Питна вода і здоров’я

pytna-voda-i-zdorovyaВода це найважливіший природний ресурс нашої планети. Без неї неможливий розвиток живої природи. Вода – незамінне джерело у життєвих процесах організму людей, тварин та рослин. Вона є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету.

Ще у давні часи люди шанували і цінували воду, дбайливо ставились до джерел, криниць і колодязів. В багатьох археологічних культурах світу на залишках глиняного посуду збереглися малюнки води у вигляді хвилястих ліній і дощу – у вигляді косих ліній. У давніх шумерів професія лікаря називалася асу – «той, що знає воду». Це був знавець, який розумівся на цілющих властивостях води і за її допомогою лікував людей. Багато стародавніх культур знали і використовували в культових цілях так звану водну магію. Жива і мертва вода відома нам ще з дитячих казок, проте в XXI столітті це реальні поняття і результат досягнень сучасної науки.

Здоров’я людини залежить від якості питної води. Після відкриття Пастером, Кохом та іншими ученими хвороботворних мікробів людству стало відомо епідемічне значення води у розповсюдженні таких інфекційних захворювань, як холера, дизентерія, туляремія, лептоспіроз, поліомієліт тощо.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, половина жителів нашої планети вживає забруднену воду. Щорічно у світі через низьку якість питної води помирає близько 6 мільйонів чоловік. Інфекційна захворюваність, пов’язана з незадовільним водопостачанням, сягає півмільярда випадків у рік. ВООЗ наголошує, що одне із чотирьох лікарняних ліжок зайняте хворими, які стали жертвами інфікування води.

Для здоров’я населення найбільше значення має не кількість, а якість питної води, причому якість є найбільш важливим показником, ніж доступність води.

Якість питної води у всіх містах та населених пунктах країн світу, зокрема в Україні, відхиляється від норми. Це пов’язано через погіршення екологічного стану всієї планети в результаті промислової діяльності людини. В окремих регіонах питна вода для населення поставлена на межу катастрофи. Шкідливі та отруйні речовини у ній зростають в декілька десятків разів, що різко погіршує здоров’я всіх вікових категорій, особливо жінок та дітей.

Перед всіма країнами світу давно постала проблема очищення та оздоровлення питної води. Проте всі існуючі на сьогодні методики очищення води не в змозі повернути їй у повній мірі природні та корисні для людей біологічні властивості.

В нашій країні гарантоване постачання питної води для населення забезпечується «Водним кодексом України», Законом України «Про питну воду і питне водопостачання» та загальнодержавною програмою «Питна вода України».

Цими документами наш уряд визначив конкретні завдання, спрямовані на досягнення головної мети – забезпечити населення України якісною питною водою.

Згідно з нормативами, зазначеними у вищевказаних документах, питна вода повинна відповідати наступним гігієнічним вимогам:

 1. Володіти хорошими органолептичними властивостями, бути прозорою, не мати стороннього присмаку та запаху.
 2. Не бути шкідливою за хімічним складом.
 3. Не містити хвороботворні бактерії та інші збудники захворювань.
 4. Не мати негативних властивостей, що обмежують її використання у побуті.

Головним критерієм безпеки питної води в епідемічному відношенні є повна відсутність у воді шкідливих мікроорганізмів – збудників захворювань.

Для оцінки якості води в санітарній практиці користуються бактеріологічними показниками. Одним з показників бактеріального забруднення є  кишкова паличка. Відомо, що кишкова паличка у порівнянні з іншими мікробами найбільш стійка у зовнішньому середовищі. Саме ця властивість кишкової палички використовується в якості санітарно-бактеріологічного показника забруднення води.

Епідемічну безпеку питна вода проходить у системі централізованого водопостачання. Найголовніший етап водопідготовки – дезінфекція та знезараження питної води, яка досягається за допомогою комбінованих засобів обробки.

Уряду і відповідальним особам необхідно вдосконалювати сучасне обладнання, яке відповідає за контроль якості питної води. Україна має безліч проблем, та попри всі негаразди ми упевнено крокуємо вперед і дбаємо про власне здоров’я.

Література:

 1. Безреагентная активация среды обитания человека, питьевой воды и продуктов питания — фактор оптимизации электронного состояния клеточных сред, улучшения здоровья и долголетия / Ю.В. Большак [и др.] // Проблемы старения и долголетия. – 2016. – Том 25, N 1. – С. 40-49.
 2. Бузинний М. Г. Обробка питної води для видалення радону. Огляд методів за європейським проектом / М. Г. Бузинний, Л. Л. Михайлова // Довкілля та здоров’я. – 2018. – № 4. – С. 10-15
 3. Використання діоксиду хлору у технології підготовки питної води на Дніпровському водопроводі м. Києва / В. О. Прокопов [и др.] // Довкілля та здоров’я. – 2018. – № 4. – С. 15-19
 4. Вода ReO: здоров’я та активність кожного дня! // Фармацевт практик. – 2017. – № 3. – С. 12-13
 5. Дедишина Л. Гігієна, правильне харчування та якість питної води / Л. Дедишина // Фармацевт практик. – 2019. – № 3. – С. 28-29
 6. Забруднення питної води хлороформом: канцерогенний ризик для здоров’я населення: інформ. лист з проблеми “Гігієна навколишнього середовища”. Вып. 17. – Київ: Укрмедпатентінформ, 2017. – 8 с.
 7. Зорина О. В. Научное обоснование совершенствования порядка эколого-гигиенического мониторинга качества природных и питьевых вод / О. В. Зорина // Довкілля та здоров’я. – 2018. – N 2. – С. 29-35
 8. Зоріна О. В. Наукове обгрунтування порядку інформування споживачів щодо якості питної води з урахуванням вимог європейського законодавства / О. В. Зоріна // Довкілля та здоров’я. – 2018. – № 3. – С. 22-26
 9. Капранов С.В. Вода и здоровье / С.В.Капранов, О.Н.Титамир. – Луганск: “Янтарь”, 2006. – 184 с.
 10. Кущ О.В. Джерела для поновлення здоров’я… у воді з меланіном! / О.В. Кущ // Участковый врач. – 2017. – N 6. – С. 52-53.
 11. Лотоцька О. В. Використання фасованої води населенням міста Тернополя за результатами анкетного опитування / О. В. Лотоцька, К. Т. Волощинська // Медсестринство. – 2018. – N 2. – С. 19-22
 12. Лотоцька О. В. Оцінка ризику споживання питної води з підвищеним вмістом нітратів на здоров’я населення Тернопільської області / О. В. Лотоцька, В. О. Прокопов // Довкілля та здоров’я. – 2018. – № 4. – С. 20-24
 13. Моніторинг та еколого-гігієнічна оцінка якості питної води із джерел децентралізованого водопостачання Рівненської області за 2004-2015 роки / І. В. Гущук [та ін.] // Довкілля та здоров’я. – 2018. – N 1. – С. 41-46
 14. Як обрати питну воду, що буде корисною для здоров’я // Участковый врач. – 2016. – № 9. – С. 20.
 15. Якісна питна вода — основа здоров’я людини // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. — 2014. — № 2. — С. 40-42.