Осіння депресія: причини, симптоми та профілактика

bil

Депресія – не ознака слабкості, це ознака того, що ви занадто довго намагалися бути сильними.

Доктор Джон «Джей Ді»

Депресія загалом – це психічне захворювання, яке характеризується низкою симптомів: пригніченим настроєм, когнітивними дисфункціями – це коли людина бачить світ навколо себе у похмурих тонах, не бачить перспектив у майбутньому, негативно себе оцінює тощо. Під час депресії спостерігається також безсоння, рухова загальмованість або навпаки, надмірна збудженість. Порушується робота організму, знижується або збільшується апетит. Виникають психосоматичні хвороби – гастрити, виразки, навіть цукровий діабет.

З недавніх пір у нашому житті з’явилося нове поняття – сезонна, або осіння депресія. Що ж це таке? Як її подолати? Давайте будемо розбиратися.

Отже, осіння депресія – це деякий психічний розлад, який періодично виникає з початком осені у певної категорії людей. Так, виникає не у всіх. Осіння депресія відноситься до сезонної депресії, або сезонного афективного розладу, який виникає головним чином восени і взимку через відсутність яскравого сонячного світла. Медики виявили, що до осінньої депресії схильні люди, яким притаманні такі риси характеру, як вразливість, недовірливість, педантичність, надмірна відповідальність, схильність до перфекціонізму. Перфекціонізм, в свою чергу, це віра в ідеал і глибоке переконання в тому, що цей ідеал мусить бути досягнутий, і що недосконалий результат не має право на існування.

Перераховані характеристики найчастіше зустрічаються в жінок, тому за статистикою, жінки найбільш схильні до осінньої депресії. На це також впливає несприятлива спадковість – на генетичному рівні деякі люди схильні до перепадів настрою і акцентують свою увагу тільки на негативних переживаннях.

Виявити в себе осінню депресію можна, якщо знати її ознаки і симптоми. Крім загальних симптомів, осіння депресія має свої характерні ознаки, за якими її можна визначити. Такій людині постійно хочеться спати, їсти (або навпаки – не спати і не їсти), вона починає набирати зайві кілограми. Не хоче нікуди рухатися, виходити з дому. Спостерігається нестача сил, фізична слабкість, ностальгія і смуток за відпусткою, що минула і сонячними теплими днями. Осіння депресія може проявлятися у самих найрізноманітних поєднаннях вищевказаних ознак і бути різними за інтенсивністю.

Які причини викликають осінню депресію? Вважається, що осіння депресія виникає через порушення обміну речовин в організмі – серотоніна і мелатоніна. Ці гормони роблять наш настрій. Коли настає ніч – «гормон щастя» серотонін перетворюється на «гормон сну» мелатонін. Мелатонін надає нам допомогу під час засипання. Восени швидко темніє, дні малі, тому сильно хочеться спати і відчувається занепад сил, зникає бажання працювати.

Проте є і інші причини для осінньої депресії. Восени ми менше отримуємо вітамінів з їжею. Ще осінній період – це початок навчального року і кінець відпусток. А значить, з’являються негативні переживання, виникають нові проблеми. Дозвілля ми найчастіше проводимо вдома, отже є більше вільного часу, щоб проаналізувати своє життя. У нас раптово виникають такі проблеми, яких ми не помічали влітку, коли було тепло і сонячно. Такі негативні переживання найчастіше проходять взимку, з наближенням новорічних і зимових свят.

Найбільш тривалий і складний перебіг осіння депресія має в тому випадку, коли крім сезонних впливів наша психіка відчуває травмування іншого характеру. Коли, наприклад, втрачаємо близьку нам людину, переживаємо з приводу якогось захворювання, відчуваємо сильні стреси на роботі або розлучаємося з коханими. Такі депресії називаються психогенними і зазвичай осіння депресія їх підсилює. Тому дуже важливо при перших ознаках сезонної депресії зайнятися її лікуванням.

