зниження дитячої сліпоти.

ЛІТЕРАТУРА:

  1. Запобігання сліпоті у дітей в Україні в рамках виконання програми ВООЗ «Зір-2020» з практичним семінаром «Жива хірургія» / ред. С.О. Риков [и др.]. — Київ : [б. и.], 2005. — 364 с.
  2. Лук’янченко О. Бачити все / О. Лук’янченко, І. Гайда, Л. Рудавська // Фармацевт-практик. — 2016. — № 10. — С. 14-15.
  3. Риков С.О. Роль первинного контакту з пацієнтом у виявленні порушень зорових функцій серед дітей перших років життя (огляд літератури) / С.О. Риков, Ю.В. Баринов // Український медичний часопис. — 2016. — № 6. — С. 75-77.
  4. Рыков С. А. Эффективность реабилитации детей с наследственной слепотой и слабовидением в мегаполисе / С. А. Рыков, Н. С. Лаврик, Е. М. Савина // Современная педиатрия. — 2015. — № 3. — С. 104-109.
  5. Савина Е.М. Роль генетически детерминированной патологии глаз в структуре инвалидности по зрению у детей в мегаполисе // Харківська хірургічна школа. — 2015. — N 6. — С. 103-109