Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їхнім незаконним обігом.

наркоманіяСвіт, в якому ми живемо, не стоїть на одному місці. Навколишнє середовище, екологія людини дуже змінились. В організмі людини збільшився вміст різних хімічних сполук, зросли психічні  та нервові навантаження, змінився клімат. Все це разом створює сприятливий фон для збільшення ступеня і швидкості розвитку наркоманії, зробило її дуже різноманітною по формі прояву.

Феномен наркоманії відомий з початку історії людства. Діогорас в 5 ст. до н. е відкрив побічні дії опію і виступав із закликами відмовитися від його вживання, навіть як снодійного. Філософ Платон (427-347 рр. до н.е.) вказував також на небезпеку наркотиків і закликав відмовитися від їх вживання. Знаменитий давньогрецький лікар Еразістрат в 3 ст. до н.е. розкрив пагубні наслідки прийому наркотиків і закликав сучасників їх не вживати.

В творах літератури зустрічаються згадування про вживання наркотичних засобів ще в давні часи. Наприклад, в «Одіссеї» Гомера, богоподібний Одіссей змушений був виручати з біди своїх товаришів, які одурманились квітами лотоса в країні Лотофагів. Римський поет Вергілій в «Енеїді» розказує, як в саду із золотими плодами , які належали гесперідам (дочкам Атласа), загинув дракон, після того як жриця храму напоїла його медом, змішаним з опіумом. В давньоіндійських книгах також згадується про таємничий «Сома» (так називали «божественний гриб» emmenita muscaria).

Регіони, де ці давні традиції збережені до нашого часу це – країни Сходу, особливо територія так званого «золотого трикутника» (Таїланд, Бірма і Лаос), також Китай, Японія, Туреччина, Індія та країни Арабського Сходу. В Європі наркоманія розповсюдилась, в основному, після другої світової війни. Спочатку, в 50-ті використовувалися зболюючі, потім стало збільшуватись вживання заспокійливих (седативних) лікарських препаратів. В 60-ті характерними стало розповсюдження засобів, які визивають галюцинації. Масове вживання наркотичних засобів почалось відносно недавно і спочатку процес охопив лише вибрані круги університетської еліти, потім, молодих людей з бідних прошарків населення. З’явились групи «бітників» і «хіпі». З часом, наркоманія значно розширилась, охопивши круги молоді, які не мали з «хіпі» нічого спільного.

В останні десятиліття наркоманія розповсюдилась по всьому світу, подібно епідемії, вражаючи переважно молодь. Вона викликає тяжкий розлад організму людини і неминуче веде його до передчасної смерті. Сфера наркоманії поширюється, поступово захвачуючи не тільки міста, а й села, нерідко до наркотиків залучаються діти 10-12 років.

Наркоманія – загальна назва хвороб, які зумовлені прийомом в немедичних цілях деяких лікарських або інших речовин (природних чи штучних) для отримання специфічних переживань. Наркоманія проявляється звиканням та непереможною пристрастю до відновлення прийому цих речовин внаслідок стійкої психічної та фізичної залежності від них та розвитком абстиненції при припиненні їх прийому.

Наркоманія приводить до глибоких змін особистості та інших розладів психіки, також порушує функції внутрішніх органів.

Число засобів, які викликають звикання і потяг до них величезне. Це широкий діапазон токсичних речовин від всім відомих нікотину і алкоголю – до різних промислових летючих та органічних речовин, препаратів побутової хімії.

Хитрість наркоманів і токсикоманів є безмежною. Вони весь час засвоюють все нові і нові лікарські речовини, удосконалюють методи отримання  і переробки різних медичних препаратів, хімічних поєднань.

Різновидів наркоманій стільки – скільки наркотичних речовин. До найбільш розповсюджених засобів, які викликають розвиток наркоманії відносяться: опій і його похідні, морфій, препарати індійської коноплі, деякі снодійні, кокаїн, різні стимулятори нервової системи, а також багаточисленні одурманюючі речовини немедичного призначення.

Найкоротший термін появлення потягу відмічається при внутрішньовенному введенні наркотику. Найбільш небезпечні в цьому відношенні препарати опійно-морфінної групи. Чим молодше споживач наркотику, тим більш коротким і швидким є період становлення наркоманії як хвороби. Значно швидше формується потяг до наркотику, встановлюється регулярність прийому, підвищується його переносимість. Якщо наркоманія починається в зрілому віці, то вона протікає менш тяжко, як в підлітковому чи юнацькому. Саме тому страшно, що до наркоманії схильна частіше молодь, яка ще не сформувалася як особистість.

