Ішемічні інсульти у молоді

ishemichni-insult-u-molodiВивчення судинних захворюваннях головного мозку є одним пріоритетних напрямків неврології. Велика розповсюдженість, висока смертність, інвалідизація хворих, причому, нерідко молодого, дієздатного віку, роблять цю проблему соціально значущою. Смерть від порушення мозкового кровообігу залишається однією з найвищих у світі та складає 30-35% в гострому періоді й збільшується ще на 12-15% до кінця першого року після інсульту. Останнім часом спостерігається невпинне зростання захворюваності.

Інсульти в людей молодого віку зустрічаються значно рідше, ніж у похилих. За деякими даними, 12% ішемічних інсультів виникає у людей до 45 років. Хвора молодь різко відрізняються від пацієнтів похилого та старечого віку за факторами ризику.

До причин інсульту в молоді ще відносять :

Схильність до гіпертонії

Аномалії в розвитку серцево-судинної системи

Пошкодження сонної артерії

Тромбоз або підвищене згортання крові

Мігрені

Запальні процеси в організмі

Інфекції

Новоутворення

Спадковість

Прийом гормональних препаратів

Куріння, вживання алкоголю у великих кількостях

Наркотики. Навіть за непостійного вживання, в майбутньому спостерігаються проблеми з судинами головного мозку.

Кардіогенна емболія складає приблизно 20-35% випадків інсультів у молодому віці. Найчастіше причиною її розвитку є ендокардит (асептичний або інфекційний), тромб лівого шлуночка та передсердна міксома. Інфекційний ендокардит зустрічається у наркоманів та в хворих з протезами клапанів серця (біля 20% випадків), при виникненні мікотичної аневризми, субарахноїдальному крововиливі та менінгіті. Тромбоз лівого шлуночка у розвивається при дилатаційній міокардіопатії.

Наркоманія являється однією з найчастіших причин розвитку інсульту у молоді (по деяким даним, він виникає до 12 раз частіше у наркоманів у віці до 35 років в порівнянні з людьми, що не вживають наркотики. Інсульт досить часто виникає при вживанні кокаїну (до 50% випадків), амфетаміну та героїну. Існує дві форми кокаїну: кокаїн гідрохлорид, який нюхають або вводять внутрівенно , та алкалоїд крек, який курять. Вживання кокаїну гідрохлориду частіше викликає геморагічні інсульти, а алкалоїду – як геморагічні так і не геморагічні інсульти. У всіх випадках інсульт виникає в межах декілька годин після вживання наркотику. Амфетаміни викликають порушення мозкового кровообігу по двом механізмам: виражена гіпертензія та вазоспазм, зв’язані з симптоматичними властивостями препарату, і васкуліт.

Найчастіше в якості причини виникнення ішемічних інсультів та транзиторних ішемічних атак, особливо у молодому віці, виявляють травму та розшарування аорти – 15% від всіх порушень мозкового кровообігу. Сучасні діагностичні методи дають широкі можливості для установлення істинної причини захворювання. Існує три основні причини розшарування артерій: відкрита травма, спонтанна дисекція та закрита травма при звичайних фізичних вправах, які супроводжуються натягуванням артерій.

Поранення шиї часто супроводжуються пошкодженням сонних артерій, що веде до розшарування та надриву інтими, які можуть супроводжуватись тромбозом, що закупорює судину або веде до виникнення тромбу з емболією в судини мозку або в око протягом годин, днів або неділь після травми. Через роки може виникнути інфаркт в результаті виникнення травматичної аневризми з тромбозом та емболією.

Судинні порушення первинного запального ґенезу виникають при аутоімунних та колагенових васкулітах і споріднених з ними порушеннях, наприклад, при системній червоній вовчанці. Має місце підгостра або хронічна запальна реакція в артеріальній чи венозній стінці з формуванням гранульоми. Клітинна проліферація, некроз та наступний фіброз можуть бути достатні, щоб закупорити просвіт судини, викликати тромбоз, який може ускладнюватись емболією та сприяти формуванню аневризми, розшаруванню та розриву судинної стінки. Тому може спостерігатися локальна або генералізована ішемія, а також субарахноїдальний та внутрішньо мозковий крововилив.

