Кір у дітей та дорослих

Оплатила 153 грн. (140+13 доставка). Отримали? Якщо потрібно більше- доплачу. Відправити: 33024 м.Рівне вул. Макарова буд.26 кв.121 Боришкевич Ірина Петрівна (067)11 84 779 Дякую

Кір — гостра інфекційна хвороба вірусної етіології, яка характеризується підвищенням температури, інтоксикацією, катаром верхніх дихальних шляхів і слизових оболонок очей, а також розвитком на шкірі плямисто-папульозного висипу. Джерелом збудників інфекції є тільки хвора людина. Частіше хворіють діти від 1 до 5 років, але на кір можуть захворіти люди в будь-якому віці.

Поширення збудників відбувається повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору попадає в організм через дихальні шляхи та слизову оболонку очей. Інкубаційний період кору продовжується біля двох тижнів. Виділяють три періоди хвороби: катаральний, висипання та пігментації. Початок катарального періоду завжди гострий.Підвищується температура тіла, з’являється нежить, кашель, сильна головна біль. Хворі скаржаться на різі в очах, їх дратує денне світло. Вже на наступну добу на слизових оболонках щік і губ з’являються, так звані, плями Бєльського-Філатова, які зовнішньо нагадують манну крупу або висівки. На четвертий день на шкірі з’являється характерний  плямисто-папульозний висип — результат розмноження вірусу в шкіряних покровах.

Період висипання співпадає з новим підвищенням температури. Висип спочатку з’являється на шкірі поза вухами, на спинці носа, потім покриває обличчя та шию, на другу добу розповсюджується на тулуб і верхні кінцівки, а на третю добу покриває руки й ноги хворого. Вірус також проникає в слизову оболонку очей, викликаючи тяжкий кон’юнктивіт та світлобоязнь. Це самий тяжкий період хвороби, який супроводжується високою температурою, судомами. Через 3-4 дні висип поступово блідніє, на шкірі лишаються бурі плями — пігментація. Далі спостерігається дрібне висівкоподібне лущення на лиці, шиї, тулубі.

Хворий заразливий для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду до четвертого дня висипань. Найбільша заразливість спостерігається перед  появою висипу та в перший день висипу. На п’ятому дні від початку висипань  хворий практично не несе загрози для навколишніх.

Після перенесеного захворювання виникає стійкий імунітет до кору, а новонароджені діти перші 3-4 місяці мають вроджений імунітет, який передається їм від матері, яка раніше хворіла на кір.

У дорослих, особливо у людей похилого віку, кір проходить важче, чим у дітей. При цьому висипання бувають рясніші, тримаються довше, висип зливається, утворюючи суцільні поля в районі спини та сідниць. Дорослі хворіючи на кір, скаржаться на сильне нездужання, головну біль, лихоманку. Часто буває сильна нежить, кашель, сльозоточивість, хворобливість в горлі, світлобоязнь. Нерідко до кору у дорослих приєднуються інші інфекції. Частіше всього зустрічаються ларингіт, бронхіт, пневмонія, отит, стоматит, кон’юнктивіт. Рідкими, але дуже тяжкими ускладненнями бувають такі небезпечні ураження нервової системи, як енцефаліт і менінгіт.

Переважно лікування кору спрямовано на зниження інтоксикації, зменшення свербежу, підвищення імунітету та попередження ускладнень.

Найбільш надійним способом профілактики кору є вакцинація, яка значно знижує ризик тяжких ускладнень і смертність.

Література:

  1. Кір у дітей / О.В. Виговська [та ін.] // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. — 2013. — № 4. — С. 12-19.
  2. Кір у новонароджених / Н.А. Васильєва [та ін.] // Інфекційні хвороби. — 2012. — N 3. — С. 98-100.
  3. Корь у детей раннего возраста / В.Н. Тимченко, В.Н. Чернова, О.В. Булина // Детские инфекции. — 2015. — Т. 14, № 2. — С. 52-58.
  4. Малюга В. Кір: ознаки та симптоми. Заходи захисту // Журнал головної медичної сестри. — 2014. — N 6. — С. 5-11.
  5. Оцінка ефективності комп’ютерної програми прогнозування рівня захворюваності на кір, краснуху та епідемічний паротит / А.П. Подаваленко [та ін.] // Інфекційні хвороби. — 2015. — № 2. — С. 42-48.
  6. Перебіг корі в залежності від вакцинації / О.М. Горленко [та ін.] // Проблеми клінічної педіатрії. — 2013. — № 2. — С. 65-71.
  7. Покровська Т.В. Порівняльна характеристика клінічного перебігу кору в дітей і дорослих // Інфекційні хвороби. — 2015. — N 1. — С. 28-32.
  8. Почему не стоит забывать о кори // Фармацевт практик. — 2016. — № 7/8. — С. 26.
  9. Характеристика та деякі особливості перебігу ускладнень кору у дорослих / А.П. Голуб [та ін.] // Актуальная инфектология. — 2016. — № 2. — С. 144-145.