Звикання до наркотиків зазнають всі. Тільки у кожного звикання до наркотичної отрути розвивається по-різному.

Наркотики по силі своєї одурманюючої дії, інтенсивності потягу і пристрасті набагато перевищують алкоголь. Наркотики не можна вживати, іноді або помірно. Якщо п’яниця усвідомлює шкоду, що йому наносить випивка і, нерідко, самостійно може кинути пити, то опіоман чи морфініст самостійно припинити вживання наркотику практично не може. Наркозалежний продовжує вбивати себе не дивлячись ні на що.

Наркоман перш за все губить своє здоров’я та здоров’я дітей, щастя близьких. Без перебільшення можна сказати, що в житті людини настала катастрофа. Це відображається на суто людських функціях: змінюється ядро особистості споживача наркотиків, порушується найголовніше, що робить людини людиною – її психіка. Але наркотики впливають не тільки на психічну сферу, попадаючи разом з кров’ю в організм, вони негативно діють на всі внутрішні органи і системи людини. Люди, що пристрастились до наркотиків часто хворіють на інфекційні захворювання: вірусний гепатит, стафілококовий ендокардит, пневмонію, тромбофлебіт, різні шкіряні захворювання, СНІД.

Наркоманія та токсикоманія приводять до ранньої інвалідності та різкому зменшенню тривалості життя. Життя наркомана – це безперервне згасання. З кожною ін’єкцією, з кожним прийомом наркотику все сильніше затягується петля, і людина все ближче і ближче наближуються до смерті.

Світ не прийшов до єдиної думки, як слід боротися з розповсюдженням наркотиків. Але якщо наркотики виготовляються знову і знову – значить їх хтось розповсюджує і зацікавлений у збільшенні числа споживачів, а значить наркотичний оман буде і далі становити небезпеку для нас і наших рідних.

Рекомендована література:

