Коронавірус та хронічні захворювання: їх взаємозв’язок

vidmova-vid-medychnji-dopomigy

«Хвороба СOVID-19 уражає, перш за все, літніх та людей з хронічними захворюваннями», – читаємо чи не всюди. Які хвороби є хронічними і чому вони зараз особливо небезпечні?

Як повідомляє «ТСН», наша імунна система – дивовижна штука, вона працює цілодобово, але ми цього здебільшого не помічаємо. Саме вона покликана захищати наш організм від небезпечних «гостей», наприклад, від вірусів. Новий коронавірус SARS-CoV-2 тут не виняток.

Людям зі слабким імунітетом в цьому плані важче. Якщо ж до цього додаються хронічні хвороби чи перенесені раніше захворювання, потрібно бути особливо пильною, щоб не підхопити інфекцію.

Сьогодні ми поговоримо про ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень), що це таке, звідки воно береться чим і кому особливо небезпечне.

Хронічне обструктивне захворювання легень є одним із найбільш поширених захворювань, якому зазвичай можна запобігти. За даними ВООЗ, сьогодні ця хвороба є четвертою основною причиною смерті у світі. За різними оцінками, в Україні щонайменше 4% населення мають хронічне обструктивне захворювання легень, а близько 2% смертей українців зумовлено цією хворобою. Розповідаємо детально причини, симптоми, лікування і профілактику.

ХОЛЗ є загальною назвою групи хвороб. Для таких хвороб характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів. Захворювання істотно обмежує нормальне життя пацієнта через кашель, постійну задишку, що прогресує та виділення мокротиння.

ПРИЧИНИ ХРОНІЧНОГО ОБСТРУКТИВНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ

Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті куріння тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів хвороба прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить.

До інших найпоширеніших факторів ризику належать:

  • забруднення атмосферного повітря;
  • забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
  • наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях.

У деяких випадках ХОЗЛ пов’язано із генетичними чинниками, гіперчутливістю дихальних шляхів, невідповідним розвитком легень у дитячому віці, тривалим захворюванням на астму.

СИМПТОМИ ХРОНІЧНОГО ОБСТРУКТИВНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ

ХОЗЛ розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей старше 40–50 років. Головні ознаки захворювання:

  • постійна задишка;
  • хронічний кашель;
  • хронічне відкашлювання мокротиння.

ЛІКУВАННЯ ХРОНІЧНОГО ОБСТРУКТИВНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ

Хронічне обструктивне захворювання легень невиліковне. Проте наявні лікарські препарати й засоби фізіотерапії можуть полегшити симптоми, підвищити здатність витримувати навантаження і поліпшити якість життя, а також зменшити ризик смерті. Найбільш ефективним і рентабельним лікуванням ХОЗЛ у курців є відмова від куріння. У деяких (але не всіх) пацієнтів позитивний ефект дає призначення інгаляційних кортикостероїдів. На всіх стадіях ХОЗЛ рекомендовано фізичні навантаження.

Своєчасна діагностика і правильне лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.

ПРОФІЛАКТИКА ХРОНІЧНОГО ОБСТРУКТИВНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ ЛЕГЕНЬ

Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо, тому слід ужити всіх заходів, аби попередити цю недугу:

– цілком відмовтеся від куріння тютюну та уникайте пасивного куріння;

– старайтесь уникати забрудненого повітря (як атмосферного, так і у приміщеннях);

– дотримуйтеся здорового способу життя.

Тепер наступне питання, яке хвилює багатьох людей в сьогоднішніх реаліях, яка небезпека очікує на людей з ХОЗЛ в умовах поширення коронавірусної інфекції?

До хвороб дихальних шляхів належить  хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та бронхіальна астма. Пацієнти з цими діагнозами також наражаються на найбільшу небезпеку, адже їхній організм та імунна система мусять додатково боротись з іще однією хворобою.

Людям, чий організм ослаблений через ці захворювання, важче боротися з інфекціями, ніж здоровим. Легені вже уражені, вірусам легше їх заразити

У хворих на астму пошкоджені легені. Під час нападу набрякає слизова оболонка бронхів, відбувається спазм дихальних шляхів, і вони звужуються. Через це особливо складно стає видихати, астматики потребують тут суттєво більше зусиль, ніж здорові люди. Тобто людям з астмою складно видихати повітря з легенів, що може призвести до задухи. У пацієнтів виникає страх задихнутись. Організм намагається чинити спротив, а це ослаблює його.

При коронавірусній інфекції організм повинен чинити спротив не тільки астмі, а й інфекції. Тобто від нього вимагається дуже багато, часом надто багато, через що система дає збій, у найгіршому випадку – з фатальними наслідками.

Література:

  1. Актуально про Covid-19 [Електронний ресурс] // сайт МОЗу України. — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov, вільний (дата звернення: 23.04.2020). — Назва з екрана. — Мова укр.
  2. Коронавірус: поради тим, хто має хронічні захворювання [Електронний ресурс] // сайт новин BBC NEWS Україна. — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://www.bbc.com/ukrainian/features-52066047, вільний (дата звернення: 23.04.2020). — Назва з екрана. — Мова укр.
  3. Коронавірус. У МОЗ розповіли про вік і хронічні хвороби померлих [Електронний ресурс] // сайт новин LIGA.net. — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ua-news.liga.net/society/news/koronavirus-u-moz-rozpovili-pro-vik-i-hronichni-hvorobi-pomerlih, вільний (дата звернення: 23.04.2020). — Назва з екрана. — Мова укр.
  4. Ці хронічні хвороби особливо небезпечні під час коронавірусу: запам’ятайте їх [Електронний ресурс] // сайт новин РБК-Україна. — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://www.rbc.ua/ukr/styler/hronicheskie-bolezni-osobenno-opasny-vremya-1586941919.html, вільний (дата звернення: 23.04.2020). — Назва з екрана. — Мова укр.