«Німа епідемія» остеопорозу

nima-epidemiya-osteoporozuОстеопороз — системне прогресуюче захворювання скелету, для якого характерні розлади метаболізму кісткової тканини, порушення структури та зниження щільності кісток, що призводить до підвищення ризику переломів. Остеопороз виникає та прогресує протягом тривалого часу без симптомів, тому люди часто дізнаються про свій діагноз лише після перелому.

Останнім часом світ охопила так звана “німа епідемія” (так називають розповсюдження остеопорозу за його безсимптомний перебіг). Згідно відомостям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), остеопороз займає четверте місце по розповсюдженості після хвороб серцево-судинної системи, онкозахворювань та цукрового діабету. Сьогодні у значної частини людей, яким більше 70 років, виявляють остеопороз.

Остеопороз був невідомим до кінця ХІХ століття, але остеопорозні ураження кісток зафіксовані археологами ще у північноамериканських індійців, що жили 2-2,5 тисяч років до нашої ери. Медична та соціальна значимість цього захворювання була визнана, починаючи з 60-х років ХХ століття, коли значно зріс відсоток похилого населення у розвинутих країнах Європи та Америки, а також з’явилась можливість проводити біохімічні, радіологічні дослідження на більш високому рівні.

Кожен медичний спеціаліст бачить проблему з різної точки зору. Рентгенологи звертають увагу насамперед на те, що кістки при остеопорозі характеризуються променевою проникливістю та наявністю деформацій хребта. Клініцисти, в основному, визначають це захворювання по компресійним переломам тіл хребців, шийки стегнової кістки, ребер та інших кісток скелету. Біохіміки – як порушення метаболізму кісткової тканини. Морфологи наголошують на прогресуюче зниження маси кісткової тканини у порівнянні з контрольною віковою групою.

У процесі життєдіяльності кістка постійно поновлюється, тобто руйнується та відновлюється. Відомо, що кожні 30 років кісткова тканина поновлюється майже повністю. При нормальному стані організму цей процес збалансований, але у випадку порушення відбувається збій і процес руйнування кісток починає відбуватися швидше, ніж процес відновлення.

Розрізняються два основні види системного остеопорозу: первинний і вторинний. До первинного остеопорозу відносяться: ювенільний; ідіоматичний; статевої зрілості; постменопаузний; віковозалежний, що виникає після 70 років. Про первинний остеопороз кажуть у тих випадках, коли невідома явна причина розвитку. Вторинний остеопороз виникає при захворюваннях інших органів і систем організму (шлунково-кишкового тракту, печінки, сечевивідних шляхів та інші).

Провокуючими факторами є розвиток пухлин, гіперпаратиреоїдизм, рання оваріоектомія, гіпогонадизм у чоловіків, тривала імобілізація, вплив лікарських препаратів (глюкокортикоїдів, тироксину, гепарину, антиконвульсантів, барбітуратів та інші), а також токсичних речовин (алюмінію, фтору), радіонуклідів (стронцій, цезій).

Ризик розвитку остеопорозу є практично у кожної людини. Причини можуть бути різними — генетичними, ендокринними, медикаментозними, обумовленими способом життя та харчуванням, проте в патогенезі захворювання вирішальну роль грають порушення обміну кальцію, фосфору та вітаміну D. Мають значення також періоди життя: час росту скелету (підлітковий), вагітність та лактація у жінок, а також наявність різних захворювань.

Вчені шляхом систематичних спостережень виявили групу людей найбільш схильних до цього захворювання, так звана група ризику, а саме:

– У родинному анамнезі є переломи хребта та шийки стегна;

– Ви тендітна жінка із світлими шкірою та волоссям;

– Ви жінки в період клімаксу;

– Вага вашого тіла менш 58 кг.;

– Ви ведете малорухомий спосіб життя;

– Ви рідко буваєте на сонці;

– Ви сильно пітнієте;

– Ви палите, маєте потяг до алкоголю;

– Ваш раціон має дуже малу кількість кальцію;

– Ви маєте хронічні захворювання;

– Ви вживаєте багато лікарських препаратів.

