КАНАБІС В УКРАЇНІ: ЗА ТА ПРОТИ

Останнім часом в Україні заговорили про проблему доступу до лікування засобами, в основі яких сполуки канабісу.

Рід Cannabis (конопля) має три види, такі як конопля індійська, конопля технічна та конопля «дика». Також є гібриди коноплі, які використовуються для отримання психотропних речовин – марихуани, гашишу тощо. Наркотичний вплив залежить від вмісту канабінола (канабіноїдів) у цих рослинах. Азіатська конопля містить канабінолу більше, ніж американська, тому східна конопля вважається небезпечнішою, ніж американська марихуана. Головний психоактивний компонент канабісу – тетрагідроканабінол (ТГК).

В даний час у країнах ЄС існує три категорії продукції, в основі яких сполуки канабісу:

– «лікарські засоби» на основі сполук канабісу (реєструються в регуляторних органах продукти рослинного та синтетичного походження, які містять канабіноїди);

– «хімічні» лікарські засоби (реєструються відповідно до процедури ЄС або країни ЄС)

– рослинні лікарські засоби (реєструються відповідно до Herbal Directive 2004/24/ЄС);

– «препарати конопель», засоби, що не були зареєстровані традиційним регуляторним шляхом, тобто потрапляють на ринок іншим шляхом (наприклад, екстемпоральні або магістральні прописи);

– харчові добавки на основі складових речовин конопель, які відповідають вимогам ЄС №2015/2283 про нові харчові продукти.

  Хронічний больовий синдром є найпоширенішим станом, для симптоматичного лікування якого у багатьох країнах (Канада, США, Велика Британія, Італія, Австрія, Німеччина, Бельгія, Франція, Чехія, Ірландія, Швеція, Словаччина, Іспанія, Польща) використовують канабіс.

Національна академія наук, інженерії та медицини Сполучених Штатів Америки, здійснивши аналіз досліджень, результати яких були наявні на січень 2017 р., дійшла висновку: «Існує чимало доказів того, що канабіс є ефективним методом лікування хронічного болю у дорослих».

У критичному огляді Експертного комітету ВООЗ з наркотичної залежності щодо канабісу та смоли канабісу (листопад 2018 р.) йшлося, що «результати досліджень, які оцінюють фармакотерапію канабісу для полегшення болю, демонструють комплексні ефекти аналгезії. Багато РКД [рандомізовані клінічні дослідження] показали, що канабіс є ефективним анальгетиком. Більшість цих досліджень були орієнтовані на вивчення впливу канабіноїдів рослинного походження».

У Великій Британії у 2018 р. був зроблений огляд медичного пріорітету канабісу: огляд існуючих доказів, зроблених ведучими медичними працівниками країни та оцінка Консультативної ради з питань неправомірного використання наркотиків щодо віднесення лікарських засобів канабісу до наркотичних речовин. Показники, які отримали в ході дослідження, підтверджують терапевтичні переваги лікарського канабісу при деяких захворюваннях.

Провідними фахівцями світу рекомендують лікарські засоби на основі канабісу у лікуванні хронічного болю, епілепсії, особливо фармрезистентної епілепсії у дітей, склерозу, хвороби Альцгеймера, синдрому подразненого кишківника, при виникненні важких станів при хіміотерапії, тобто нудоті та блюванні. За допомогою коноплі та натуральних препаратів, виготовлених з неї, у багатьох країнах світу онкологічні хворі позбавляються від побічних ефектів лікування та покращують якість життя.

У випадках лікування канабісом мігрені результати показали, що частота випадків головного болю зменшилася з 10,4 до 4,6 на місяць.

Фахівці дуже старанно досліджували ефективність використання канабісу та препаратів з його вмістом для лікування невропатичного болю. Ними розглядались поточні фундаментальні дослідження та останні РКД, в яких давалась оцінка ефективності медичного канабісу у лікуванні хворих з невропатичним болем. Для цих досліджень були запрошені пацієнти з різною етіологією невропатичного болю, яким ТГК вводився у різних концентраціях та різними шляхами. Багато досліджень продемонстрували, що канабіс можна застосовувати для лікування невропатичного болю, причому ефективність є такою, як і при існуючих режимах медикаментозного лікування.

Сьогодні в Україні більше як 2 млн. громадян з подібними патологіями потребують ефективного лікування.

На початку березня 2019 р. Комітет Верховної Ради України з питань прав людини підтримав електронну петицію про законодавче врегулювання медичного канабісу. На даному етапі є пропозиції від окремих медичних фахівців врегулювати законодавство для забезпечення доступу пацієнтів до лікарських засобів та препаратів канабісу. Зокрема, пропонується прийняття Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» зі змінами, запропонованими в законопроекті №4533 від 27.04.2016 р. як відповідь на громадську петицію до Верховної Ради.

Окремі фахівці вважають, що обіг канабісу в Україні можна контролювати, як і обіг сильних аналгезуючих препаратів.

Але, тим часом, не забуваймо про те, що медичний канабіс має побічні ефекти. Це – запаморочення, апатія, порушення пам’яті та координації, а також шкідливий вплив на серцево-судинну систему. Зрозуміло, що дозу вживання повинен визначати лише лікар, а не пацієнт. Кожен вид цієї рослини, яка містить канабіноїди, можна використовувати як з лікувальною метою, так і для отримання наркотику. Саме через цю причину проти канабісу виступають лікарі, які лікують залежності.

Майкл Шефер (науковець кафедри анестезіології та оперативної інтенсивної терапії Медичного університету Шарите) у своїй доповіді на Міжнародному симпозіумі «Незадоволені потреби в медицині болю» зробив висновки, що на даний час дослідження продуктів канабісу залишають бажати кращого. Є необхідність у збільшенні їх тривалості, кількості учасників. Бажано проводити дослідження, порівнюючи не лише з плацебо, а й долучати інші види терапії, щоб досягти об’єктивності у розумінні значення застосування канабісу у медицині.

Список літератури:

  1. Застосування канабісу при хронічному болю: що каже глобальна медична громадськість? // Фармацевт Практик. – 2019. – №29. – С.5.
  2. Канабіс: за та проти // Журнал головної медичної сестри. – 2019. – №6. – С. 28-34.
  3. Усенко, В. Ефективність канабісу та канабіноїдів при хронічному больовому синдромі / Усенко В., Косяченко К. // Фармацевт Практик. – 2019. – №12. – С. 10-13.
  4. Усенко, В. Сучасний стан використання сполук канабісу в світовій медичній практиці / Усенко В., Косяченко К. // Фармацевт Практик. – 2019. – №3. – С.18-20.