Міжнародний день здоров’я вуха та слуху

mizhnarodnyi-den-zdorovya-vuha-ta-sluhuСвіт сповнений дивовижних звуків. Можна годинами слухати цю чаруючу музику рідного світу. Та, на жаль, не кожній людині дано це дивовижне відчуття. Причини цього — проблеми слуху. Слух — це чудовий дар, яким природа наділила людину. Без нього людина занурюється у безмовності, переставши бути повноправним членом людської спільності. Слух є невід’ємною частиною сприйняття навколишнього світу.

Всесвітня організація охорони здоров’я заснувала спеціальний день, який присвячений охороні здоров’я вуха та слуху. Кожного року 3 березня відзначається Міжнародний день охорони здоров’я вуха та слуху.

В цей день медичні та інші організації в різних країнах повинні проводити заходи, які спрямовані на те, щоб підвищувати обізнаність населення про можливі проблеми, пов’язані зі слухом. У свою чергу, Всесвітня організація охорони здоров’я обіцяє надавати державам всебічну підтримку при розробці й здійсненні національних програм лікувальної та профілактичної допомоги людям із захворюваннями вух та проблемами зі слухом.

На сьогоднішній день втрата слуху вважається найпоширенішою сенсорною формою інвалідності у світі. За даними ВООЗ, від глухоти та порушень слуху страждають більше 275 млн. чоловік.

Основними причинами глухоти та приглухуватості називають хронічні інфекції вуха та ряд захворювань: краснуха, кір, паротит, менінгіт. Деякі лікарські препарати та шкідливі фактори навколишнього середовища також є основними причинами глухоти. Однак здоров’я починається з дитинства. Згідно з останніми дослідженнями, щороку збільшується кількість дітей з порушенням слуху. Порушення ці починаються ще до народження дитини, коли майбутня мама хворіє на різні інфекційні хвороби. Навіть той самий грип може наробити багато біди для майбутнього немовляти. У ранньому віці діти часто хворіють на кір, паротит, кашлюк, скарлатину, що істотно впливає на орган слуху. Також неконтрольований прийом антибіотиків має негативний вплив на слух. Багато інших проблем і хвороб у дитинстві впливають на отологічні захворювання.

Тому і лікарям, і батькам треба уважно слідкувати за здоров’ям дітей. Чим раніше буде виявлено порушення слуху у дитини, тим раніше і успішніше почнеться її лікування, а відтак і соціалізація у дитячий колектив садочків та шкіл.

Порушення слуху у дорослих фахівці розглядають як соціальний недуг. Особливе місце у структурі отоларингічних хвороб займає отит — запалення середнього вуха. Якщо його вчасно не лікувати, можна дістати повну втрату слуху. У відносно недалекому минулому отит міг спричинити навіть смерть хворого. Ще однією важливою причиною втрати слуху є отосклероз — розростання скроневої кістки. Це спричиняє руйнування рецепторів внутрішнього вуха і волокон слухового нерва. Є ще дуже багато хвороб вуха і проблем, що їх спричиняють.

Найвразливіша група населення — це люди похилого та старечого віку. Саме у цій групі населення найчастіше виникають проблеми зі слухом. Це вікова проблема зниження гостроти слуху. Відомо, що з віком погіршується сприйняття та розбірливість мови. Це пов’язано з патологією й атрофією фізіологічних процесів у слуховому аналізаторі. Тобто, простіше кажучи — старіє людина і разом з нею старіють інші органи та системи. Не є винятком слух. Проте навіть у такому віці не варто усе списувати на старість та відмовлятися від медичної допомоги.

Проблема порушення слуху з кожним роком стає актуальнішою, як у медичному, так і в соціальному плані. Не дивлячись на певні успіхи, досягнуті в отіатрії за останні кілька десятиліть, щороку кількість хворих людей лише зростає. Посилена увага спеціалістів до вивчення даного питання пояснюється не тільки поширенням отоларингічних проблем серед населення, але і певним науковим прогресом, успіхами функціональної діагностики, методами лікування та хірургії. Щороку у всьому світі розробляються принципово нові методи дослідження та обстеження слуху, які дозволяють точно диференціювати характер і рівень ураження слухового апарату та вух.

За минулі роки вітчизняна медична література накопичила величезний матеріал з актуальних проблем окремих захворювань вуха. Продовжується розвиток аудіології, що збагачує отіатрію у науковому та практичному відношенні. Це сприяє кращій роботі і підготовці оториноларингологів. В нашій країні створені всі умови для надання отіатричної допомоги населенню. Медичні заклади укомплектовані фахівцями, оснащені сучасним устаткуванням і є спеціалізованими закладами, що відповідають завданням медичного обслуговування населення.

Література:

  1. Значение генетических факторов и факторов окружающей среды на развитие кондуктивной тугоухости по результатам исследования моно- и дизиготных близнецов: тезисы Международной конференции «Отиатрия. Сегодня и завтра» / Л.А. Ларина [и др.] // Оториноларингология. Восточная Европа. — 2015. — № 3. — С. 153-154.
  2. Карпов В.Л. Вопросы организации и новые возможности проведения аудиологического скрининга у новорожденных и детей первого года жизни: тезисы Международной конференции «Отиатрия. Сегодня и завтра» // Оториноларингология. Восточная Европа. — 2015. — № 3. — С. 151-152.
  3. Козинець О.В. Дослідження проблеми навчання й виховання осіб з порушенням слуху у працях Р.Г. Краєвського // Логопедія. — 2015. — № 5. — С. 24-31.
  4. Лыщенко Д.В. Неотложные состояния в отиатрии // Острые и неотложные состояния в практике врача. — 2015. — № 5. — С. 34.
  5. Протасевич Г.С. Рідкісні захворювання вушної раковини (огляд) Повідомлення 1 // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. — 2015. — № 5. — С. 91-97. Ранняя диагностика нарушений слуха у детей первого года жизни / О.И. Изюмец [и др.] // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. — 2016. — N 4. — С. 48-53.
  6. Ріга О.О. Рекомендації стосовно скринінгу і моніторингу слуху в новонароджених та дітей раннього віку // Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина. — 2015. — Т. 5, N 3. — С. 128-133.
  7. Росоловська Р.О. Скринінговий метод патології слуху у новонароджених // Український науково-медичний молодіжний журнал. — 2016. — N 2. — С. 26.
  8. Универсальный аудиологический скрининг новорожденных: достижения и проблемы / С.С. Чибисова [и др.] // Вестник оториноларингологии. — 2014. — № 2. — С. 49-53.
  9. Щербина А.В. Обґрунтування необхідності застосування скринінгового дослідження слуху новонароджених в умовах регіоналізації перинатальної допомоги в Україні // Лікарська справа. — 2014. — № 3/4. — С. 104-108.