Найменш здібні люди мають тенденцію значно переоцінювати власні здібності

Знаєте приказку «мудрий не все каже, що знає, а дурень не все знає, що каже»? Чарльз Дарвін сформулював це трішки по-іншому: «впевненість частіше породжується невіглаством, ніж знаннями». Психологи Девід Даннінг та Джастін Крюгер теж зацікавилися різницею між справжніми здібностями людини та її сприйняттям цих здібностей і в результаті експерименту виявили дві цікаві тенденції – найменш здібні люди мали тенденцію значно переоцінювати власні здібності. І навіть більше: що гіршими були зазначені здібності, то більшу оцінку їхні власники собі давали. На противагу цьому, компетентні люди недооцінювали свої здібності.

Автори припустили, що ця переоцінка відбувається частково через те, що люди, які не мають відповідної кваліфікації у певних сферах, несуть подвійний тягар. Вони не тільки роблять помилкові висновки та невдалий вибір, але й навіть позбавлені здатності це усвідомлювати через власну некомпетентність. Тобто, масштаби невігластва людей часто невидимі для них.

Про невігластво та ефект Даннінга-Крюгера читайте тут:

Про здібності, самооцінку та ефект Даннінга-Крюгера / підгот. О. Демецька // Фармацевт-практик. 2019. №12. С. 46–47.

Головченко В. Бум неформальної освіти. Чи призводить це до ефекту Даннінга-Крюгера?[Електронний ресурс] // LB.ua.URL: https://lb.ua/blog/vyacheslav_golovchenko/416313_bum_neformalnoi_osviti_chi.html (дата звернення: 12.02.2020).

Примітка: якщо ви бажаєте отримати електронну копію статті зверніться за електронною адресою : nmi.ronmb@gmail.com або тел.: (063) 38-09-527 (viber)