Отит: приховані загрози

otit-pryhovani-zagrozyГостре запалення середнього вуха — дуже часте захворювання, особливо в дітей. Запалення середнього вуха (отит) поділяють на прості та перфоративні. Прості отити, незважаючи на утворення ексудату у середньому вусі, не супроводжуються проривом барабанної перетинки та витіканням гною, як це спостерігається при перфоративних отитах.

Гостре запалення середнього вуха виникає при попаданні інфекції у барабанну порожнину. Навіть у здоровій носоглотці завжди можуть існувати найрізноманітніші інфекції, у тому числі патогенні мікроорганізми. Цьому сприяють різні причини, що знижують опірність організму. До таких причин слід віднести простудний фактор, що змінює функціональний стан усього організму, а також гострі інфекційні захворювання — грип, кір, скарлатина. Вони знижують опірність організму. Причиною розвитку гострого отиту можуть бути також гострі запальні процеси з місцевими проявами: гострий катар верхніх дихальних шляхів, гострі риніти, ангіни тощо. Різноманітні патологічні процеси в носі, такі як озена, поліпи носа, аденоїди, хронічний тонзиліт також можуть бути сприятливими факторами виникнення гострого отиту. Іноді гострий отит настає після невмілого промивання носа, після операції тощо.

Інфекція при кашлі, чханні, проникає через євстахієву трубу в середнє вухо. Цей так званий трубарний шлях проникнення інфекції є найчастішим. Значно рідше інфекція проникає гематогенним шляхом та, у виняткових випадках, через пошкоджену барабанну перетинку.

Із збудників гострого гнійного отиту на перше місце слід поставити всі види стрептокока, стафілокока й в дитячому віці групу пневмокока.

Симптоми гострого запалення середнього вуха можуть давати найрізноманітнішу картину як по інтенсивності, так і по швидкості наростання. Суб’єктивні симптоми полягають в різких болях у вусі, що віддають у тім’я або потилицю. Болі можуть бути спочатку незначними та наростати поступово або відразу набувати інтенсивного характеру. Це швидко приводить до зниження слуху різного ступеня й шуму у вухах, який нерідко сприймається хворими у вигляді дуже болісної пульсації. Часто отити супроводжуються високою температурою до 39-40°.

Перебіг отиту може бути дуже відмінним. Легкі ступені запалення при цілій барабанній перетинці можуть зазнати зворотного розвитку і в короткі строки закінчитися цілковитим одужанням. Тривалість перебігу захворювання при гнійних формах в середньому тривають 1-2 тижні, при тяжких формах — до 4-6 тижнів. Потім звичайно настає помітне полегшення в загальному стані хворого: температура спадає до норми, сильні болі у вухах зменшуються, самопочуття поліпшується. Якщо температура не спадає та болі тривають — то це свідчить про появу ускладнень.

Профілактика гострих запалень середнього вуха складається з боротьби проти інфекційних захворювань, а також з гострими та хронічними захворюваннями носа і носоглотки. Зміцнення загального стану організму, підвищення його опірності за допомогою повноцінного харчування з достатньою кількістю вітамінів, особливо в дитячому віці, є надійними профілактичними заходами проти багатьох хвороб, у тому числі й проти гострих отитів. Для профілактики гострого отиту має значення правильне та своєчасне лікування гострих і хронічних синуїтів, гіпертрофічного риніту, видалення аденоїдів.

Здоров’я вам і процвітання.

Література:

  1. Исмагулова Э.К. Пути восстановления морфологических изменений слизистой оболочки среднего уха и слуховой трубы при секреторном отите // Оториноларингология. Восточная Европа. — 2015. — №3. — С. 42-44.
  2. Косаковський А.Л. Антибіотики при гострому середньому отиті: огляд світових рекомендацій // Современная педиатрия. — 2016. — N 3. — С. 26-31.
  3. Крук М.М. Визначення отологічної симптоматики у хворих на алергічний риніт для профілактики розвитку негнійних середніх отитів // Ринологія. — 2015. — № 1. — С. 30-36.
  4. Латентно протекающий мастоидит и множественные внутричерепные осложнения [отит] / Voudouris Charalampos, Psarommatis Ioannis, Nikas Ioannis // Вестник оториноларингологии. — 2016. — Т. 81, № 4. — С. 83-84.
  5. Осложнения хронического гнойного среднего отита: 12-летний опыт / N. Sharma, A.A. Jaiswal, P.K. Banerjee // Вестник оториноларингологии. — 2016. — Т. 81, № 4. — С. 83.
  6. Особенности акустической коррекции слуха у пациентов, страдающих хроническими гнойными средними отитами / Л.Э. Макарина-Кибак [и др.] // Оториноларингология. Восточная Европа. — 2012. — № 3. — С. 94-100.
  7. Отит. Стислий довідковий посібник // Дитячий лікар. — 2016. — № 3. — С. 39-51.
  8. Попович В.І. Порушення якості життя хворих на гострий середній отит і можливості його корекції // Современная педиатрия. — 2017. — N 1. — С. 26-33.
  9. Яшан О.І. Інтоксикаційний синдром при гострому середньому отиті та шляхи його корекції // Вісник наукових досліджень. — 2013. — N 2. С. 90-92.