Контрацепція у підлітків

підліткова контрацепціяВ основі сексуального здоров’я лежить статеве виховання. Сексуальне здоров’я пов’язане із сексуальністю, що є головним аспектом людського буття і включає в себе секс, статеву ідентифікацію та народження дітей. Особливістю нашого часу стала відсутність системи статевого виховання молоді. Підлітки не усвідомлюють зв’язок між сексуальними стосунками і вагітністю, їхня сексуальна активність поєднується з дефіцитом знань щодо попередження незапланованої вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом. Тому потрібне об’єднання зусиль медиків, батьків, освіти та соціальної служби.

Планування сім’ї це комплекс медико-соціальних заходів, спрямованих на збереження здоров’я жінок, запобігання незапланованій вагітності, кількості дітей у сім’ї, попередження занадто ранніх, пізніх або частих пологів.

Попередження вагітності у дівчат підлітків є важливою медико-соціальною проблемою сучасності. Особливе значення в підлітковому віці має санітарно-освітня робота з питань планування сім’ї, в т.ч. і контрацепції. Правильно підібрана контрацепція дозволяє уникнути не лише небажаної вагітності і стресів, але й продовжувати повноцінне життя — навчання тощо, зберігаючи при цьому репродуктивне здоров’я.

Контрацептиви для підлітків повинні відповідати наступним вимогам:

 • висока протизаплідна ефективність;
 • безпека (передбачає нешкідливість засобів по відношенню до соматичного здоров’я і мала ступінь дії на процеси статевого дозрівання);
 • зручність у використанні;
 • зворотність (можливість зачаття після відміни контрацептива);
 • доступність (як цінова, так і інформаційна).

Застосування контрацептивів не повинно порушувати діяльність нервової системи, не знижувати працездатність.

Найбільш рекомендованими в підлітковому віці є методи бар’єрної контрацепції і хімічні (сперміцидні) засоби.

Бар’єрні засоби є високоефективні, не мають шкідливого впливу на організм підлітка. Вони попереджають можливість зараження захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Це презервативи, вагінальна діафрагма і цервікальні ковпачки.

На вітчизняному фармацевтичному ринку безліч відомих контрацептивів, але вони можуть бути рекомендовані в кабінетах та центрах дитячої і підліткової гінекології.

Підлітки — це особлива група осіб віком 12-17 років. Вони вже не діти, але ще не дорослі. Тому в них ще не сформована психіка, немає внутрішнього “стрижня”. Проте є багато енергії, яку потрібно направляти у правильне русло. І це завдання покладено на батьків. Саме батьки покликані налагоджувати стосунки з дітьми, насамперед духовні. Чим ближче батьки до дітей, тим менше ймовірності ранніх вагітностей та венеричних захворювань.

 Список наукової літератури по темі:

 1. Ємець Н. Контрацепція у підлітків / Н. Ємець // З турботою про жінку. – 2014. – № 4. –   С. 4-9.
 2. Кочарян, Г. С. Гипосексуальный паттерн поведения в клинической практике / Г. С. Кочарян // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – 2009. – № 3. – С. 109-112.
 3. Ледин, Д. С. Возможности местной контрацепции у подростков / Д. С. Ледин // Здоровье женщины. – 2012. – № 10. – С. 15-16.
 4. Основы контрацепции / Авт.: Хэтчер А.Роберт и др. – М. : 2002. – 323 с.
 5. Паращук, Ю.С. Репродуктивне здоров’я дівчаток-підлітків [Текст] : навч. посіб. для студ. вищих мед. навч. закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації та лікарів / Ю.С.Паращук. – К. : [б. и.], 2003. – 111 с.
 6. Подзолкова, Н.М. Современная контрацепция: новые возможности и критерии безопасгности / Н.М. Подзолкова, С.И. Роговская, Ю.А. Колода. – М. : Изд. группа ” ГЭОТАР-Медиа”, 2013. – 128 с.
 7. Репродуктивне та статеве здоров’я підлітків в Україні [Текст] : ситуаційний аналіз / Авт.: Н.Березіна та ін. ; Фонд Народонаселення ООН, МОЗ України, Укр. Асоціація планування сім’ї. – К. : [б. и.], 2004.
 8. Современная контрацепция [Текст] / Авт.: А.Я. Сенчук и др. – О. : 2008. – 288 с.
 9. Сперофф, Л. Клиническое руководство по контрацепции / Леон Сперофф, Филип Д. Дарни ; . – М. : Изд-во БИНОМ, 2009. – 432 с.
 10. Фармацевтична опіка при використанні засобів контрацепції : навч. посібник для провізорів-інтернів і провізорів-слухачів закладів післядипломної освіти / Авт.: Ю.П.Вдовиченко та ін. – К. : Книга плюс, 2010. – 176 с.
 11. Шимановский, Н. Л. Фармакология современных гормональных контрацептивных средств / Н.Л. Шимановский, Ю.К. Наполов. – М. : “Миклош”, 2010. – 200 с.