Перелом шийки стегна

perelom-shyiky-stegnaПереломи шийки стегна здебільшого трапляються в людей літнього віку, при цьому 65% усіх хворих людей становлять особи віком понад 60 років, 70% усіх випадків припадає на жінок. Загалом, в людей після 65 років є ризик появи остеопорозу та спричинених ним зламів кісток. У віці до 50-55 років переломи виникають переважно в результаті падіння з висоти, дорожньо-транспортної пригоди, під час інтенсивних занять спортом. Значна частота переломів шийки стегна в літніх людей пояснюється розвитком вікової перебудови кісткової тканини — вона стає остеопоротичною, а отже, менш міцною, втрачає свою еластичність — підвищується її ламкість.

Чинниками ризику виникнення переломів шийки стегна можуть бути:

сімейний анамнез низько-травматичних переломів,

попередні остеопоротичні переломи,

схильність до падінь,

незначна фізична активність,

рання менопауза у жінок,

вживання глюкокортикоїдів,

зловживання алкоголем,

низька маса тіла,

паління.

Зазвичай, такі переломи обтяжені супутньою патологією. Часто постраждалі до моменту травми вже мають різні хронічні захворювання. Перелом шийки стегна, являючись серйозним ушкодженням, приковує пацієнта до ліжка. Внаслідок травми людина знерухомлюється, а це призводить до синдрому декомпенсації всіх органів і систем та обумовлює високу летальність, ускладнює відновлення рухової активності, можливість самообслуговування й повернення до звичного способу життя.

На відміну від людей молодого і середнього віку, у більшості людей літнього та старечого віку, перелом шийки стегна буває при простому падінні дома чи на вулиці. Це свідчить про виражений остеопороз, який супроводжується підвищеною крихкістю старих кісток, а також про відсутність захисної реакції на падіння, внаслідок чого літні та старі люди падають “як мішок”. Найчастіше падіння на вулиці відбувалось під час гололедиці або листопаду. В домашніх умовах перелом шийки стегна може статись при падінні на натертій чи мокрій підлозі, а також на слизькій підлозі у ванній чи туалетній кімнаті. Деякі хворі отримують травму при падінні із стільця чи ліжка через головокружіння та загальну слабкість.

Потрібно, не зволікаючи, доставити людину до лікарні. Дуже часто запізніле транспортування хворих пов’язане з тим, що вони самі та їхні родичі розцінювали перелом шийки стегна як “забиття” і не звертались за медичною допомогою. Але трапляється, що людям, які вчасно скористались медичною допомогою, не був поставлений правильний діагноз, так як не проводилось рентгенологічне дослідження.

При оцінці загального стану потерпілого основне значення має не паспортний, а біологічний вік, тобто стан основних органів і систем, які забезпечують життєдіяльність організму. Адже наявність супутніх захворювань відображається на виборі методу лікування та наслідки хвороби. Метод лікування може бути як оперативним так і консервативним, але його повинен обрати тільки лікар.

Який метод лікування не був би обраний виняткова увага повинна приділятись доглядові за хворим. Пізнє поступлення хворого при неналежному догляді в домашніх умовах, може призвести до розвитку пролежнів, пневмонії та інших ускладнень, які в подальшому ускладнюють лікування.

Профілактикою переломів шийки стегна є — активний спосіб життя, заняття спортом, повноцінне, правильне харчування, постійне вживання продуктів, які містять кальцій. В похилому віці, особливо жінкам, рекомендується вживання вітамінних препаратів, в складі яких є кальцій. Важливо підтримувати нормальну масу тіла.

Література:

  1. Вайда В.М. Хірургічне лікування медіальних переломів шийки стегнової кістки // Травма. — 2016. — Том 17, N 2. — С. 90-93.
  2. Гур’єв С.О. Проблема білатеральних переломів стегна у постраждалих з політравмою. Повідомлення 1 // Екстрена медицина. — 2016. — № 4. — С. 33-37.
  3. Жук П.М. Результати ендопротезування кульшового суглоба в людей старшої вікової групи в разі переломів стегнової кістки у вертлюговій ділянці // Ортопедия, травматология и протезирование. — 2017. — N 1. — С. 87-91.
  4. Калашніков А.В. Лікування навколосуглобових переломів проксимального відділу стегнової кістки: (огляд літератури) // Вісник ортопедії, травматології та протезування. — 2017. — N 1. — С. 65-71.
  5. Конкаев А.К. Сравнительный анализ седации дексмедетомидином и галоперидолом делирия у пожилых пациентов с переломами шейки стегна // Анестезиология и реаниматология. — 2015. — № 1. — С. 8-11.
  6. Медико-соціальні наслідки переломів проксимального відділу стегнової кістки в осіб похилого та стеречого віку: (огляд літератури) / В.О. Бабалян [та ін.] // Ортопедия, травматология и протезирование. — 2017. — N 2. — С. 130-134.
  7. Переломи шийки стегнової кістки в осіб старшого віку: епідеміологія та чинники ризику (огляд літератури) / Т.С. Гурбанова [та ін.] // Ортопедия, травматология и протезирование. — 2017. — N 3. — С. 114-122.