Отруєння рослинами

otruini-roslynyЛюди давно почали використовувати лікарські трави. Наші пращури розуміли: яку рослину можна з’їсти, яка є лікувальною, та яку краще взагалі не чіпати. Здавна отруйну флору застосовували в різних цілях. Знахарі могли зробити з зілля отруту, або переробити це ж зілля в цілющий відвар. Доведено, що якщо взяти будь-яку рослину, яка б містила в собі отруту, але не в великій, а в малій дозі та правильно її вжити, тоді вона знімає біль, сприяє регенерації пошкоджених частин шкіри, допомагає при проблемах з серцем, печінкою, нирками та іншими органами людини. Отруйні речовини, що є в травах можуть знешкоджувати різні інфекції та позитивно впливати на нервову та імунну системи організму людини.

Але, на жаль, отруйні речовини, що знаходяться в деяких лікарських травах здатні спричинити шкоду. Людина може отруїтися, коли неправильно вживає препарати на основі цих рослин для лікування. Також може завдати шкоду своєму організму, якщо прийняти в більшому або в меншому дозуванні, ніж приписав лікар. Отруєння – це тяжке захворювання, наслідки якого часто залежать від швидкості вжитих заходів.

Гострі отруєння рослинами є розповсюдженим видом хімічних хвороб. Серед сотень тисяч видів рослин, які ростуть на Землі, більше 700 можуть викликати гострі отруєння. В Україні їх налічують понад 400. Людей, особливо дітей, приваблює гарний та яскравий вигляд незнайомих рослин чи ягід, які непридатні в їжу. Гострі рослинні отруєння можуть бути масові та закінчуватися смертю. В таких небезпечних рослинах містяться отруйні речовини, такі як алкалоїди, глікозиди, сапоніни, кислоти – синильна, щавелева, різні смоли та інші.

Розрізняють отруйні рослини, які викликають ураження нервової системи: блекота, беладонна, крушина, молочай, дурман, індійські коноплі, снодійний мак, тютюн, чистотіл та інші. Є рослини, які вражають шлунково-кишковий тракт: вовче лико, турецькі коноплі, крушина, паслін, також молочай. Конвалія, наперстянка, чемериця погано діють на серце. Геліотроп, рожевий гірчак і хрестовик порушують функцію печінки. А шкіру вражають борщівник і кропива.

Основними ознаками отруєння рослинами є: втрата свідомості (коматозний стан), порушення дихання та серцевої діяльності. Також можливе порушення дихання в наслідок проникнення в дихальні шляхи блювотної маси та спазми гортані. При цьому з’являються синюшність губ і кінцівок, прискорене клекотливе дихання, а потім й цілковите його припинення. Якщо порушено серцеву діяльність, з’являються блідість шкіри, прискорення або послаблення пульсу, інколи настільки, що він ледве вловлюється, а то й зовсім не виявляється.

Профілактика гострих отруєнь рослинними отрутами полягає у виконанні таких правил:

Не використовувати в їжу незнайомі рослини.

Не споживати розповсюджених культурних рослин (картопля, зернові, горох та інші), які неправильно зберігались чи зимували в полі.

Не слід приймати всередину різноманітних настоянок із лікарських трав, виготовлених в домашніх умовах без погодження з лікарем.

Не можна збільшувати самовільно дози ліків та настоянок, які готувалися в аптеці, призначених лікарем.

Не дозволяти дітям, особливо маленьким, самостійно, без контролю дорослих, збирати гриби, ягоди.

Не слід довіряти своє життя і здоров’я особам, які не мають спеціальної медичної освіти, що пропонують для лікування хвороб “чудодійні“ лікарські засоби, виготовлені з рослин.

ЯКЩО, ВСЕ Ж ТАКИ, ЛЮДИНА ОТРУЇЛАСЯ – ПОТРІБНО ТЕРМІНОВО ВИКЛИКАТИ НЕВІДКЛАДНУ ДОПОМОГУ.

Лікарі зроблять усе необхідне, щоб врятувати життя постраждалому. Життя хворого залежить від своєчасного подання першої допомоги. Всім громадянам варто знати, як надавати першу допомогу до приїзду лікарів, що робити, щоб не розгубитися у важливий момент.

В першу чергу постраждалому слід промити шлунок.

Далі хворому потрібно запропонувати випити 1-2 склянки теплої води з харчовою сіллю (½ чаїної ложки на склянку води). Це викликає блювання. Цю процедуру повторюють 3-4 рази.

Пізніше можна дати будь-які проносні засоби.

Це дозволить хворому протриматися до приїзду бригади швидкої допомоги.

Варто порадити уважніше придивлятися до навколишнього середовища, вчити дітей не зривати і не брати до рота незнайомі ягоди, квітки та просто рослини, щоб не було біди.

Література:

  1. Богун Л.В. Насколько безопасна фитотерапия ожирения? [токсичні та отруйні рослини] // Сімейна медицина. – 2011. – № 4. – С. 54-59.
  2. Гострі отруєння [при отруєнні рослинами] / Невідкладна медична допомога / К.М. Амосова та інші. – Київ: Медицина, 2006. – С. 569-607.
  1. Дедишина Л. Порадити і не зашкодити [лікарські рослини] / Л. Дедишина // Фармацевт-практик. – 2014. – № 2. – С. 40
  2. Курочка Д. Фитотерапия. Всегда ли на благо? / Д. Курочка // Фармацевт-практик. – 2011. – № 11. – С. 53-54.
  3. Медликот Гибсон Д. М. Страх и гомеопатия [отруйні рослини] // Вісник гомеопатичної медицини. – 2014. – № 1. – С. 35-41.
  4. Отруєння отруйними рослинами / Невідкладні стани у практиці терапевта і сімейного лікаря / За ред. А.В. Єпішина. – Тернопіль: ТДМУ, 2008. – С. 281-284.
  5. Щоб користі було більше, ніж шкоди [лікарські рослини]  // Фармацевт-практик. – 2011. – № 1. – С. 41-43.