МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

день людей похилого вікуИ пусть сегодня дней осталось мало,

И выпал снег, и кровь не горяча,

Я в сотый раз опять нагну сначала,

Пока не меркнет свет, пока горит свеча.

А. Макаревич

1 жовтня в усьому світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку, проголошений 50-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 14 грудня 1990 року. За міжнародними стандартами особою похилого віку вважається людина, яка досягла 65 років.

Дуже важливо, щоб людина якомога триваліше зберігала високу інтелектуальну працездатність, була необхідною суспільству, уникнула різкого перехідного періоду від активного способу життя до хворобливої старості. Вчені сьогодні вивчають фактори, що призводять до старіння, та як вплив цих факторів мінімізувати. Але продовження тривалості життя це не самоціль. Вже сьогодні у природи відвойовані 10-20 років тривалості життя, але вони привели за собою старечі хвороби, що “отруюють” життя довгожителям. Завдання лікарів та вчених – продовжити активну фазу життя, а не лише саме життя.

Відомо, що саме з виходом на пенсію у людини починаються різні хвороби, депресії, викликані втратою соціальних контактів. Необхідно правильно спланувати життя, враховуючи свої особливості, можливості і хвороби. Важливим є раціон харчування. Переїдання яке дозволяли собі у молодості, в похилому віці виключається, особливо це стосується білкової їжі. В раціонні повинні бути фрукти, овочі, нежирне м’ясо, морська риба, нежирні кисломолочні продукти. Ці продукти необхідні для нормального обміну речовин. Своєчасне лікування хронічних захворювань. Добре, якщо ваш дільничний терапевт, який знає ваш стан здоров’я, запропонує вам комплекс лікування. Варто звернутися до травника і гомеопата. Помірковані фізичні навантаження. Вони повинні бути достатніми для тренування серцево-судинної системи. Саме такі фізичні навантаження – найкраща профілактика одного з ворогів похилих людей – остеопорозу, вони запобігають вимиванню кальцію з кісток. Але великих фізичних навантажень належить уникати.

Продовження інтелектуальної діяльності. Відомо, що “лінивий” розум старіє швидше. Історія і сьогодення знає багато широковідомих особистостей, які вражають високим рівнем інтелектуальної і творчої діяльності у вельми похилому віці. Інтелектуальний потенціал – найчудовіший здобуток віку. Здатність людини видобувати накопичену інформацію для вирішення проблем, яка удосконалювалась протягом усього життя, у здорової людини похилого віку приймає найбільш закінчену форму. Дуже важливі соціальні контакти. Головне – не замикатися у собі, не зациклюватися на своїх хворобах, бути відкритим для спілкування з друзями, дітьми, онуками. Друг мудрий, доброзичний, люблячий не дозволить “киснути”. Дуже важливо вміти отримувати позитивні емоції і шукати їх в усіх проявах життя: відвіданнях театрів, виставок, мандрівках.

І доки наука не запропонувала “панацеї” для продовження тривалості життя, потурбуємося щоб життя щоденно приносила маленькі радощі, які роблять життя світлішим. Звертати увагу на те добре, що в нас є і продовжувати шлях “пока не меркнет свет, пока горит свеча”.

Перелік літератури до теми, що знаходиться у Рівненській обласні науковій медичній бібліотеці:

 1. Барна, О. М. Всеукраїнська громадська організація “Асоціація превентивної та антиейджинг медицини” флагман здоров’я і довголіття на теренах України // Health. MEDIX. – 2012. – № 11/12. – С. 26-28.
 2. Денисова, Т. П. Гериатрическая гастроэнтерология: избранные лекции / Т.П. Денисова, Л.А. Тюльтяева. – М.: МИА, 2011. – 336 с.
 3. Колбасіна, М. В. Вікові зміни у процесі старіння в аспекті догляду за літніми людьми / М. В. Колбасіна, Л. П. Колбасіна // Вісник наукових досліджень. – 2010. – N 1. – С. 98-100.
 4. Москаленко, В. Ф. Старіння та здоров’я: глобальні виклики та підходи до їх вирішення / В. Ф. Москаленко, Т. С. Грузєва // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2012. – № 2/3. – С. 231-237.
 5. Мушкамбаров, Н. Н. Геронтология in polemico / Н.Н. Мушкамбаров. – М.: МИА, 2011. – 472 с.: ил.
 6. Профілактика передчасного старіння – новий тематичний напрям курсів професійного вдосконалення лікарів // Medix. Anti-Aging. – 2011. – № 1. – С. 22-23.
 7. Рингач, Н. О. Старіння населення в Україні як стимул змін у національній охороні здоров’я // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2012. – № 1. – С. 41-47.
 8. Стабільні тривалі стосунки- ключ до довголіття // Health. MEDIX. – 2012. – № 11/12. – С. 20.
 9. Тимощук, Т. Я. Рух та раціональне харчування – запорука активного довголіття // Магістр медсестринства. – 2012. – № 2. – С. 143-147.
 10. Фазлєєва, В. Від здорового способу життя – до активного довголіття / В. Фазлєєва // Ліки України. – 2013. – N 8. – С. 16-17.
 11. Фазлєєва, В. Спеціалізовані кабінети для літніх людей: формування активного довголіття профілактичними заходами // Мистецтво лікування. – 2013. – № 9/10. – С. 66-67