Питна вода і здоров’я

питна водаВода це найважливіший природний ресурс нашої планети. Без неї неможливий розвиток живої природи. Вода – незамінне джерело у життєвих процесах організму людей, тварин та рослин. Вона є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету.

Ще у давні часи люди шанували і цінували воду, дбайливо ставились до джерел, криниць і колодязів. В багатьох археологічних культурах світу на залишках глиняного посуду збереглися малюнки води у вигляді хвилястих ліній і дощу – у вигляді косих ліній. У давніх шумерів професія лікаря називалася асу – “той, що знає воду”. Це був знавець, який розумівся на цілющих властивостях води і за її допомогою лікував людей. Багато стародавніх культур знали і використовували в культових цілях так звану водну магію. Жива і мертва вода відома нам ще з дитячих казок, проте в XXI столітті це реальні поняття і результат досягнень сучасної науки.

Здоров’я людини залежить від якості питної води. Після відкриття Пастером, Кохом та іншими ученими хвороботворних мікробів людству стало відомо епідемічне значення води у розповсюдженні таких інфекційних захворювань, як холера, дизентерія, туляремія, лептоспіроз, поліомієліт тощо.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, половина жителів нашої планети вживає забруднену воду. Щорічно у світі через низьку якість питної води помирає близько 6 мільйонів чоловік. Інфекційна захворюваність, пов’язана з незадовільним водопостачанням, сягає півмільярда випадків у рік. ВООЗ наголошує, що одне із чотирьох лікарняних ліжок зайняте хворими, які стали жертвами інфікування води.

Для здоров’я населення найбільше значення має не кількість, а якість питної води, причому якість є найбільш важливим показником, ніж доступність води.

Якість питної води у всіх містах та населених пунктах країн світу, зокрема в Україні, відхиляється від норми. Це пов’язано через погіршення екологічного стану всієї планети в результаті промислової діяльності людини. В окремих регіонах питна вода для населення поставлена на межу катастрофи. Шкідливі та отруйні речовини у ній зростають в декілька десятків разів, що різко погіршує здоров’я всіх вікових категорій, особливо жінок та дітей.

Перед всіма країнами світу давно постала проблема очищення та оздоровлення питної води. Проте всі існуючі на сьогодні методики очищення води не в змозі повернути їй у повній мірі природні та корисні для людей біологічні властивості.

В нашій країні гарантоване постачання питної води для населення забезпечується “Водним кодексом України”, Законом України “Про питну воду і питне водопостачання” та загальнодержавною програмою “Питна вода України”.

Цими документами наш уряд визначив конкретні завдання, спрямовані на досягнення головної мети – забезпечити населення України якісною питною водою.

Згідно з нормативами, зазначеними у вищевказаних документах, питна вода повинна відповідати наступним гігієнічним вимогам:

 1. Володіти хорошими органолептичними властивостями, бути прозорою, не мати стороннього присмаку та запаху.
 2. Не бути шкідливою за хімічним складом.
 3. Не містити хвороботворні бактерії та інші збудники захворювань.
 4. Не мати негативних властивостей, що обмежують її використання у побуті.

Головним критерієм безпеки питної води в епідемічному відношенні є повна відсутність у воді шкідливих мікроорганізмів – збудників захворювань.

Для оцінки якості води в санітарній практиці користуються бактеріологічними показниками. Одним з показників бактеріального забруднення є  кишкова паличка. Відомо, що кишкова паличка у порівнянні з іншими мікробами найбільш стійка у зовнішньому середовищі. Саме ця властивість кишкової палички використовується в якості санітарно-бактеріологічного показника забруднення води.

Епідемічну безпеку питна вода проходить у системі централізованого водопостачання. Найголовніший етап водопідготовки – дезінфекція та знезараження питної води, яка досягається за допомогою комбінованих засобів обробки.

Уряду і відповідальним особам необхідно вдосконалювати сучасне обладнання, яке відповідає за контроль якості питної води. Україна має безліч проблем, та попри всі негаразди ми упевнено крокуємо вперед і дбаємо про власне здоров’я.

Здоров’я вам і процвітання!

 

Список використаної літератури:

 1. Авраменко Л.М. Забезпечення населення якісною і безпечною питною водою – пріоритетне завдання охорони здоров’я // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2011. – № 1. – С. 53-55.
 1. “Колодец, колодец, дай воды напиться…”. Проблема водных запасов // Инфекционный контроль. – 2012. – № 1. – С. 17-18.
 1. Костенецький М. Радіаційно-гігієнічний моніторинг питної води // СЕС. Профілактична медицина. – 2012. – № 3. – С. 60-61.
 1. Мирон М. Забезпечення навчальних закладів водою гарантованої якості // СЕС. Профілактична медицина. – 2010. – № 5. – С. 54-57.
 1. Обеззараживание питьевой воды // Инфекционный контроль. – 2011. – № 1. – С. 20-22.
 1. Овчинникова П. Основа жизни [Вода питьевая] // Инфекционный контроль. – 2011. – № 4. – С. 39-41
 1. Петраков Ю. Вплив води на здоров’я людини // СЕС. Профілактична медицина. – 2012. – № 3. – С. 32-35.
 1. Проданчук М. Бутильована питна вода: проблемні питання нормативної бази // СЕС. Профілактична медицина. – 2011. – № 1. – С. 16-17.
 1. Шевченко О. Гігієнічна оцінка неканцерогенного ризику при споживанні питної води // СЕС. Профілактична медицина. – 2012. – № 6. – С. 46-49.
 1. Якісна питна вода – основа здоров’я людини // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. – 2014. – № 2. – С. 40-42.
 1. Яковлєв Є. Вода з крана: звідки береться і чим загрожує // СЕС. Профілактична медицина. – 2008. – №1. – С. 58-63.