НОВОУТВОРЕННЯ ШКІРИ

novoutvorennya-shkiryШкіра виконує ряд різних функцій, які мають неоціненне значення для всього організму: вона захищає тіло від впливу зовнішнього середовища, виділяє різноманітні речовини, бере участь у терморегуляції організму. Шкіра також реагує на зміни, що виникають у внутрішніх органах людини, сигналізує про патологічні процеси, які розвиваються в організмі. Шкіра є дзеркалом внутрішніх органів.

Новоутвореннями шкіри є невуси (родимки). Вони можуть бути вродженими або виникати у будь-якому віці. Невуси бувають пігментні, волосаті, бородавчасті, судинні, фіброматозні. Лікують поверхневі невуси кріотерапією, електрокоагуляцією, глибокі видаляють з обов’язковим гістологічним дослідженням з метою виявлення злоякісних пухлин.

Розрізняють доброякісні та злоякісні новоутворення шкіри. До доброякісних пухлин шкіри відносять:

аденоми – невеликі пухлини червонуватого кольору з перламутровим відтінком, чітко відмежовані від шкіри; розвиваються із сальних та потових залоз, ростуть повільно;

фіброми – тверді вузлики, розташовані в товщі шкіри, розвиваються із сполучної тканини;

ліпоми ( жировики ) – м’які безболісні утвори, розвиваються із підшкірної жирової клітковини.

Такі пухлини дуже рідко перероджуються в злоякісні. Діагноз  встановлюють за допомогою гістологічного дослідження. Лікують хірургічним шляхом або за допомогою електрокоагуляції.

Передракові хвороби – це такі зміни на шкірі, які за певних умов можуть перероджуватися в рак. Це обмежений меланоз (пігментні плями на обличчі), хвороба Боуена (бородавчасті, екземоподібні, ущільнені невеликі вогнища з лущенням і кірочками на поверхні), хвороба Педжета (червоні вогнища з вологою зернистою поверхнею, вкритою кірочками, які повільно збільшуються). Діагноз підтверджують тільки шляхом гістологічного дослідження в онкологічному диспансері.

До злоякісних пухлин шкіри належать рак та меланома.

Рак шкіри – це злоякісне утворення, що характеризується невпинним ростом, руйнуванням тканин та призводить до розвитку метастазів і смерті. Хвороба не заразна.

За формою росту пухлини розрізняють поверхневий, глибоко проникаючий та папілярний рак шкіри.

Поверхневий рак розвивається повільно. Першою ознакою є поява на шкірі твердуватих білястих вузликів, жовтих або сірувато-білих плям. Вони містяться в товщі шкіри або дещо виступають над її поверхнею, іноді сверблять. Поступово пухлина збільшується, проростає в навколишні здорові тканини і руйнує їх, хоча особливих турбот хворому не завдає.

Глибоко проникаючий рак починає розвиватись глибоко в шкірі з волосяних мішечків, потових або сальних залоз. Такі пухлини швидко виразкуються, утворюючи кратероподібну рану. При цій формі раку більшою мірою руйнуються навколишні тканини й швидше клітини поширюються в інші органи.

Папілярний (сосочковий) рак швидко росте як в глибину, так і вгору у вигляді горбків, які складаються із сосочків.

Меланома – це пігментна (коричнева або чорна), найзлоякісніша пухлина шкіри, яка швидко дає метастази у внутрішні органи.

На шкірі виникає темно-бура пляма з неправильними контурами, збільшується, перетворюється в горбисту пухлину, надалі – розпад, утворення кровоточивої виразки, метастази у регіонарні лімфовузли, внутрішні органи.

У меланоми виділяють поверхневі, вузлуваті, піднігтьові (чорні плями під нігтем), амеланотичні (незабарвлені) форми. Меланома може розвиватися з пігментних родимок внаслідок їх постійного травмування (механічного або хімічного). Ознаки переродження пігментних родимок у меланому проявляються в появі свербежу, нерівномірності поверхні, зміні пігментації, збільшенні розмірів, утворенні виразки, кровоточивості.

Діагноз раку та меланоми підтверджують за допомогою гістологічного дослідження в онкологічному диспансері.

Головним методом запобігання злоякісних  пухлин шкіри є своєчасне виявлення та лікування передпухлинних утворів.

Література:

  1. Аллахвердян Г.С. Возможности ультразвукового исследования первичной меланомы кожи // Ультразвуковая и функциональная диагностика. – 2016. – №2. – С.62-69.
  2. Аль-Халаф О.С. Плоскоклеточный рак кожи (диагностика) // Дерматовенерология. Косметология. – 2016. – №2. – С.98-101.
  3. Досвід використання дерматоскопії для обстеження пацієнтів з новоутвореннями шкіри /В.Є. Ткач (та ін.) // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2016. – №1. – С.113.
  4. Онкохірургічний і дерматологічний підходи до діагностики та лікувальної тактики у хворих на меланому шкіри / І.Й.Галайчук (та ін.) // Клиническая онкология. – 2014. – №3. – С.41-44.
  5. Ошивалова О.О. Алгоритми диференційної діагностики новоутворень шкіри // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2014. – №8. – С.30-33.
  6. Якімова Т.П. Базальноклітинний рак шкіри: сучасні проблеми (гістологічна діагностика) // Український радіологічний журнал. – 2014. – №1. – С.46-55.