ОЛЕКСІЙ ЯКОВИЧ КОЖЕВНИКОВ – ВИДАТНИЙ ОСНОВОПОЛОЖНИК ВІТЧИЗНЯНОЇ НЕВРОПАТОЛОГІЇ

кожевніков17 березня 2016 року виповнюється 180 років від дня народження одного з основоположників вітчизняної невропатології – Олексія Яковича Кожевникова.

Народився Олексій Якович в Рязанській області в сім’ї чиновника. Закінчивши гімназію зі срібною медаллю, він вступає до Московського університету на медичний факультет, наслідуючи сімейні традиції. Адже старший брат Кожевникова також був лікарем.

Після закінчення навчання молодого лікаря залишили ординатором акушерської клініки професора Коха. Однак акушерство О.Я. Кожевникова не захоплювало, тому він перейшов на кафедру госпітальної терапії асистентом, яку очолював професор І.В. Варвинський. Він дуже зацікавився вивченням нервових хвороб. Свою докторську дисертацію присвятив вивченню патологічної анатомії туберкульозу спинного мозку.

До 1869 року неврологія була складовою частиною терапії або психіатрії. Повернувшись літом 1869 року із закордонного відрядження, молодий вчений доцент Олексій Якович Кожевников очолив кафедру нервових хвороб Московського університету. Ця кафедра стала першою у світі самостійною неврологічною кафедрою. Спочатку виникало багато труднощів, не було аудиторій, лабораторних приміщень, ліжок. Згодом для нової кафедри було відведено 20 ліжок в одній із лікарень. Студенти з великим задоволенням відвідували лекції Кожевникова, адже він завжди читав щось нове, доступне. Наприклад, це були теми про емболію і тромбоз мозкових судин, аневризми мозкових артерій, туберкульозний менінгіт, боковий аміотрофічний склероз, поліневрити та інші хвороби нервової системи.

Лекції читали у лікарняних палатах. Завдяки великій старанності, організаторському таланту і працьовитості Олексія Яковича у такий тяжкий період відбулося становлення кафедри.

У 1894 році Кожевников описав особливу форму епілепсії, яка принесла йому світову популярність. Після опису цієї форми епілепсії вчені інших країн світу почали вивчати її розвиток, причини виникнення і походження захворювання.

За своє життя О.Я. Кожевников написав більш як 25 наукових праць. Кожна з них була новим відкриттям в неврології, перспективою для подальшого дослідження. Олексій Якович був дуже грамотним, досвідченим клініцистом. Він умів побачити рідкісні симптоми, особливості перебігу хвороби.

Крім наукової, педагогічної, лікарської роботи Кожевников був ще великим організатором. Був одним із засновників Пироговського товариства і першого з’їзду вітчизняних психіатрів. Заснував Московське товариство невропатологів і психіатрів, підготував до випуску «Журнал невропатологии и психиатрии». Був почесним членом різних наукових товариств.

Олексій Якович Кожевников прожив велике і цікаве життя, сповнене улюбленою роботою, спілкуванням з учнями, громадською діяльністю. Він став засновником вітчизняної неврології як окремої дисципліни, створив чудову школу неврологів, зробив великі наукові відкриття.

Образ Кожевникова надихає усіх жити і працювати заради суспільного блага.