Фіброзно-м’язева дисплазія – патологія, що рідко зустрічається, при якій спостерігається сегментарне ураження артерій малого калібру. Найчастіше місцем ураження є середній та верхній шийні сегменти.

Інсульт, який ускладнюється вагітністю та післяродовим періодом, зустрічається досить рідко (1:5000 до 1:25000). Деякі з типових причин інсультів у молодих жінок: тромбоз внутрішньочерепних вен, гостра оклюзія середньої мозкової артерії, можливо внаслідок парадоксальної емболії із судин нижніх кінцівок та тазових вен, розшарування артерій шиї під час родів, інфаркт внаслідок синдрому дисемінованого внутрішньосудинного згортання, що ускладнює акушерську патологію.

Щоб попередити інсульт, вкрай важливо зуміти розпізнати його в зародку. Для цього необхідно прислуховуватися до свого організму та знати основні симптоми, що вказують на розвиток патологічного стану.

Головним симптомом є часті або систематичні головні болі, мігрені.

Погіршення сну, безсоння або неспокійний сон, цілком можуть вказати на розвиток недуги

Порушення серцевого ритму, аритмія, тахікардія або брадикардія. Одне з цих проявів також можуть істотним сигналом.

Часті судоми кінцівок, їх сіпання, незначні спазми м’язів.

Сплутаність свідомості, неуважність, забудьковатість, розсіяність, порушення орієнтування в просторі.

Непереносимість або погане сприйняття яскравого світла.

Порушення зору, розмитість, помутніння, розпливчастість образів.

Небезпечним і в той же час явним симптомом – є втрата свідомості.

При наявності хоча б декількох з ознак, що проявляються на постійній основі або гостро – необхідно терміново звернутись до лікаря та пройти обстеження.

Профілактикою інсульту є:

відмова від вживання алкоголю, наркотиків, тютюну.

Відмова від жирної їжі.

Відмова від гормональних препаратів

Своєчасне лікування мігрені.

Здійснення контролю за артеріальним тиском

Дієта, що дозволяє зменшити кількість холестерину в крові.

Література:

  • Генетичні аспекти ішемічного інсульту / В.В. Кузнєцов, М.С. Єгорова, Н.В. Ларіна // Журнал неврології ім. Б.М. Маньковського. – 2018. – Т. 6, N 1. – С. 69-80.
  • Евтушенко С.К. Роль гомоцистеина в развитии ишемических инсультов у лиц молодого возраста: (обзор литературы и личные наблюдения) / С.К. Евтушенко, Д.А. Филимонов // Міжнародний неврологічний журнал. – 2013. – № 7. – С. 19-30
  • Омоложение инфарктов миокарда и инсультов: современные методы профилактики // Артеріальна гіпертензія. – 2016. – № 4. – С. 57-62
  • Основные и новые факторы риска, способствующие развитию ишемических инсультов у лиц молодого возраста / С.К. Евтушенко, Д.А. Филимонов, В.А. Симонян // Міжнародний неврологічний журнал. – 2013. – № 6. – С. 92-100.
  • Ранний пубертат может быть фактором риска ССЗ и инсульта // Репродуктивная эндокринология. – 2018. – N 1. – С. 48
  • Самохвалова В.В. Антифосфолипидный синдром как одна из основных причин развития инсульта в молодом возрасте / В.В. Самохвалова // Кримський терапевтичний журнал. – 2013. – № 1. – С. 33-36.
  • Статинова Е.А. Аномалии интрацеребральных и прецеребральных артерий и их роль в развитии ишемического инсульта у пациентов молодого возраста / Е.А. Статинова, Ю.И. Коценко // Международный медицинский журнал. – 2014. – 20, № 3. – С. 17-20.
  • Хроническая и острая цереброваскулярная патология при Ph-негативных миелопролиферативных заболеваниях [ИНСУЛЬТ МОЛОДЫЕ] / М.М. Танашян [и др.] // Гематология и трансфузиология. – 2016. – N 3. – С. 146-150