Насамперед потрібно пам’ятати, що не можна займатися самолікуванням. Ліки призначає лікар. І діагноз «депресія» теж може поставити тільки лікар! Проте є поради, як не допустити депресію в своє життя, або, якщо вона все ж з’явилася, як не довести себе до плачевного стану. Спочатку необхідно ретельно переглянути свій стиль життя і внести корисні поправки. Наприклад, корисним є фізичне навантаження. Можна зайнятися легенькою пробіжкою, пограти у м’яча. Адже фізична активність прискорює кровообіг у головному мозку, покращується метаболізм, починає вироблятися гормон задоволення – ендорфін. Використовуйте світлотерапію – щодня вдень виходьте на вулицю і гуляйте якомога довше. Настрій покращується вже за два тижні. Якщо ви страждаєте на осінню депресію – на дотримуйтесь строгої дієти, тому що це тільки посилить ваш стан. Їжте фініки, банани, морську рибу, горіхи, чорний шоколад, червоні фрукти і овочі. Підвищіть соціальну активність, спілкуйтеся з друзями. Не замикайтесь самі вдома, будьте з людьми. Не дивіться поганих новин по телевізору, не спілкуйтеся з важкими людьми. Займіться медитацією, вона також знижує тривожність. Побільше шуткуйте і смійтеся. Відомо, що сміх не дає вироблятися стресовим гормонам – кортизолу і адреналіну.

Тепер ви знаєте, що собою являє осіння депресія і що робити для того, щоб її подолати. Психологи рекомендують бути відкритими для світу, для спілкування. Спільні прогулянки з друзями чи знайомими обов’язково піднімуть гарний настрій і осіння депресія відійде на задній план. Щастя вам і процвітання!

Список використаних джерел

Бурчинський С. Г. Депресії в загальномедичній практиці: стратегії фармакотерапії та критерії вибору препарату антидепресанта / С. Г. Бурчинський // Мистецтво лікування. – 2020. – № 1/2. – С. 13-14.

В фокусе: традиционные осенние проблемы // Фармацевт-практик. – 2014. – № 10. – С. 30-31.

Гаврилюк Т. А вже по праву руку осінь / Т. Гаврилюк // Вісник Червоного Хреста України. – 2015. – № 4. – С. 15.

Інформаційний лист про депресію для пацієнта // Журнал головної медичної сестри. – 2019. – № 7. – С. 63-65.

Клінічні настанови щодо лікування резистентної депресії // НейроNEWS. – 2020. – № 2. – С. 49-54.

Колесник М. Тривога та депресія очима фахівців різних спеціальностей / М. Колесник // Український медичний часопис. – 2019. – Т. 1, № 5. – С. 49-51.

Мартинюк А. Winter is Coming: про що потурбуватися на початку осінньо-зимового періоду / А. Мартинюк // Управління закладом охорони здоров’я. – 2018. – № 9. – С. 65-67.

Мороз О. Настанови щодо лікування депресії / О. Мороз // НейроNews. – 2019. – № 1. – С. 48-51.

Настанови щодо призначення фармакотерапії уніполярної депресії // НейроNEWS. – 2019. – № 5. – С. 64-66.

Орос М. М. Нейробіологічні основи депресії та тривожного розладу: принципи консервативного лікування / М. М. Орос, О. В. Тодавчич // НейроNEWS. – 2019. – № 10. – С. 34-36.

Скринінг та діагностика депресії в умовах первинної ланки охорони здоров’я // НейроNEWS. – 2019. – № 9. – С. 24-28.

Хаустова О. О. Стратегії аугментації в терапії резистентної депресії  / О. О. Хаустова // НейроNEWS. – 2019. – № 2. – С. 13-18.

Чарівність осені // З турботою про жінку. – 2019. – № 8/9. – С. 100-101.

Як примиритися з осінню // Медична сестра: Професійне видання для мед. сестри, акушерки та фельдшера. – 2016. – № 9. – С. 25-26.