Меланома

melanomaМеланома — злоякісна пухлина шкіри, що розвивається з клітин, які виробляють пігменти меланіни. Щорічно в світі виявляється більше 200000 випадків хворих меланомою. Із всіх ракових захворювань шкіри, лише 4% приходиться на меланому, однак в 73% випадків швидко наступає летальний кінець. Тому меланому називають “королевою” пухлин.

Меланома шкіри була відома лікарям ще в глибоку давнину. В стародавніх папірусах і працях Геродота описано шкірні утвори, які нагадують новоутворення. Перші згадки про це захворювання зустрічаються в роботах Джона Хантера, шотландського хірурга в 1787 році, де описано меланому як ракові грибкові нарости. І лише в 1804 році французький лікар і анатом Рене Лаенек встановив та описав її як захворювання. Термін “меланома” вперше запропонував англійський лікар Ґарсвел в 1838 році.

В переважній більшості випадків меланома розвивається внаслідок ультрафіолетового випромінювання та найчастіше розвивається на шкірі з пігментних або депігментованих родимок. За формою вона може бути плоскою, горбистою, кратеровидною, конусовидною, гладенькою з рівними або зазубреними краями. Колір їх може бути темний аж до чорного, матовий, синій, коричневий, синьо-багряний.

Найефективнішим засобом  запобігання виникнення меланоми є своєчасне видалення пігментних і непігментних плям, особливо в тих місцях, в яких вони можуть травмуватися. Причиною переродження пігментних плям в меланому є травма (удар, припікання, видавлювання, зрізування) а також інтенсивність сонячної радіації. Тому хвороба часто розвивається у людей, які багато часу проводять під промінням палючого сонця.

Для того, щоб уникнути розвитку раку шкіри, варто дотримуватися простих правил:

 • уникати сонячних променів;
 • влітку слід перебувати на сонці до 10.00 та після 16.00, саме в цей час сонце менш активне;
 • користуватися сонцезахисними кремами;
 • уважно слідкувати за своїми родимками, не допускати їх травмування;
 • відвідувати дерматолога при наявності на тілі 30 і більше родимок.

Хворому необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря та повністю виключити з раціону харчування заборонені продукти. За допомогою дієти пацієнт зберігає вагу. Разом з їжею хвора людина отримує всі потрібні вітаміни і мінерали, які покращують загальний стан здоров’я та шкірних покривів. У раціоні має бути більша кількість білків та вуглеводів, а кількість жирів треба зменшити до мінімуму. Їжу слід споживати у відварному вигляді, запечену в духовій шафі або на пару із обов’язковим вмістом фолієвої кислоти та вітамінів групи С і D. Меню при меланомі повинно складатися з такої їжі: чай (зелений), риба, фрукти, сири, овочі, кури, морепродукти, зелень, клітковина, кисломолочні продукти (з невеликим вмістом жирів), свіжо-вичавлені соки. За добу потрібно випивати не менше 2 літрів рідини. Також слід віддати перевагу помідорам, капусті, хріну.

Лікування меланоми буде сприятливим якщо його вчасно почати. При наявності підозрілих плям на шкірі треба негайно звертатись до фахівців. Своєчасне і правильне лікування будь-яких плям є своєрідним методом профілактики меланоми.

ЛІТЕРАТУРА:

 1. Балаева Р. Н. Невусы конъюнктивы как риск развития меланомы / Р.Н. Балаева, Э.М. Касимов // Вестник офтальмологии. — 2016. — №3. — С. 21 — 25.
 2. Галайчук І.Й. Неінвазивні методи діагностики меланоми шкіри / І.Й. Галайчук, О.С. Гоцко, І.В. Жулкевич // Вісник наукових досліджень. — 2015. — №1. — С. 67 —
 3. Меланома — не приговор // Фармацевт практик. — 2016. — №5. — С. 8.
 4. Меланома (вузлова форма) // Український журнал дерматології, венерології, косметології. — 2016. — №1. — С. 94.
 5. Меланоцитарные невусы и меланома кожи: руководство для практических врачей / Под ред. В.А. Молочкова. — М.: Изд-во «Литтерра», 2012. — 112с.: ил.
 6. Перемагаємо проблеми шкіри / С.П. Чугунов. — Т.: Навч. Книга — Богдан, 2012. — 152с. — ( Живіть сто літ ! ).
 7. Профілактика раку шкіри / О. О. Ошилова // Клиническая онкология. — 2015. — №2. — С. 22 — 24.
 8. Рівень обізнаності лікарів-дерматовенерологів з актуальних питань профілактики раку шкіри / О.О. Ошивалова и др. // Дерматологія та венерологія. — 2017. — №1. — С. 60 — 63.
 9. Романова О.А. Ранняя диагностика и профилактика меланомы кожи / О. А. Романова. — 2-е изд., доп. и перераб. — М.: МИА, 2012. — 96с.: ил.
 10. Сім ноток для здорової шкіри // Фармацевт практик. — 2017. №5. — С. 15.
 11. Хвороби шкіри в практиці сімейного лікаря: Посібник для сімейних лікарів / В.І. Савчак, М. Ковальчук. — Т.: “Укрмедкнига”, 2005. — 398с.