Лісова суниця

lisova-sunycyaЛісова суниця — найсмачніша та запашна дикоростуча ягода. В перекладі з латинської її назва перекладається як духмяна. Ця ніжна ягода має витончені пахощі та чудовий смак.

Суниця — це трав’яниста, багаторічна рослина, яка досягає заввишки до 15 -20 см. Листя у неї складні трійчасті, зібрані у прикореневу розетку. Квіти білі, утворюють рідке суцвіття. Росте ягода в лісах на галявинах, на схилах пагорбів, серед чагарників де є багато світла. Вона поширена майже по всій території України. Цвіте суниця з травня по червень, а ягоди дозрівають в червні-липні.

Лісова суниця користується у народі дуже великою популярністю. Цілющі властивості рослини вважають майже універсальним лікувальним засобом. Це є і коріння, і листя, квіти та плоди.

Ягода містить у собі ціле джерело вітамінів. Це вітаміни В1, В2, В6, РР, С, Е та інші. До її складу входять такі мікроелементи, як залізо, йод, кобальт, мідь, марганець, цинк. Суниці містять також багато глюкози та фруктози. Самий найвищий вміст цукру мають ягоди, які дозрівають першими. Завдяки вмісту органічних кислот, суниці мають чудовий смак та ніжний аромат. А ще вони мають яблучну, фолієву, янтарну, хінну, саліцилову та інші кислоти.

Лісову суницю використовували з лікувальною метою ще з давніх часів. Вона і в теперішній час не втрачає своєї популярності. В народній медицині вживають всі її частини.

Ягоди суниці підвищують апетит, налагоджують розлади травлення в організмі людини. Їх використовують при запальних процесах в цілому. Вони мають сечогінну, потогінну та послаблюючу дію. Деякі фітотерапевти вважають, що ягоди суниці можуть розчиняти та виводити з організму камені з жовчного міхура та нирок, а також лікувати захворювання шлунка, селезінки та подагру. Ягоди є дуже добрий засіб для зовнішнього лікування шкіряних захворювань, таких як екзема, висипи, дерматози.

Листя суниці лісової мають антисептичну, знеболювальну та ранозагоювальну дію. Настоянку з листя суниці приймають при занепаді сил, низькому гемоглобіну крові, маткових кровотечах. А також її використовують при захворюванні бронхіальної астми, при підвищеному артеріальному тиску, спазмі судин, атеросклерозі та при багатьох інших хворобах.

Корінь лісової суниці має в’яжучу дію. Його застосовують при гастритах, колітах, геморої, запаленні в тонкому кишківнику та при захворюваннях травлення.

Широке застосування мають препарати із суниці у косметології. Вони поліпшують кровообіг, зміцнюють стінки капілярів, стимулюють живлення  шкіри. Із лісової суниці готують різні лосьйони, креми. Вони чудово діють на шкіру, знищують ластовиння та пігментні плями.

Суничний сезон триває приблизно 3-4 тижні. Саме в цей період необхідно якнайбільше вживати цілющі ягоди. Їх можна їсти зразу після збирання в свіжому вигляді, але перед цим потрібно промити водою. Також ягоди сушать, проте при сушінні вони втрачають свої властивості. Щоб організм людини отримав максимально вітамінів за суничний сезон, їх потрібно з’їдати кожний день до кілограма. Але перед початком лікування лісовою суницею, потрібно пам’ятати, що не всі люди можуть її споживати. В них може виникнути алергічна реакція на суницю, кропив’янка, біль у животі, блювання. Щоб попередити ці явища, ягоди вживають через 20-30 хвилин після їжі та додають до них сметану, вершки, цукор.

Література:

  1. Малярия: профилактика и лечение: опасные укусы, земляника дарит здоровье / Гл. ред.: Б.Чернышев. – К.: ООО Изд. дом “Здоровый образ жизни”, 2013. – 128 с. – (Приложение к газете “ЗОЖ в Украине”, “Предупреждение Плюс”, 2013, №7).
  2. Мамедова С.О. Дослідження ліпофільних фракцій трави та кореневища Fragaria vesca L. [суниця] // Український журнал клінічної та лабораторної медицини. – 2009. – № 3. – С. 36-38.
  3. Просяник І. Суниця. Легенда про Білого Лелеку // Фармацевт-практик. – 2004. – N7/8. – С. 75-76.
  4. Просяник І. Чудодійна ягідка: [Про суниці] // Фармацевт-практик. – 2004. – N7/8. – С. 77.
  5. Суниці лісові (Fragaria vesca) / Сафонов М.М. Повний атлас лікарських рослин. – Тернопіль: Богдан, 2008. – С. 230-231.
  6. Суниці лісові, Fragaria vesca L. / Фітотерапія хвороб дитячого віку. – Тернопіль: ТДМУ, 2008. – С. 130-131.
  7. Суниця / Жукова І.М. Цілющі овочі, фрукти, ягоди. – Донецьк: ТОВ ВКФ “БАО”, 2007. – С. 25.