І СТАРІСТЬ В РАДІСТЬ: ЗДОРОВ’Я ЛІТНІХ ЛЮДЕЙ

старість в радість

«Найдовше живуть люди веселі, ті що не сумують,

            які ідуть по життю з піснею»

Ян Ларрі, чеський письменник

Старість – найпрекрасніша пора життя. Це золота пора осені, час збирання плодів – підсумок трудових та творчих досягнень цілого покоління. Це початок нового життя, причому цікавого і різноманітного. Похилий вік – це своєрідний обов’язок, який слід виконати: варто прожити кілька десятиліть з користю для себе і для оточуючих.

Сучасна геронтологія поділяє людське життя на такі періоди:

— перші тридцять років – пізнання світу, навчання та здобуття професії;

— наступні тридцять років – професійна діяльність та виховання дітей;

— останні тридцять років – відпочинок, «час збирання плодів».

Але для більшості людей передпенсійного віку останній відрізок життя –   старість – означає хвороби, немічність і депресію.

І недарма: оскільки неможливо перерахувати всі хвороби, які можуть з’явитись у людей похилого віку. В старості повністю перебудовується робота усіх внутрішніх органів і систем. Організм старіє, в ньому можуть протікати латентні процеси, наприклад, склероз, ревматизм. Звісно, хвороби не з’являються ось так, зненацька, лише на схилі літ – ні. По суті, усе людське життя, починаючи від колиски – це боротьба з хворобами. Тому для того, щоб зберегти власну життєдіяльність і вступити в останнє тридцятиліття життя в хорошому самопочутті і реалізувати свої мрії – варто боротися з старими і запобігати новим захворюванням.

У наш час медицина накопичила достатньо даних про захворюваність населення похилого віку. Вітчизняна та зарубіжна статистика свідчать про підвищений рівень захворюваності у людей старшого віку. Більшість лікарів на перше місце ставлять серцево-судинні захворювання, далі – онкологічну патологію, хвороби кишково-шлункового тракту, органів дихання, опорно-рухового апарату тощо.

Розповсюдженість основних захворювань виявилась найвищою серед жінок і також в середовищі непрацюючих пенсіонерів. Основною і супутньою патологією є хвороби органів кровообігу – тобто, високий тиск – гіпертонія та ішемічна хвороба серця. Гіпертонія – це перший крок до інсультів, інфарктів. Більш підступним є атеросклероз, сутність якого полягає в утворенні холестерину на внутрішній поверхні кровоносних судин. Атеросклеротична бляшка може відірватися від судини у будь-який час і потрапити з кровотоком у менші за розміром судини – таким чином утворюється емболія – закупорка судин, що є небезпечною для життя. Виявити підвищений холестерин можна за допомогою спеціальних аналізів, звернувшись до лікаря.

Онкологічна патологія – це лихо для людства. Вона не обирає вік і стать – жертвою стають малі діти і молоді люди. А що вже говорити про людей похилого віку? Медичною наукою до кінця не вивчений механізм утворення ракових клітин. Під дією певних факторів – зовнішніх чи внутрішніх – вони починають зростати в організмі, уражаючи різні органи. Старий організм у більшості випадків не здатен подолати ракову недугу, проте вихід є.

Хвороби органів травлення у людей похилого віку часто співвідносять з хронічними захворюваннями. Найвразливіші органи – підшлункова залоза, печінка, нирки. До речі, медики виявили цікавий факт – сільське населення похилого віку найбільше страждає на хвороби внутрішніх органів: наприклад, камені в нирках та у жовчному міхурі утворюються найчастіше як наслідок харчування жирною домашньою їжею – салом, маслом, сиром, особливо смажені яйця з шкваркою – тобто продуктами тваринного походження. А вони є висококалорійними, хоча і дуже смачними. В даному випадку варто переглянути свій раціон, дещо обмежити споживання деяких продуктів, наприклад, вищеназваних.

Стосовно захворювань органів дихання – це хронічні бронхіти, бронхіальна астма, емфізема легень – тобто їх значне розширення. Частими є туберкульоз легень серед літніх, рак органів дихання. Ці хвороби можуть бути наслідком паління цигарок. В останні роки збільшився відсоток людей, що палять, особливо жінок похилого віку. Зрештою, в цьому немає нічого особливого. Це стало своєрідною нормою життя – побачити стару жінку з цигаркою у роті. Навіть кумедно. Що тут можна порадити? Позбутися шкідливих звичок у старості майже неможливо. Тож, любі жінки і чоловіки – самі робіть висновки і свій вибір.

