Хвороби нирок: перші ознаки та запобігання

hvoroby-nyrok-pershi-oznake-ta-zapobigannyaОзнайомлення широких кіл читачів з першими проявами ниркових захворювань та способами, які застосовуються для їхнього виявлення – дуже важливе з огляду на своєчасність діагностики. Найперші неприємні відчуття, які заставляють звернутись до лікаря — болі в ділянці попереку, часте сечовипускання, болі та різі при сечовипусканні, змінений колір сечі. Нездорова людина й ті, хто її оточує, можуть помічати набряки (частіше на обличчі, в ранкові години), блідість шкіри, при нирковій недостатності — неприємний (аміачний) запах з рота, крововиливи в шкіру та слизові оболонки. При наявності в сечі великої кількості білка часом спостерігається пінистість її, за наявність деяких солей та крові сеча змінює колір.

Запорукою успішного видужування ниркового хворого – є вчасно розпочате лікування. Тому дуже важлива рання діагностика хвороби. Через невиразність симптомів у ряді випадків ураження нирок розпізнаються із запізненням. Такі випадки вимагають широкої обізнаності населення та відповідних організаційних заходів для виявлення захворювань нирок.

Гострі інфекційні хвороби, як ангіна, запалення легень, катари верхніх дихальних шляхів, грип, скарлатина можуть призвести до безсимптомного чи малосимптомного перебігу гострого гломерулонефриту. В такому разі, слід прислухатись до лікаря й неодмінно зробити запропонований ним контрольний аналіз сечі.

Часто хронічний гломерулонефрит виникає поступово й непомітно, не маючи виразних ознак і не є наслідком гострої форми захворювання. Цей період може бути тривалим та стає причиною того, що людина не відчуваючи жодних фізичних нездужань не звертається за допомогою. А тим часом хвороба прогресує без характерних симптомів, яких немає навіть у пізніших стадіях захворювання. Через те багато людей, які хворіють на первинний хронічний гломерулонефрит звертаються за медичною допомогою запізно, коли іншого лікування, як рекомендувати лікування “штучною ниркою” та пересадки нирки, вже немає..

“Безпричинні” неінтенсивні болі в ділянці попереку є єдиною ознакою первинно-хронічного гломерулонефриту, яка заставляє хворого звернути увагу на своє нездужання та звернутися до лікаря. На жаль, часто такі симптоми розцінюються як прояв іншого захворювання (радикуліт, міозит), яке хворий довгий період лікує самотужки, втрачаючи час для застосування більш цілеспрямованих лікувальних заходів.

Хронічний пієлонефрит може не мати виразних симптомів протягом тривалого часу. Його можна розпізнати через бактеріологічний аналіз сечі. Для раннього і правильного діагностування ниркових захворювань значну роль відіграють періодичні аналізи сечі, вимірювання артеріального тиску, увага навіть до найменших відхилень у їх показниках.

Важливою обставиною, яка диктує необхідність активного виявлення захворювань нирок, є вторинне ураження їх при певних недугах. Маскуючись симптомами первинного, основного захворювання, ознаки захворювання нирок ніби відходять на другий план. Найчастіше пошкодження нирок відбувається при цукровому діабеті, ревматоїдному артриті, подагрі, туберкульозі, остеомієліті, деяких недугах крові. Для своєчасного розпізнавання прихованого ураження нирок потрібно періодично робити аналізи сечі.

З цією ж метою дослідження сечі рекомендують людям, які працюють на шкідливих для здоров’я виробництвах, хворим, що тривалий час вживають антибіотики, сульфаніламіди, препарати саліцилової кислоти, золота тощо.

Фітотерапія — лікування рослинами — при захворюваннях нирок у народній медицині має свої давні традиції. Це головним чином використання рослин, відвари і настої яких діють сечогінно, протизапально, сприяють зниженню артеріального тиску. Багато з них до свого призначення взяла наукова медицина. Самолікування навіть травами може погіршити перебіг захворювання, шкідливо вплинути на стан інших органів і систем, особливо при їх ураженнях, про це потрібно завжди пам’ятати.

Література:

  1. Иванов Д.Д. Нефрология “под микроскопом”. Ренопротекция // Український медичний часопис. – 2018. – Т. 1, № 4. – С. 68-69.
  2. Іванов Д.Д. Хронічна хвороба нирок: диференційна тактика ренопротекції // Український медичний часопис. – 2018. – Т. 1, № 2. – С. 63-66.
  3. Класифікація хвороб сечової системи / М. Колесник [та ін.] // Український журнал нефрології та діалізу. – 2018. – N 1. – С. 3-23.
  4. Колесник М.О. Рейтингова оцінка спеціалізованої медичної допомоги хворим нефрологічного профілю в областях України у 2017 році // Український журнал нефрології та діалізу. – 2018. – N 2. – С. 4-8.
  5. Морфологічна класифікація хвороб нирок (для нефрологічної практики) / В.М. Непомнящий [та ін.] // Український журнал нефрології та діалізу. – 2018. – N 1. – С. 6-23.
  6. Стусь В.П. Медикаментозна реабілітація порушень кровотоку нирок з однобічним їх ураженням // Урологія. – 2018. – Том 22, N 3. – С. 156-158.