Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками

mizhnarodnyj-den-proty-zlovzhyvannya-narkotykamyОднією з важливих проблем нашого часу є проблема наркоманії.

Наркоманія — це залежність людини від постійного прийому певних психотропних наркотичних речовин, як рослинного походження, так і синтетичних. Саме слово “наркоманія” походить від грецького — narke (запаморочення свідомості, оціпеніння, оніміння) і mania (божевілля, пристрасть, потяг).

Проблема наркоманії не нова і відома з найдавніших часів. Все почалося з куріння коноплі та маріхуани. Під впливом речовин, які містяться в диму цих рослин, людина наче п’яніє. Виникає відчуття ейфорії, піднесення настрою, яке втім швидко проходить і наступає депресія. Після кількох вживань виникає наркотична залежність. Організм вимагає нових доз препарату. При регулярному вживанні організм виснажується, що призводить до серйозних функціональних та психологічних розладів. В кінці кінців це призводить до смерті.

Широке розповсюдження наркотиків в Європі почалося в ХІХ столітті. У 1860 році німець Альберт Німан виділив із листя коки хлоргідрат кокаїну. Винайдення Шарлем Габріелем Провазом шприца для ін’єкцій значно спростило прийняття наркотиків.

У ХХ столітті з розвитком  технічного прогресу та початком лабораторного виробництва наркотичних речовин, наркоманія набула вигляду епідемії.

В зв’язку з тим, що наркотична пошесть стала загальносвітовою проблемою, Генеральна Асамблея ООН на своєму засіданні в 1987 році постановила щорічно відмічати 26 червня Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами.

Всеукраїнська громадська організація “Асоціація захисту суспільства від наркоманії” закликає всіх свідомих громадян,  громадських, політичних і державних діячів об’єднати свої зусилля в рамках руху “Україна — проти наркоманії” для захисту національного багатства країни — нашої молоді від впливу наркотиків.

Наркоманія в першу чергу заманює в свої ряди молодь. Враховуючи той факт, що населення України і так неухильно скорочується, наркоманія вбиває наше майбутнє і стає загрозою самому існуванню держави. Серед багатьох факторів, що зумовлюють ризик залучення молоді до наркотиків, провідну роль відіграють особливості виховання і формування молодої людини, його особистість, взаємовідносини з оточуючими. Неправильне виховання в родинах, школі та інших навчальних закладах приводить до спотвореного формування особистості людини, адже все починається з дитинства. Родина із всім різноманіттям функцій і умовами виховання сприяє формуванню того чи іншого особистісного типу. Адже наркоманія — це явище соціальне.

Значна частина населення поки що мало вірить в успіх лікування від наркоманії, і тому рідко своєчасно звертається за допомогою. Лікарі-наркологи часто мають справу з запущеною хворобою. Крім того, широко побутує думка, що лікувати наркомана даремно. Втім, це велика омана. Лікування цієї залежності — це довгий, складний процес. На початку лікування часто бувають рецидиви, загострення хвороби, та це не повинно непокоїти близьких. Наркоман в жодному разі не повинен залишатися сам на сам. Залишити хвору людину наодинці з хворобою — це все одно, що кинути потопаючого в море. Тому якими б негативними якостями не володів наркоман, треба пам’ятати, що це така сама людина як і всі, тільки доведена до відчаю і суспільство повинно допомогти йому піднятися.

Профілактична робота органів охорони здоров’я є дуже важливою. Проте в кінцевому висновку ефективна боротьба проти наркоманії потребує участі всіх членів суспільства і громадськості. До цієї роботи повинні бути притягнуті усі громадські активісти, трудові і навчальні колективи і всі небайдужі люди. Тільки разом можна захистити нашу молодь від таких небезпечних соціальних захворювань.

Література:

  1. Васютина К. Загубленная жизнь [наркомания] // Приватний лікар. — 2016. — № 7. — С. 22-23.
  2. Кристиана Ф. Путь подростка-наркомана // Участковый врач. — 2016. — N 5. — С. 46-47.
  3. Круковська І.М. Наркоманія у підлітків як важлива медико–соціальна проблема // Магістр медсестринства. — 2012. — № 2. — С. 127-130.
  4. Начало борьбы с наркоманией // Участковый врач. — 2015. — № 3. — С. 41.
  5. Появление наркомании в мире // Участковый врач. — 2015. — № 2. — С. 31.
  6. Преодолевая непреодолимое [наркомания] // Участковый врач. — 2016. — № 9. — С. 28-29.
  7. Саута Л.А. Опыт терапии зависимостей // Вестник ассоциации психиатров Украины. — 2015. — № 1. — С. 41-48.
  8. Ульянкина Т.И. История опиумных препаратов и проблема возникновения наркомании // Медицина неотложных состояний. — 2016. — N 2. — С. 141-146.