Календула лікарська

kalendulaКалендула лікарська, або нагідки — найвідоміша рослина у світі. Батьківщиною цих помаранчевих квітів є Центральна та Південна Європа. У нас в Україні нагідки розводять у садах, парках як декоративну рослину. Також вона може рости самостійно, як чагарник.

Нагідки — це однорічна рослина, яка досягає заввишки 30-50 см. Квіти нагідок мають помаранчевий колір, вранці в сонячну погоду вони розпускаються, а ввечері закриваються. Вся рослина має свій специфічний своєрідний запах, на дотик вона трішки липка. Цвіте календула з червня місяця аж до морозів.

Лікарською сировиною рослини є квіти. Квіткові корзинки містять велику кількість каротиноїдів, ксантофілів, ефірну олію, смоли, органічні кислоти, мікроелементи та інші речовини.

В народній медицині нагідки використовують з давніх часів. Їх описували ще в 1 столітті н. е., як лікарський засіб. Грецький лікар Діоскорид використовував цю рослину при багатьох захворюваннях. Безліч корисних рецептів, до складу яких входять нагідки, залишаються актуальними і в теперішній час.

Нагідки мають протизапальну, жовчогінну, спазмолітичну, бактерицидну дію на організм людини. Найбільш широко календула застосовується у вигляді настойки, яка має різноманітний спектр фармакологічної дії. Виготовлена на 70% спирті настойка календули використовується як антисептичний та цілющий засіб при гнійних ранах та опіках. Настойку рослини, розведену на воді, застосовують у стоматологічній практиці для лікування стоматитів, пародонтозу. В гінекологічній практиці її використовують при запальних процесах жіночих статевих органів, при клімаксі. Позитивний ефект настойки календули відмічено при захворюваннях очей, а особливо при хронічному кон’юнктивіті та блефариті. Настойку нагідок використовують в оториноларингології для лікування фарингітів, отитів, ангін.

Квіти нагідок діють заспокійливо на центральну нервову систему, знижують рефлекторну збудливість, покращують роботу серця, підвищують еластичність судин.

Також нагідки використовують в онкології разом з іншими лікарськими рослинами. Вони мають властивість знижувати злоякісні новоутворювання, зменшують інтоксикацію організму, поліпшують апетит та сон.

Звісно, як і будь-яка лікарська рослина, нагідки мають протипоказання до застосування. Рослина небезпечна при гіпертонічних кризах, при вагітності. Не можна застосовувати при наявності вірусного гепатиту (особливо С) та його ускладнень. Нагідки також відносять до алергенів: доведено, що 5% населення має алергічну реакцію на цю рослину.

Загалом фітотерапія лікарськими рослинами використовується вже не тільки народною медициною, а й офіційною медичною наукою з метою профілактики та лікування захворювань. З розвитком практичного клінічного застосування фітозасобів чітко вимальовується роль і місце фітотерапії у загальній системі лікування та профілактики. Лікарські рослини мають беззаперечно виняткове значення. А нагідки — це гарна, чудова квітка, схожа на сонечко. Нехай вона вам допомагає.

Здоров’я вам і процвітання!

Список використаних джерел

Бобирьов В.М. Нові механізми дії ромашки й календули як основа їхнього застосування в сучасних лікарських засобах для стоматологічної практики // Фармакологія та лікарська токсикологія. – 2014. – № 1. – С. 3-9.

Гудзенко А.В. Розробка підходів до стандартизації квіток нагідок лікарських у багатокомпонентних рослинних сумішах // Фітотерапія. Часопис. – 2011. – № 1. – С. 80-83.

Зубицька Н. П. Лікуємо нагідками / Н.П.Зубицька, Р.П.Желясків. – Тернопіль: Навч. книга- Богдан, 2003. – 88 с. – (Таємниці зеленої планети).

Кобзар А.Я. Фармакогнозія в медицині. — Київ: “Медицина”, 2007. – С. 227-229.

Компанієць К.М. Застосування настоянки календули в лікуванні хворих на хронічний некалькульозний холецистит на тлі хелікобактеріозу у сполученні з ішемічною хворобою серця // Фітотерапія. Часопис. – 2011. – № 2. – С. 59-61.

Крупенченкова К. Теплая защита в холодную пору [Календула] // Участковый врач. – 2014. – № 7. – С. 35.