МЕНЮ ДЛЯ ГОЛОВИ

22 серпня – Всесвітній день мозку. Проголошений в 2014 році Всесвітньою федерацією неврології, заснованою в 1957 році в Брюсселі. Заходи дня спрямовані на підвищення обізнаності громадян про важливість здоров’я мозку.

Найчастіше питання, що турбує людей: як прожити довго, щоб забезпечити собі досить успішне старіння? Щодо генетики особливих ілюзій не потрібно мати. Генетичні аспекти забезпечують успішне старіння відсотків на 20-25. А все інше – здоровий спосіб життя людини. Дуже важливо – з раннього дитинства приділяти увагу способу життя. Чим раніше розпочати займатися своїм здоров’ям і здоров’ям своїх дітей, тим більше можливостей на успішне старіння.

Ще зовсім недавно старіння розглядалося як фінал життя: безповоротно погіршується стан здоров’я, у людини немає більше ніякої мети в житті, і вона просто доживає відпущений їй термін. Зараз сформулювалось зовсім нова концепція старіння. Відповідно до нової концепції – літній і старечий вік розглядається не як згасання, а як продовження розвитку.

Як і всі органи, головний мозок з часом втрачає властивість працювати з такою ж швидкістю і ясністю, як в молоді роки. Багато людей шукають роками чудодійні ліки, які здатні пригальмувати старіння. Але  нічого шукати не потрібно. Цей універсальний і безкоштовний засіб давно знайдений – це фізична активність. Головне, що фізична активність істотно зменшує ризики розвитку деменції і хвороби Альцгеймера. Чим більше ми рухаємося, тим менший ризик розвитку різного роду когнітивних порушень. Регулярні фізичні вправи, особливо на свіжому повітрі, сприяють насиченню крові киснем і поліпшують роботу мозку.

Наш мозок страждає через неправильне харчування. Від збалансованого харчування залежить якість пам’яті і тривалість інтелектуального життя. Дуже важливим показником користі харчового продукту для мозку є наявність в складі вітамінів групи В. Вітамін В12 впливає на процеси кровотворення, розвитку нервових волокон мозку, запобігає розвитку старечого слабоумства. Вітамін В1 попереджує старіння нервових клітин мозку. Дефіцит його призведе до забудькуватості і зниження концентрації уваги. Вітамін В6 збільшує продуктивність клітин мозку, позитивно впливає на пам’ять. Вітамін В3 відновлює рівень холестерину в крові, нормалізує мікроциркуляцію головного мозку, покращує пам’ять, запобігає розвиток слабоумства.

Вітаміни групи В у великій кількості є в дріжджах, субпродуктах, мідіях, рибі, горіхах, злаках, гречці, вівсянці тощо.

Крім вітамінів групи В для мозку корисні продукти, багаті на вітаміни Е і К (зелені овочі, чай, насіння, яйця, горіхи), мікроелементи (морська капуста, риба, горіхи, часник, гарбузове насіння) та поліненасичені кислоти омега-3 (жирні сорти риби, насіння льону, горіхи, яйця).

Щоб головний мозок працював гарно і пам’ять була у відмінному стані необхідні також позитивні емоції та розумова активність. Будьте корисні своєю працею людям, удосконалюйте свої знання: цікаве спілкування, гра в шахи, розгадування кросвордів, вивчення мов і віршів.

Важливо пам’ятати, що найбільше багатство в житті – це здоров’я.

Список літератури:

  1. Бадалова, Н.С. Ясный ум до глубокой старости // Предупреждение плюс. Украина. – 2018. – №4(151). – С.78-81
  2. Берсенев, В. А. Диета для мозга : питание пациента с неврологической недостаточностью и неврологической патологией / В.А. Берсенев. – К. : СМП “Аверс”, 2003. – 60 с : ил.
  3. Берсенев, В. А. Трудное детство нервной системы / В.А. Берсенев. – К. : СМП “Аверс”, 2000 – Кн.1 : Врагу не пожелаешь : причины заболевания мозга ребенка и их предупреждение. – 43 с.
  4. Головной мозг как орган-мишень при артериальной гипертензии / C. M. Кузнецова [и др.] // Журнал неврології ім. Б.М. Маньковського. – 2019. – N 1. – С. 5-11
  5. Золотые правила качественно здоровой и продолжительной жизни // Участковый врач. – 2014. – №5. – С.54.
  6. Кадыков, А. С. Хронические сосудистые заболевания головного мозга: дисцикуляторная энцефалопатия / А.С.Кадыков, Л.С.Манвелов, Н.В.Шахпаронова. – 2-е изд. перераб. и доп. – М. : Изд. группа “ГЭОТАР-Медиа”, 2013. – 232 с. : ил.
  7. Кривомаз, Т. Что рождается в споре // Фармацевт-практик. – 2012. – № 11. – С.34
  8. Моренко, А. Г. Особливості мозкових процесів під час виконання мануальних рухів у відповідь на сенсорні сигнали в осіб із високою і низькою альфа-частотою / А. Г. Моренко. – Луцьк : Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, 2014. – 216 с.
  9. Ранние клинические формы сосудистых заболеваний головного мозга: рук-во для врачей / Под ред. Л.С.Манвелова. – М. : Изд. группа “ГЭОТАР-Медиа”, 2014. – 344 с. : ил.
  10. Чому після тривалої самотності важко повернутися до соціального життя? // Фармацевт практик. – 2018. – № 6. – С. 47