Клімакс – не діагноз

klimaxe-ne- diagnozКлімакс – неминучий фізіологічний період у житті людини. Багато жінок та чоловіків з тривогою чекають його настання, вважаючи клімакс ознакою старіння організму. Це помилкове переконання. При належному режимі можна відносно легко його перенести та надовго зберегти здоров’я  і працездатність. Клімактеричний період триває від одного року до шести. В цей час в організмі людини відбуваються змінні процеси в нервовій, серцево-судинній, ендокринній системах. Але це не свідчить про старість організму. Геронтологи вважають, що старість настає в 75 років, лише з цього віку зараховувють до категорії людей старечого віку.

Настання клімаксу як у жінок так і чоловіків залежить від клімату, особливостей організму, умов життя. У жінок найчастіше клімакс настає у 45-55 років. Розрізняють і ранній клімакс, зумовлений перенесеними захворюваннями, несприятливими соціально-економічними умовами життя та праці. Тяжкі, виснажливі умови праці, пагана екологія, незадовільне харчування – все це позначається на організмі жінки. Пришвидшують дебют клімаксу і гострі та хронічні захворювання. Спричинити ранній клімакс можуть нервові та психічні переживання. Несприятливо впливають на організм жінки аборти, що спричиняють запальні процеси тканин матки, труб, яєчників.

Клімактеричний період у більшості людей протікає без ускладнень, оскільки організм поступово пристосовується до вікових змін. Але нерідко в цей час виникають різноманітні явища, які можна об’єднати в чотири групи: порушення менструального циклу, нервово-психічні розлади, серцево-судинні порушення, розлади обміну речовин та ендокринні порушення. Порушення менструального циклу можуть тривати від кількох місяців до 3-4 років і завершуються менопаузою. Поступово у деяких жінок збільшується маса тіла, надмірно відкладається жир, зменшується рухливість. Часто спостерігається схильність до підвищення артеріального тиску.

Клімакс позначається і на інших органах та системах організму. М’язи частково атрофуються, стають слабкими і меншими по об’єму. У шкіри відмирає більшість еластичних волокон. На руках, стегнах, животі, шиї, грудях, обличчі шкіра відвисає, утворюються зморшки. Цей період нерідко супроводжується пригніченим настроєм, дратливістю, безсонням, безпричинним страхом.

Деякі зміни в організмі пов’язані зі звичками в харчуванні. Зменшити частоту та інтенсивність приливів (загального симптома клімаксу) можна, відмовившись від надмірного вживання солодкого, тваринних жирів, рафінованої їжи, шоколаду да гарячих напоїв. Не зловживати кавою, алкогольними напоями, а також великою кількості м’ясної їжи за один прийом. Для укріплення організму і регулювання гормонального рівня в цей період слід вживати більше фруктів, овочів, горіхів та насіння. Пити свіжовичавлені соки і травяні чаї. Жінки, що успадкували схільнисть до серцево-судинних захворювань, потребують найбільше обмежень у споживанні жирів. Ефективною мірою попередження серцевих нападів і уражень артерій є дієта, що містить велику кількість вітамінів С, Е, і бета-каротину. Дуже гарним джерелом бета-каротину є морква, а також зелень і овочі з темно-зеленими листями, червоний солодкий перець, гарбузи, кабачки. В лимонах, апельсинах, полуниці, капусті, брокколі, червоному і зеленому солодкому перцях та інших продуктах містиця багато вітаміна С. Але вітамін Е найкраще засвоюється нашим організмом з оливкового масла, насіння соняшника, оріхів та сушених бобів. Вчені дослідили, що запобігти сердечним нападам, інсульту та навіть раку може допомогти фолієва кислота. Печинка, зелень, овочі з темно-зеленими листями,  бобові, злакові багаті на цей вітамін.

В клімактеричний період у деяких жінок збільшується маса тіла внаслідок зниженняя обмінних процесів, тому вони намагаються позбавитися лишньої ваги за допомогою різних дієт. Зменьшення ваги рекомендують ще і для зменьшення навантаження на суглоби. Але різке зниження маси тіла негативно позначається на стані кісткового скелету людини. Рекомендується вживання якісних молочних продуктів з низьким вмістом жиру. Вони утримують нормальну вагу і постачають організму необхідні мінерали. Особливе місце в дієтичному харчування займає геркулес. Це джерело кальція і фосфора. Не голодування, а зміна харчового раціону допоможе відновити нормальну масу тіла і допомогти вашому здоров’ю.

Перебіг клімаксу значною мірою залежить від ставлення жінки до цього періоду її життя. Тому завжди треба пам’ятати, що це перехідний етап, а не  кінець повнокровної діяльності та занепад життя. Після припинення менструацій і закінчення клімактеричних рорзладів настає період статевогормонального спокою. Він триває до 70-75 років, а потім поступово починається старість.

Лікування патологічних проявів клімаксу – важливе завдання охорони здоров. Якщо виникли проблеми – звертайтеся до лікарів. Допоможуть вам сімейні лікарі, гінекологи, ендокринологи, невропатологи, сексопатологи.

 Література:

 1. Джонс Марсия Л. Менопауза для “чайников” / Марсия Л. Джонс, Тереза Эйхенвальд; Пер. с англ. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2006. – 448 с.
 2. Камінський В.В. Збереження якості життя та соціальної активності жінок в пострепродуктивному періоді / В. В. Камінський, Ю. Г. Антипкін, Т. Ф. Татарчук // Репродуктивная эндокринология. – 2017. – № –  С. 9-12
 3. Катеренчук І.П. Кінець спектаклю чи початок драми? Клімакс у запитаннях і відповідях / І. П. Катеренчук // Health. MEDIX. – 2012. – № 7/8. –  С. 9-10
 4. Климакс: все, что вы должны знать / Сост. Н. А. Данилова. – СПб.: Вектор, 2009. – 128 с.
 5. Клімактеричний синдром у практиці сімейного лікаря: методичні рекомендації. / Уклад.: В.І.Кошля та ін. – К., 2011. – 23 с.
 6. Малкина-Пых, И. Г. Климакс не диагноз! / И.Г. Малкина-Пых. – СПб., 2004. – 237 с.
 7. Менопауза / Авт.: М.Риз и др. – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2011. – 240 с.
 8. Організація комплексних заходів профілактики патологічних станів і хвороб, що супроводжують менопаузу, лікарями загальної практики/ сімейної медицини: методичні рекомендації / Сост.: Л. В. Глушко, І. П. Вакалюк, О. З. Децик. – К. : [б. и.], 2007. – 17 с.
 9. Орловецкая Н. Фитотерапия климактерического синдрома / Н. Орловецкая, Р. Редькин, Е. Иванова // Фармацевт-практик. – 2015. – № –  С. 36-37
 10. Поладич И. Качество жизни. Инициатива во имя здоровья женщин / И. Поладич // З турботою про жінку. – 2014. – N 3. – С. 63-64
 11. Шестак, Н.В. Климакс: как его пережить?: справочное рук-во для женщин и их мужчин / Н.В.Шестак. – СПб.: Диля, 2005. – 155 с.