 1. Алкоголизм, наркомании, токсикомании : учеб. пособие для студентов мед. вузов / Авт.: Л.М.Барденштейн и др. – М. : ГЭОТАР-Медиа, 2009. – 64 с.
 2. Барденштейн Л. М. Алкоголизм и наркомания: вопрос национальной безопасности / Л. М. Барденштейн // Российский медицинский журнал. – 2013. – № 4. – С. 3.
 3. Битенский В. С. Роль алкоголизма и наркоманий в демографическом кризисе в Украине / В.С. Битенский // Журнал Академії Медичних Наук України. – 2007. – Том13, N3. – С. 543-550.
 4. Брюн Е. А. Опыт реабилитационной работы в системе помощи лицам, злоупотребляющим психоактивными веществами / Е. А. Брюн, Л. М. Савченко, Е. А. Соборникова // Российский медицинский журнал. – 2013. – № 4. – С. 45-49.
 5. Виевский А. Н. Жизнь в кавычках, или к вопросу о подростковой наркомании / А. Н. Виевский. – Электрон. журн. // Участковый врач. – 2014. – № ЛЕТО. – С. 8-11.
 6. Вплив мікросоціальних чинників на формування залежності від психоактивних речовин у дітей та підлітків / І. В. Грабар [и др.] // Український медичний альманах. – 2012. – Том 15, N 2 (додаток). – С. 48-49.
 7. Жданов В. Г. Алкогольно-табачно-наркотический геноцид : научно-популярная литература / В.Г. Жданов. – Почаев : Изд-во Почаевской Лавры, 2006. – 79 с.
 8. Клинические аспекты фармакологического лечения опийной наркомании // НейроNews. – 2010. – № 4. – С. 52-57.
 9. Козлов О. В. Супутня патологія у хворих на опійну наркоманію / О.В. Козлов // Журнал практичного лікаря : спеціалізоване інформаційне видання. – 2006. – N2. – С. 36-37.
 10. Крамченкова В. А. Семейные предикторы наркотизации / В.А. Крамченкова // Медицинская психология. – 2007. – Т.2, №3. – С. 61-64.
 11. Круковська І. М. Наркоманія у підлітків як важлива медико-соціальна проблема / І. М. Круковська, Г. М. Колесник // Магістр медсестринства. – 2012. – № 2. – С. 127-130.
 12. Курдиль Н. В. Актуальные вопросы токсикологии и лабораторной идентификации синтетических каннабиноидов (подготовлено по материалам Европейского центра мониторинга наркотиков и наркомании-EMCDDA) [Текст] / Н. В. Курдиль // Медицина неотложных состояний. – 2015. – № 2. – С. 9-18.
 13. Куценок И. Б. Десять мифов о происхождении и лечении зависимостей от психоактивных веществ / И. Б. Куценок // НейроNEWS. – 2014. – № 9/10. – С. 7-11.
 14. Логаш М. В. Деякі аспекти історії опіатів в контексті сучасних проблем наркозалежності / М. В. Логаш, П. Б. Покотило // Світ медицини та біології. – 2013. – № 4. – С. 129-131. – ISSN 2079-8334.
 15. Москвичев В. Г. Лечение и профилактика употребления летучих наркотически действующих веществ несовершеннолетними / В.Г. Москвичев // Лечащий врач : журнал для практикующего врача. – 2006. – №1. – С. 71-75.
 16. Наркоманія та токсикоманія [Электронный ресурс] / Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. – Т. : “Укрмедкнига”, 2013.
 17. Наркотики : социальные, медицинские и правовые аспекты: справочник / Авт.-сост.: И.Н.Кузнецов, С.К.Купрейчик. – Минск : ООО “Новое знание”, 2001. – 400 с.
 18. Наркотичні та психотропні засоби і речовини / Авт.: П.В.Олійник та ін. – Л. ; К. : [б. и.], 2006. – 264 с.
 19. Начало борьбы с наркоманией // Участковый врач. – 2015. – № 3. – С. 41
 20. Николаев Л. А. Профилактика наркоманий и сопутствующих заболеваний : учебное пособие / Л.А. Николаев, Д.Л. Николаев. – Минск : “Вышэйшая школа”, 2002. – 207 с.
 21. Новотний Й. Наркотична залежність як глобальна проблема, рецидив та профілактика : на англ. / Й. Новотний, Я. Станчак // Магістр медсестринства. – 2014. – № 2. – С. 83-91.
 22. О биохимических критериях героиновой (наркотической) интоксикации / Г. В. Коршунов [и др.] // Клиническая лабораторная диагностика. – 2013. – № 6. – С. 18-20.
 23. Овчаренко М. О. Дискретний модуль первинної медико-соціальної профілактики опіоїдної залежності / М. О. Овчаренко, І. К. Сосін, Т. М. Радченко // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – 2012. – № 2. – С. 35-42.
 24. Патоморфологическая трансформация тканей при парентеральной наркомании / С. В. Лисин [и др.] // Российский медицинский журнал. – 2012. – Том , № 6. – С. 39-43.
 25. Погосов А. В. Особенности сочетания пивного алкоголизма с гашишной наркоманией у подростков / А. В. Погосов, Е. В. Аносова // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. – 2010. – 110, № 5. – С. 28-32
 26. Подольський В. В. Психоемоційний стан та шляхи його корекції у жінок фертильного віку з наркотичною залежністю / В. В. Подольський, Т. О. Касаткіна // Перинатологія та педіатрія. – 2010. – № 4. – С. 84-86.
