Наслідки тютюнової залежності

naslidky-tyutyunovoij-zalezhnostiВажливий показник добробуту та безпеки держави — здоров’я нації. Між тим вік життя в країнах, що розвиваються, з кожним роком знижується. Останнім часом багато робиться для того, щоб виправити невтішну ситуацію, що склалася. Один з найважливіших заходів з боротьби за здоров’я нації — боротьба з тютюнопалінням. Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла один фактор ризику захворювань — паління тютюну як глобальну загрозу для всього населення світу. За даними ВООЗ, кожні шість секунд помирає одна людина від захворювань, пов’язаних з курінням, а щороку з цієї причини ідуть з життя близько п’яти мільйонів людей. За прогнозами, до 2030 року паління тютюну стане найпотужнішим фактором, що сприятиме передчасній смерті.

Хронічна тютюнова інтоксикація — це основна причина смерті для сучасного населення, яку можна усунути. Це твердження засноване на величезній кількості епідеміологічних, клінічних і статистичних даних, які оцінюють шкоду, завдану здоров’ю мільйонів людей. Саме тому запобіжні міри по зниженню розповсюдження залежності від тютюну, визнані за критеріями вартості та ефективності найбільш перспективним напрямком профілактики хронічних неінфекційних захворювань, зниження смертності й збільшення років життя. Адже науковцями давно доведений зв’язок між курінням і окремими хворобами: це інфаркт міокарду, ішемічна хвороба серця, злоякісні новоутворення — особливо рак легенів, хронічні обструктивні захворювання легенів та інші. Тютюнопаління збільшує ризик розвитку тяжких захворювань сечостатевої і травної систем.

Звичка до паління тютюну переходить в патологічну залежність від нікотину. Тютюнова залежність складається з декількох компонентів: розумового, вегетативно-судинного та психічного. Розумовий компонент представлений в голові людини з відчуттям запаху та смаку тютюну. Потім з’являється нав’язлива думка про цигарку, яку потрібно викурити і яка не дає людині зосередитися на чомусь іншому. Згадка про тютюн носить для пацієнтів позитивний характер, вони відчувають насолоду і радість від випаленої цигарки. Буває ще й так, що патологічна тютюнова залежність не усвідомлюється хворими, або не локалізується у сфері їхнього мислення. У таких хворих куріння — неусвідомлений автоматизм, при якому рука сама тягнеться до цигарки та запалює її.

Вегетативно-судинний компонент патологічного потягу до тютюну проявляється у вигляді окремих симптомів: кашлю, спраги, сухості в роті, головокружіння, тремтіння пальців рук, коливання артеріального тиску, головного болю та навіть шлунково-кишкових розладів. Ці симптоми миттєво зникають протягом декількох хвилин після випалювання цигарки.

Психічний компонент тютюнової залежності проявляється невротичними розладами. Тут проблема набагато серйозніша, оскільки розлади для тютюнових залежних проявляються втомою, порушенням сну, апетиту, зниженням працездатності тощо. При цьому залежні скаржаться на тривогу, занепокоєння, роздратування. Розлади можуть супроводжуватися галюцинаторними симптомами з відчуттями смаку та запаху тютюну. В різноманітній клінічній картині тютюнової залежності велике значення має сила патологічного потягу до цигарок. Це присутність у свідомості уявного бажання курити, часто паління відновлюється автоматично, неусвідомлено. Усвідомлення патологічного потягу до тютюну відмічається приблизно у 25% пацієнтів вже після перших випалених цигарок. У решти — після трьох-п’яти років систематичного вживання тютюну. У курців з тютюновою залежністю афективні розлади — найчастіші емоційні порушення, які сприяють зовсім різним емоційним станам: від депресії і до апатії. Кожний з цих станів може стати суб’єктивно непереносимим в залежності від індивідуальної структури психіки хворого та виступати в ролі самостійної мотивації звернення до тютюну. В складній клінічній структурі синдрому патологічної тютюнової залежності присутні афективні порушення депресивного характеру. Загострення патологічного потягу до куріння може проявлятися поступовим наростанням зниженого фону настрою, втратою інтересів до звичних занять, розгніваністю, скривдженістю.

Розробка методів лікування тютюнової залежності — актуально та соціально значимий напрямок сучасної медицини. У будь-якому цивілізованому суспільстві проблеми збереження здорового генофонду населення, збільшення років життя та досягнення активного довголіття розглядаються в рамках пріоритетних державних програм. Споживачами тютюнових виробів є декілька мільярдів жителів нашої планети. Щороку кількість курців збільшується на три-чотири мільйони. Боротьба з нікотиновою залежністю розгортається під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка вважає тютюнопаління як одну з причин смерті сучасної людини. Боротьба з палінням передбачає організацію і проведення державними структурами окремих країн комплекс заходів, спрямованих на жорсткий контроль за виробництвом тютюнових виробів, обмеження реклами різних видів нікотинової продукції і куріння в цілому, розробку, вдосконалення та впровадження в практику методів надання медичної допомоги під час відмови від паління.

Література:

  1. Заходи ВООЗ зі зменшення залежності від тютюну виявилися ефективними у боротьбі із курінням в усьому світі / Shannon Gravely al. et // Артеріальна гіпертензія. — 2017. — № 3. — С. 58-59.
  2. Красовський К.С. Ставлення населення України до реалізації основних стратегій подолання тютюнової епідемії // Україна. Здоров’я нації. — 2013. — № 1. — С. 91-98.
  3. Отрішко О. Тютюнокуріння як фактор зниження якості життя у хворих, які перенесли інфаркт міокарда // Медсестринство. — 2015. — N 3. — С. 39-42.
  4. Поширеність тютюнопаління та тютюнової залежності у різних країнах світу. Нові підходи до профілактики, психотерапії та корекції / С.І. Табачніков [та ін.] // Мистецтво лікування. — 2013. — № 7. — С. 35-41.
  5. Примак Р. В поисках путей борьбы с курением // Фармацевт практик. — 2017. — № 5. — С. 16-17.
  6. Риткіс І.С. Особливості системного підходу до психотерапії, психопрофілактики та корекції тютюнокуріння і тютюнової залежності в осіб молодого віку // Лікарська справа. — 2013. — № 5. — С. 80-83.
  7. У курців зміни структури судин пов’язані з вищим ризиком смерті // Артеріальна гіпертензія. — 2017. — № 3. — С. 59-60.
  8. Убога Б. Сигарета або життя. Напередодні Всесвітнього дня без тютюну лікарі нагадують про вплив куріння на дихальну, серцево-судинну та репродуктивну систему людини // Фармацевт-практик. — 2016. — № 5. — С. 14-16.