Готуємося до пологів

gotuemos-do-pologiv

Під час вагітності в організмі жінки усі обмінні процеси відбуваються з посиленою інтенсивністю внаслідок збільшення розмірів матки і зростання плода.  Потреба організму в повноцінних продуктах підвищується. Вагітні повинні щодоби одержувати від 100 до 130 г білків, бажано у вигляді молочних продуктів, нежирні сорти м’яса — по 120-200 г, рибу — від 150 до 250 г на добу. М’ясо частково можна замінити стравами з сиру, білок якого має деякі переваги перед м’ясним протеїном.

В другій половині й особливо в останні два місяці вагітності потрібно обмежити вживання води та рідини взагалі, бо це призводить до розвитку набряків тіла. Також краще не їсти солоних, гострих і пряних страв.

Вагітним забороняється вживати алкоголь, бо він легко проникає крізь плаценту в кров плода та шкідливо діє на його важливі органи. При повноцінному харчуванні в раціоні має бути достатня кількість необхідних для організму вагітної й плоду вітамінів. Вітаміни беруть участь в окислювально-відновлювальних та інших життєво важливих процесах, нормалізують функції нервової та ендокринної систем. У харчовому раціоні майбутніх мам повинні бути присутні різні мікроелементи, що містяться в овочах, фруктах та інших продуктах. Корисно вагітним жінкам включати в свій раціон мед, який містить велику кількість вітамінів і мінеральних речовин.

Розвиток дитини залежить не тільки від харчування жінки. До інших чинників, що позитивно діють на організм вагітної і плід, який розвивається, можна віднести такі фізичні фактори, як сонячне проміння, повітря, вода, а також фізичні вправи. Усе це сприяє загартуванню організму вагітної, поліпшенню обмінних процесів між організмами матері і плоду.

При тривалих прогулянках на свіжому повітрі кров добре насичується киснем, що особливо важливо для малюка.

Повітряні та сонячні ванни підвищують обмін речовин і загальний тонус організму. Але перед тим як приймати сонячні ванни, треба порадитись з лікарем, оскільки не всім ця процедура дає користь.

До загального комплексу гігієнічних заходів відносяться водні процедури. Їх застосовують у вигляді обтирань, обливань, душів. При цьому температура в приміщенні має бути не нижча від 21-22 градусів. Температура води спочатку має становити 36-37 градусів, а з часом, коли організм звикне, її поступово знижують до 30 градусів. Тривалість обтирання — 4-5 хвилин.

Молочні залози слід щодня обмивати водою кімнатної температури і витирати рушником досуха. Рушник має бути жорстким, щоб загартувались соски перед годуванням дитини.

Також вагітна може займатися фізичними вправами, якщо їй рекомендував лікар. Фізичні вправи найкраще виконувати зранку, попередньо провітривши кімнату. При цьому треба не доводити себе до цілковитої знемоги. Тривати фізичні вправи повинні не довше 15-20 хвилин.

Під час вагітності жінка повинна подбати про одяг. Він має бути зручним, просторим, не стискувати молочні залози і живіт. Взуття треба носити на низькому підборі.

Дуже велике значення має дотримування режиму сну. Тривалість сну повинна бути 8-9 годин. Вагітна жінка повинна лягати спати не пізніше 22-23 годин і вставати не раніше 7-8 годин.

Необхідно пам’ятати, що при здоровому способі життя та виконанні правил гігієни вагітність благотворно впливає на організм, дитя розвивається правильно, післяпологовий період протікає без ускладнень і організм жінки готується до годування дитини груддю.

Література:

  1. Білопольський Ю.А. Я — мама: вагітність, пологи, розвиток, догляд, здоров’я, харчування. — Харків: Торсінг Плюс, 2014. — 329 с.
  2. Вантурина Т.Б. Книга-практикум для самостоятельной подготовки к родам или о чем должна знать каждая женщина, собираясь в родильный дом. — СПб.: Изд-во «Диалект», 2008. — 88 с.
  3. Вдовиченко С.Ю. Вплив партнерських пологів на характер пологової діяльності жінок, які народжують уперше і повторно // Здоровье женщины. — 2015. — № 7. — С. 32-33.
  4. Гімнастика та активний спосіб життя в період вагітності: рекомендації провідних фахівців / Упоряд.: В.В. Фадєєва. — Т.: Навч. книга-Богдан, 2012. — 136 с.
  5. Здоров’я жінки під час вагітності: рекомендації провідних фахівців / Упоряд.: В.В. Фадєєва. — Тернопіль: Навчальна книга-Богдан, 2012. — 240 с.
  6. Матвеева А. Беременность: как родить здорового малыша / А. Матвеева. — Київ: Аргумент Принт, 2012. — 160 с.
  7. Скрипченко Н.Я. Психоемоційна та фізична підготовки як одна із складових впровадження новітніх технологій з надання допомоги вагітним і роділлям // Здоровье женщины. — 2011. — № 7. — С. 42-44.
  8. Трча С. Мы ждем ребенка. — Прага: Авиценум, 1988. — 207 с.