Найбільш характерними ознаками остеопорозу є біль, насамперед у грудному відділі хребта. Біль має ниючий і досить тривалий характер. У хворого постійно виникає бажання сісти або лягти, після зняття навантаження на хребет, відчуття болю зникає. Руйнування хребців при остеопорозі відбувається повільно. Щоденно накопичуються мікроскопічні переломи. які супроводжуються постійним, але помірним болем. З часом хребет деформується, виникає так званий “вдовий горб” (dowagers hamp). Внаслідок таких компресійних переломів хребців зріст хворого може зменшуватися навіть на 10-12 см., коли при нормальному старінні зменшення зросту відбувається не більше 5 см. Спостерігаються ще таки ознаки: нічні судоми у гомілках і стопах, біль у кістках, біль у попереку, надмірна стомлюваність, прискорене серцебиття, надмірний наліт на зубах, пародонтоз, рахіт, передчасне посивіння. Навіть при незначних проявах остеопорозу необхідно звернутись до лікаря. Остеопороз потребує тривалого медикаментозного лікування, пацієнти повинні дисципліновано виконувати призначення лікаря.

Принципове значення для профілактики переломів кісток при остеопорозі, а також у всіх осіб похилого віку, мають – спосіб життя, спрямований на зміцнення кісток та запобігання падінням, а також здорове харчування.

Фізичні навантаження – єдиний немедикаментозний спосіб зберегти міцність кісток. Скорочення м’язів та сухожилля, фізичні навантаження на кістки збільшують постачання кальцію до кісток. Інтенсивність і об’єм вправ необхідно нарощувати поступово.

Основна профілактика остеопорозу – правильне харчування. Зміцнити щільності кісток можливо, використовуючи в своєму раціоні продукти, що вміщують багато кальцію, фосфору та вітаміну D. Найкращим джерелом кальцію є молочні продукти. Чудовим джерелом кальцію є капуста, особливо броколі та морська, квасоля, шпинат, гречана крупа, горох, суха шипшина, морква, буряк, баклажани, риба, гарбуз. Для зміцнення кісток потрібен такий важливий елемент як фосфор. Особливо багато фосфору у горіхах, крупах, хлібі, м’ясі, печінці, яйцях, усіх зернобобових.

Разом з кальцієм необхідно обов’язково приймати вітамін D – він потрібен для засвоєння кальцію не менше ніж фосфор. Найкраще збагачення організму людини вітамін D відбувається завдяки дії сонячного проміння. Але у людей похилого віку шкіра вже неспроможна під дією сонячного проміння синтезувати вітамін D, а молоді жінка через зростання раку шкіри використовують сонцезахисні креми. Вітамін D є в багатьох продуктах: в печінці тріски, жирних сортах риби, грибах, сметані, яєчних жовтках.

При остеопорозі потрібно уникати вживання продуктів, які заважають засвоєнню кальцію, це: ковбаси, соління й маринади, консерви, маргарин, майонез. Необхідно зменшити вживання солі та кави.

Література:

  1. Головач І. Ю. Сучасна стратегія діагностики і довготривалого лікування постменопаузального остеопорозу / І. Ю. Головач // Український ревматологічний журнал. – 2018. – № 2. – С. 9-16
  2. Григор’єва Н. В. Розробка комплексів фізичної реабілітації та оцінка їх ефективності в постменопаузальних жінок з остеопорозом залежно від віку та кількості вертебральних переломів / Н. В. Григор’єва, В. В. Поворознюк, О. С. Рибіна // Боль. Суставы. Позвоночник. – 2018. – Том 8 N 2. – С. 27-34
  3. Михайловська Н. С. Індикатори порушення стану мінералізації кісткової тканини в жінок у постменопаузальному періоді, які хворі на ішемічну хворобу серця / Н. С. Михайловська, І. О. Стецюк // Патологія. – 2018. – Т. 15 № 2. – С. 136-141
  4. Паньків І. В. Частота і структура основних чинників ризику у жінок із постменопаузальним остеопорозом / І.В. Паньків // Міжнародний ендокринологічний журнал. – 2018. – Том 14 N 8. – С. 38-42
  5. Ресвератрол: новые исследования открывают перспективы в предупреждении менопаузального остеопороза // Медичні аспекти здоров’я жінки. – 2018. – № 7/8. – С. 33-35