 27. Потрійний діагноз : ВІЛ-інфекція, туберкульоз, наркозалежність: (деякі аспекти лікування) : методична збірка / Уклад.: Є.О.Баненкова та ін. ; Миколаївський обл. благодійний фонд боротьби з туберкульозом “Віта-Лайт”. – Миколаїв : [б. и.], 2010. – 80 с.
 28. Появление наркомании в мире // Участковый врач. – 2015. – № 2. – С. 31.
 29. Прадош І. М. Проблема поширеності наркоманії в Україні / І. М. Прадош // Український науково-медичний молодіжний журнал : Наук. журн. – 2009. – N 1. – С. 85.
 30. Проблеми інтеграції програм для надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ/СНІД-туберкульоз та наркотичну залежність / Ю. І. Фещенко [и др.] // Український пульмонологічний журнал. – 2011. – № 1. – С. 5-13.
 31. Пятницкая И. Н. Общая и частная наркология : рук-во для врачей / И.Н.Пятницкая. – М. : “Медицина”, 2008. – 640 с.
 32. Романенко Т. Г. Сучасний стан проблеми наркоманії та вагітності / Т.Г. Романенко, М.В. Зеленська // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2006. – N3. – С. 63-67.
 33. Сиволап Ю. П. Предмет и основные понятия наркологии: представление об аддиктивных расстройствах / Ю. П. Сиволап // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. – 2010. – 110, № 5. – С. 3-10.
 34. Слабкий Г. О. Медико-соціальні аспекти наркоманії в Україні / Г.О. Слабкий, Ф.П. Ринда // Главный врач : Специализир. информ. изд. – 2008. – N8. – С. 18-26.
 35. Сравнительный анализ поведения, связанного с высоким риском ВИЧ-инфицирования, у потребителей психостимуляторов и опиоидов / Е. А. Титова [и др.] // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. – 2010. – 110, № 5. – С. 74-79.
 36. Слюсарчук А. Т. Наркоманія-нейробіохімія пристрасті / А. Т. Слюсарчук // Therapia (Український медичний вісник). – 2010. – N 1. – С. 48-51
 37. Суханов А. А. Исследование функционального состояния системы гемостаза у больных наркоманией / А. А. Суханов // Український журнал екстремальної медицини ім. Г.О. Можаєва . – 2013. – Т. 14, № 1. – С. 75-77.
 38. Тарабрин О. А. Анализ исследования функционального состояния системы гемостаза у больных с опиоидной зависимостью / О. А. Тарабрин, А. А. Суханов // Медицина неотложных состояний. – 2015. – № 2. – С. 155-157.
 39. Терапевтический альянс как основной фактор формирования сотрудничества в процессе лечения больных опиоидной зависимостью / Т. В. Агибалова [и др.] // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. – 2014. – Том 114, № Прилож.к№5 (Вып.2 Аддиктивные расстройства). – С. 57-63.
 40. Тимошенко В. Содержательные ориентиры доказательной наркополитики Украины в контексте государственной стратегии в отношении наркотиков [Текст : Электронный ресурс] / В. Тимошенко. – Электрон. журн. // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. – 2014. – № 4. – С. 39-41.
 41. Токсичне ураження зорових нервів внаслідок тривалого прийому левоміцетину на тлі наркотичної залежності від кодтерпіну / І. Я. Новицький [и др.] // Офтальмологический журнал : Наук.-практ.журн. – 2012. – № 3. – С. 43-45. – Библиогр.: с.44
 42. Фільц О. О. Опійна наркоманія – лікування / О.О. Фільц, Б.Г. Собетов, О.С. Фітькало // Запорожский медицинский журнал : Всеукр. науч.- практ. журн. – 2006. – N6. – С. 99.
 43. Цыганков Б. Д. Подходы к лечению абстинентного, постабстинентного состояния наркологических больных / Б. Д. Цыганков, С. А. Шамов, М. Н. Земсков // Российский медицинский журнал. – 2013. – № 4. – С. 32-35.
 44. Чаплик-Чижо І. О. Особливості психодіагностики дерматозів, асоційованих з наркотичною залеженістю пацієнтів / І. О. Чаплик-Чижо, О. О. Сизон, Г. Є. Асцатуров // Журнал Дерматології та Косметології ім. М.О. Торсуєва. – 2013. – № 1/2. – С. 68-72.
 45. Черепкова Е. В. Связь личностных расстройств и криминального поведения у стадающих наркоманией мужчин молодого возраста / Е. В. Черепкова, И. А. Грибачева // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. – 2011. – 111, № 2. – С. 25-28
 46. Шаповалов В. В. Організаційно-правові заходи з підвищення рівня доступності наркопацієнтів до медико-фармакоцевтичної допомоги / В. В. Шаповалов // Український журнал клінічної та лабораторної медицини. – 2013. – № 2. – С. 28-30.
 47. Шарков О. К. Роль та місце громадських організацій у боротьбі з наркоманією / О.К. Шарков // Медичний всесвіт : Наук.- практ. журн. – 2003. – Том3, N1. – С. 104.
 48. Школьна Н. Видача рецептів на наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори / Н. Школьна // Журнал заступника головного лікаря. – 2014. – № 1. – С. 37-39.
 49. Ярий В. Проведення профілактичних наркологічних оглядів у закладах охорони здоров’я / В. Ярий, О. Вольська // Управління закладом охорони здоров’я. – 2013. – N 10. – С. 29-37.