Обережно: поезія, або Ефект Сильвії Плат

«Поет – мимоволі брат божевільного, – писав есеїст Олексій Цвєтков, – обидва знаходять у житті асоціації та зв’язки, яких більшість із нас не помічають, вони руйнують затишні штампи, котрі дозволяють нам спокійно спати. Подібно до журналістів в гарячих точках, поети ведуть репортаж із тих місць, куди всім іншим боляче дивитись, про які болісно розповідати, і котрі підходять надто близько до епіцентру.

Поет – це божевільний, наділений винятковим даром мовлення». Американський психолог Джеймс С. Кауфман проаналізував життєписи понад 1620 письменників різних жанрів і 520 біографій жінок-мисткинь. Науковець дійшов висновку, що з-поміж творчих професій, доступних для обох статей, найбільшу схильність до психічних захворювань мають жінки, зокрема поетеси. Виявлену закономірність він назвав «Ефект Сильвії Плат» – за іменем видатної американської поетеси ХХ ст., яка покінчила життя самогубством в 30 років.

Але все ж не слід узагальнювати, ніби потяг до віршування провокує божевілля. Джеймс Кауфман був переконаний, що творчі професії, навпаки, більш корисні для лікування психіки, адже поезія – чи не найпрекрасніший спосіб виразити власні почуття і дійсно може бути ефективним засобом психотерапії. Ця історія знайшла втілення у фільмі «Сильвія» (2003) http://baskino.me/films/biograficheskie/6857-silviya.html, а історію життя Сильвії Плат та інших представниць лірики з точки зору психології можна прочитати в статті:

Обережно: поезія, або Ефект Сильвії Плат / підгот. О. Тищенко // НейроNEWS. Психоневрологія та нейропсихіатрія. 2019. №10. С. 55–60.

Якщо ви бажаєте отримати електронну копію статті зверніться за електронною адресою : nmi.ronmb@gmail.com або тел.: (063) 38-09-527 (viber). Послуга безкоштовна.