В старості починає страждати опорно-рухова система, часто болять кістки, особливо на зміну погоди. Це пов’язано з тим, що кальцій з віком зникає з організму і одразу починаються проблеми. У літніх людей спостерігається схильність до переломів, навіть якщо це не слизька зима і людина випадково не так ступить ногою, або травмується ще якимсь чином. Запобігти цьому можна за допомогою спеціальних кальцієвмісних препаратів, які призначить лікар. Також варто споживати молочні продукти – сири, кефіри, йогурти, бо це природна скарбниця кальцію. І звісно, слід займатися нескладною гімнастикою, яка буде протидіяти кістковим хворобам.

Варто згадати ще такі небезпечні стани, як надмірна повнота, цукровий діабет, погана пам’ять. Надмірна повнота може стати причиною появи гіпертонії, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету та інших недугів. Цукровий діабет – цілий комплекс різноманітних ускладнень, які з віком тільки погіршуються. І втрата пам’яті зрештою може привести до синдрому Альцгеймера. Та стосовно зазначених хвороб можна порадити консультацію лікарів спеціалістів.

Проте які б не були наявні захворювання та синдроми у літніх людей – потрібно пам’ятати – вихід є. Всю увагу і всі душевні сили варто приділити відновленню власного здоров’я. Оздоровчий процес слід починати з візиту до лікаря. Після обстеження, усіляких аналізів і призначення лікування чи профілактики підтримувати здоров’я можна і вдома.

Насамперед це означає впорядковану організацію домашньої діяльності літніх людей – праці, відпочинку, раціону харчування, нескладні фізичні вправи. Можна займатися спортом на свіжому повітрі, робити невеличкі пробіжки щодня.

Вирішальне значення має харчування, особливо при таких станах, як цукровий діабет і онкологія. На сьогоднішній день існує безліч дієт і рекомендацій, як правильно харчуватися, що можна їсти а що ні. Підказку може дати лікар. А ще – медична бібліотека, яку варто відвідати. Медичні бібліотеки працюють у всіх обласних центрах і у всіх лікарнях – навіть районних. Вони комплектуються медичною і науково-популярною літературою, яку також пишуть лікарі. У фондах таких бібліотек є безліч книг на теми, як позбутися різних хвороб, навіть ракових. Тому, шановні пенсіонери, хочете бути здоровими – завітайте до медичної бібліотеки. Це найкраща порада.

Старіння є природнім явищем і зупинити його неможливо, але запобігти хворобам, зберегти здоров’я – завдання цілком здійсненне.

Миру вам і процвітання!

Література:

  1. В здравом уме и ясной памяти: выдающиеся долгожители // Участковый врач. — 2017. — № 3. — С. 30-31.
  2. Гавалко Ю.В. Застосування продуктів бджільництва в геродієтетиці / Ю.В. Гавалко, Л.Л. Синєок // Проблеми харчування. — 2015. — № 1. — С. 55-60.
  3. Гайдукевич Г.А. К проблеме организации здоровья в старости // Магістр медсестринства. — 2012. — № 2. — С. 28-36.
  4. Корзун В.Н. Харчові раціони геродієтичного призначення з використанням дієтичних добавок рослинного походження / В.Н. Корзун, К.В. Свідло // Проблемы старения и долголетия. — 2016. — Том 25, N 2. — С. 235-252
  5. Приходько В.Ю. Когнітивні розлади у літніх людей і їхня профілактика у практиці сімейного лікаря // Сімейна медицина. — 2015. — № 2. — С. 23-28.
  6. Ромащенко О. Особенности элегантного возраста, или Как отодвинуть старость // Фармацевт-практик. — 2013. — № 2. — С. 30-31.
  7. Фазлєєва В. Кабінет людини літнього віку — практичний крок до здорової старості // Ліки України. — 2013. — N 1. — С. 102-103.
  8. Фазлєєва В. Спеціалізовані кабінети для літніх людей: формування активного довголіття профілактичними заходами // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. — 2013. — № 9/10. — С. 66-67.
  9. Хліб пшеничний із сухою сироваткою, збагаченою магнієм, для харчування людей літнього віку / О.В. Кочубей-Литвиненко [та ін.] // Проблемы старения и долголетия. — 2016. — Том 25, N 2. — С. 253-262.
  10. Щербанюк В. Світ для (не) літніх людей // Вісник Червоного Хреста України. — 2014. — № 4. — С. 14-16.