МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВІДМОВИ ВІД ПАЛІННЯ

тютюнопаління19 листопада 2015 року ми відзначаємо Міжнародний день відмови від паління. У 1977 році Американське онкологічне товариство, оцінивши згубний вплив куріння на організм людини, стало ініціатором  створення дня боротьби з палінням у міжнародному масштабі. Тепер кожного року в третій четвер листопада у цілому світі відзначають цю дату. Міжнародний день відмови від паління повинен привернути увагу всього людства і показати, що куріння тютюну є однією з найбільш поширених шкідливих звичок, яка впливає на здоров’я, захворюваність і смертність населення.

Історія куріння тютюну сягає ще у давнину. У 1492 році Христофором Колумбом вперше було завезено в Європу рослину тютюн. В нашу країну він потрапив в кінці 16 століття.

Захоплення тютюном було таке сильне, що цій рослині навіть почали приписувати лікувальні властивості від усіх захворювань. Куріння швидкими темпами розповсюджувалось по всіх країнах. Не було ніякої інформації про шкідливий вплив тютюну на організм людини. Захоплення  тютюном не минало  безслідно. Незабаром люди стали помічати, що в разі зловживання  ним, спостерігались випадки гострого отруєння організму, сильне серцебиття, слабкість. Також дуже часто паління тютюну спричиняло пожежі, вогонь знищував цілі села. Адже будинки були дерев’яні.

У другій половині 19 століття почали будувати тютюнові фабрики, з’явилися перші цигарки.

Куріння тютюну стало однією з найбільш поширених шкідливих побутових звичок. Більшість курців починають курити, як свідчить статистика, ще до 12 років. Для підлітків цигарка стає ознакою сили, мужності, незалежності. Особливо це помітно в компанії молодих людей, які хочуть показати більш активну життєву позицію. В наш час дуже рідко можна зустріти дівчину, яка не палить. Куріння вони пов’язують з модою і сучасністю. Дуже прикро стає, коли бачиш гурт дівчаток шкільного віку, які курять цигарки ні від кого не ховаючись.

Основна отруйна речовина тютюнового диму — нікотин. Він дуже впливає на центральну та вегетативну нервову систему. Нікотин пригнічує апетит, порушує обмін речовин в організмі, підвищує артеріальний тиск крові. Кожному хто палить, рано чи пізно доведеться відчути це на своєму здоров’ї. У курців виникає хронічний бронхіт, ознакою якого є постійний кашель. Він може спровокувати бронхіальну астму. Знижується опірність легеневої тканини до інфекцій, може розвинутись туберкульоз легень або злоякісні новоутворення. Не має такого органа людини, який би не відчував на собі негативний вплив тютюну. Медики підрахували, що тютюн викликає більше, як 25 захворювань.

 Це і серцево-судинна система, нервова, шлунково-кишковий тракт, органи дихання, ендокринна система та обмін речовин, жіночий організм та інші органи.

Багато людей, знаючи які наслідки будуть від паління тютюну відмовляються від цієї звички. Але більшість громадян не усвідомлюють цього, вони мало обізнані, недостатньо інформації про шкідливий вплив куріння на здоров’я. У зв’язку з цим ВООЗ пропонує урядам країн, медичній громадськості, медичним організаціям приєднатися до боротьби проти паління. Повинні бути прийняті закони, які б забороняли палити у лікарнях, офісах, розважальних закладах, електричках та інших громадських місцях. Потрібно проводити роз’яснювальну роботу проти куріння серед учнів шкіл, молоді, дорослого населення. Адже кожного року від куріння у світі гине майже 4 мільйони людей.

Щоб відмовитись від паління потрібно поступово зменшувати кількість викурених цигарок, збільшувати перерву між ними, не купувати їх. Більше часу проводити на свіжому повітрі, займатись фізкультурою, це допоможе відвернути увагу від шкідливої звички. А якщо вже дуже захочеться покурити замініть цигарку жувальною гумкою. Кидайте курити і ви продовжите собі життя на 15-20 років.

Список використаних джерел:

 1. Алгоритм дії лікаря у разі надання медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів // Український медичний часопис. – 2015. – N 1. – С. 91-94.
 2. Андрієвський І.Ю. Паління як атерогенний фактор у молоді віком 16-19 років // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2013. – N 2. – С. 33-38.
 3. Біляєва С.Г. Проблема тютюнопаління у світогляді сучасного лікаря акушера-гінеколога // Здоровье женщины. – 2015. – № 3. – С. 10-12.
 4. Зербіно Д.Д. Боротьба з тютюнопалінням у світі та в Україні // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. – 2013. – № 4. – С. 22-23.
 5. Наслiдки комбiнованого впливу тютюнопалiння та зниженого харчування при вагiтностi на соматичний розвиток нащадкiв першого поколiння // Проблеми ендокринної патології (Харьков). – 2015. – № 1. – С. 113-119.
 6. Новий законопроект- крок у боротьбі з тютюнопалінням // Фармацевт-практик. – 2015. – № 7/8. – С. 10.
 7. Перцева Т.О. Сурфактантний білок Д та паління у хворих на ХОЗЛ та здорових осіб // Український пульмонологічний журнал. – 2012. – № 2. – С. 46-50.
 8. Поширеність тютюнопаління та тютюнової залежності у різних країнах світу. Нові підходи до профілактики, психотерапії та корекції // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. – 2013. – № 7. – С. 35-41.
 9. Про затвердження Переліку шкідливих для здоров’я людини речовин, що входять до складу тютюнових виробів та виділяються з тютюновим димом під час їх куріння: наказ МОЗ України № 105 від 25.02.2011 р. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 березня 2011 р. за № 391/19129 // Санітарний лікар. – 2011. – № 2. – С. 137-138.
 10. Рыткис И.С. К вопросу о личностных особенностях студентов с привычным курением и различными клиническими формами инициального этапа формирования табачной зависимости // Міжнародний неврологічний журнал. – 2013. – № 6. – С. 70-74.
 11. Стандарти первинної медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. – 2012. – № 4. – С. 53-59.
 12. Щодо надання роз’яснень стосовно облаштування спеціальних місць для паління: лист Держкомпідприємництва № 7779 від 04.10.2011 р. // Санітарний лікар. – 2011. – № 4. – С. 176.