Особиста гігієна та профілактика в запобіганні кишковим інфекціям

osobysta-gigiena-ta-profilaktyka-v- zapobiganni-kyshkovyh-infekcij

Особиста профілактика є важливою ланкою в боротьбі з кишковими інфекціями, тому, що попереджуючи себе від захворювання, кожен тим самим попереджує від цього оточуючих. Тобто, неухильне дотримання кожним простих, але вкрай необхідних санітарно-гігієнічних навичок набирає важливого значення, коли внаслідок непомічених порушень або інших випадковостей, збудники кишкових інфекцій можуть невидимо попасти в їжу та воду. Задля того, щоб цього не сталось — важливо дослухатись до деяких порад. Кожна порада буде не просто рецептом на різні випадки життя а й спонукатиме кожного до усвідомлених дій та свідомих заходів попередження кишкових захворювань.

Наприклад, коли нагадати, що в догляд за руками, крім того, що їх треба мити, входить коротке зрізування нігтів, то це легко зрозуміти: під нігтями накопичується багато всякого бруду та зрізування нігтів є хорошим гігієнічним правилом. Ось чому доводиться боротися із звичкою смоктати пальці, гризти нігті, відучуючи від цього дітей з самого раннього віку.

Особливо треба турбуватись про новонароджених. Той, хто доглядає дитину, завжди повинен мити руки перед сповиванням та годуванням її. Мати, яка годує дитину груддю, повинна перед прикладанням до неї дитини помити соски. Не потрібно користуватись гумовими сосками-пустушками, до яких не слід привчати дітей.

Велике значення в попередженні кишкових захворювань має правильне користування їжею та водою. Харчові продукти належить тримати в чистоті: не рухати їх брудними руками, оберігати від мух, користуватись чистим посудом, тарою, інвентарем. Сирі овочі та фрукти необхідно перед вживанням добре помити в проточній воді, а молоко, куплене на базарі, — кип’ятити. Сирим можна пити молоко, яке продається в розфасованому вигляді, тому, що воно після розфасовки пастеризується, тобто прогрівається. Ці, дуже важливі поради про чистоту утримання харчових продуктів нерідко порушуються іноді непомітно й для самого порушника. Неодноразово доводилось спостерігати, як покупець хліба кладе його в сітку і, тримаючи покупку, весь час доторкається до свого одягу. Подане зауваження стосується й інших продуктів, які йдуть до столу без термічної обробки.

Особливу увагу завжди доводиться приділяти питній воді. Вона повинна бути завжди свіжою. При користуванні водою з водопроводу її можна брати безпосередньо з крану, попередньо спустивши першу порцію, що застоялася. В тих випадках, коли питну воду приходиться брати з неконтрольованих джерел, краще її кип’ятити та після охолодження вживати для пиття.

Про зберігання та приготування продуктів та їжі необхідно також дати декілька порад. Продукти, які можуть стати місцем розвитку мікробів — м’ясо-молочні продукти, риба та інші, а також уже виготовлену їжу слід зберігати на холоді, тобто при температурі приблизно не вище + 6-8 градусів (холодильники, природний холод в льохах, коморах, за вікном, на балконах та ін.).

Для обробки сирих і виготовлених продуктів для їжі потрібно мати окремі дошки та окремий інвентар, а в домашніх умовах, коли робота виконується на одній дошці, після користування вона повинна бути старанно вимита й облита окропом. Не дозволяється зберігати м’ясні та рибні фарші на кухні, де тепло сприяє розмноженню мікробів, а на холоді їх тримати не більше 12-24 годин. Рибу гарячого копчення також слід зберігати на холоді не більше 72-84 годин.

При варінні м’яса — слід розрізувати його на куски не більше, як по 200 грамів та варити протягом 2-2, 5 години, тому що у великих кусках можуть залишатися живими сальмонели, якщо ними було засіяне сире м’ясо. Яйця качок і гусей, які хворіють на сальмонелоз, можуть бути заражені збудниками, тому вони вживаються лише для виробів, які добре пропікаються. Знешкодити їх можна також кип’ятінням протягом 10 хвилин. Обід, тобто перші та другі страви, в звичайних умовах не в гарячому вигляді можуть зберігатися протягом 2-3 годин, а потім повинні ставитись в холодне місце. На холоді їх можна зберігати до 12 годин. При повторній подачі, навіть коли вони по зовнішньому вигляді та запахові доброякісні, їх треба прогріти. В термосах їжу не слід зберігати більше ніж 2-3 години.

Кухня чи приміщення, де готується їжа, повинні утримуватись в чистоті й працювати в них треба в чистому халаті. Адже чистота і порядок — головні умови боротьби з кишковими інфекціями.

Література:

  1. Бордий, Т. Острые кишечные инфекции у детей: вопросы и ответы / Т. Бордий, В. Ульянов, Е. Заяц. // З турботою про дитину. — 2016. — № 2. — С. 15-19.
  2. Голубовська О.А. Гострі кишкові інфекції: сучасні методи інтенсивної терапії / О.А. Голубовська, О.А. Галушко // Острые и неотложные состояния в практике врача. – 2016. – № 2. – С. 15-18.
  3. Профилактика и коррекция воспалительных осложнений при перитоните в зависимости от выраженности энтеральной недостаточности [профілактика кишкових інфекцій] / Ф.Н. Ильченко [и др.] // Клінічна хірургія. — 2015. — № 1. — С. 16-18.
  4. Профилактика кишечных инфекций / Н.А. Семина, Е.П. Ковалева, В.Г. Акимкин и др // Инфекционный контроль. — 2008. — №2. — С. 19-21
  5. Сергевнин B. Острые кишечные инфекции: профилактика пищевого пути передачи возбудителей [Электронный ресурс] / B. Сергевнин. — Электрон. журн. // Врач. — 2014. — № 5. — С. 28-30
  6. Сергевнин В. Острые кишечные инфекции. Профилактика водного пути передачи / В. Сергевнин // Врач. — 2014. — № 3. — С. 81-82.
  7. Сучасні аспекти пероральної регідратації при гострих кишкових інфекціях / О.М. Зінчук, О.О. Зубач, О.П. Адамович // Сімейна медицина. – 2017. – № 4. – С. 134-136.
  8. Усачова О.В. Гострі кишкові інфекції у дітей: сучасні можливості реалізації концепції запобігання антибіотикорезистентності / О.В. Усачова // Актуальная инфектология. – 2016. – № 4. – С. 29-34.
  9. Харчові токсикоінфекції: дії медсестри при інфекційних хворобах : клінічний протокол // Журнал головної медичної сестри. – 2018. – N 2. – С. 62-65