МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІКАРЯ

лікарі за мирЦей день відзначається в перший понеділок жовтня, ініційований він Всесвітньою організацією здоров’я. У 1971 році була створена міжнародна гуманітарна організація “Лікарі без кордонів”, засновниками якої були ЮНІСЕФ, Міжнародний червоний хрест та Мальтійський орден. Міжнародний день лікаря заснований як день солідарності і активних дій лікарів всього світу.

Професія лікаря відноситься до найдавніших. Першою професійною клятвою стала клятва Гіппократа, за якою передбачається найпершим завданням лікаря — це допомога  потерпілій людині незалежно від того до якої політичної, релігійної чи етнічної приналежності вона належить.

В свою чергу, незалежно від того яке громадянство, національність чи якого віку лікарі, вони всі об’єднуються заради спасіння людського життя. Крім того, в них є особливість, яка відрізняє їх від інших професій — це знання латинської мови. Це дуже важливо з погляду на те що їм доводиться спілкуватись з хворими на різних континентах. Адже медичні працівники організації щорічно працюють в гарячих точках світу, надаючи допомогу жертвам природних катастроф, епідемій та збройних конфліктів. Крім того, “Лікарі без кордонів” ведуть профілактичну і просвітницьку роботу по боротьбі з наркоманією, СНІДом та туберкульозом.

Тільки в цьому році медики евакуювали та надавали медичну допомогу потерпілим від повені в Японії, де активізувався вулкан біля АЕС, від потужних вибухів на складі в Китаї, де зберігались сотні тонн отруйного ціаніду, від обрушення потужного тайфуну “Соуделор” на східному узбережжі Тайваню, рятують біженців у Середземному морі, де трапляється велика кількість нещасних випадків з переповненими суднами.

Важливою причиною, завдяки якій об’єднуються  лікарі є загострення уваги на боротьбі за мир. Тому що саме в цих людей є підстави бути противниками збройних конфліктів та терористичних актів, саме вони дуже близько знайомі зі смертю і тому так відчайдушно борються за кожне життя.

Війна, яку розв’язав російський агресор в Україні, стала випробовуванням для всього нашого народу. Сотні українців гинуть і сотні стають каліками, захищаючи цілісність нашої держави від кремлівської навали. В цій війні тест на витримку і професіоналізм проходять і лікарі. У професійній діяльності вони поза політикою, тому що базовими цінностями для них є гуманізм і милосердя. Проводячи надскладні операції вони по кілька діб підряд не виходять з операційних, віддаються до останнього, щоб продовжували жити якомога більше людей. Медичні працівники часто наражаються на смертельну небезпеку та отримують поранення, надаючи допомогу на передовій, а дехто з них і гине.

Медики  України своїми акціями часто закликають політиків покласти край війні, припинити вбивства і кровопролиття та згадати про гуманізм і милосердя. Неодноразово вони закликали своїх колег з Росії і всього світу до солідарності з українськими медиками і вплинути на московських політиків припинити знищення українського народу, цінуючи найдорожче — життя людини.

Низький уклін і сердечна подяка медичним працівникам за самовіддану працю у надважких умовах, за врятовані життя та здоров’я тисяч людей, за віру і надію, яку ви їм даруєте.

Література з даної теми є в обласній науковій медичній бібліотеці:  

  1. Баран С.В. Невідкладні стани у внутрішній медицині: підручник для студентів вищих мед. навч. закладів I-III рівнів акредитації/ С.В. Баран. – К. : ВСВ “Медицина”, 2011. – 136 с.
  2. Козяр М.М. Основи охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту населення: навч. посібник/ М.М. Козяр, Я. І. Бедрій, О. В. Станіславчук. – К. : “Кондор”, 2012. – 458 с.
  3. Медицина надзвичайних ситуацій: організація надання першої медичної допомоги: навч. посіб. для студ. вищих мед. закладів II-IV рівнів акредитації/ За ред. проф. В.С. Тарасюка. – 2-е вид., випр. – К. : ВСВ “Медицина”, 2013. – 528 с.
  4. Лихтенштейн Е. И. Помнить о больном/ Е. И. Лихтенштейн. – К. : “Здоров’я”, 2012. – 152 с.
  5. Хрусталев Ю. М. Биоэтика: философия сохранения жизни и сбережения здоровья: учеб. для студ. учреждений высшего проф. Образования/ Ю. М. Хрусталев. – М. : Изд. Группа «ГЭОТАР-Медиа», 2013. – 400 с.