Головний біль у дітей

golovnyi-bil-diteiГоловний біль — частий симптом багатьох захворювань, і мабуть не має людини у світі, яка б не відчувала його. Головний біль у дітей зустрічається рідше ніж у дорослих. Це пояснюється особливостями дитячого організму. Так, наприклад, у малюків не буває головних болей, пов’язаних з професійними захворюваннями, а також відсутні вони в зв’язку з атеросклерозом, гіпертонічною хворобою. Головний біль у дітей займає друге місце після болей у животі та є найбільш поширеною скаргою у практиці педіатра.

Однією з частих причин головного болю у дітей, є вогнище будь-якої хронічної інфекції. Це можуть бути захворювання лор-органів, таких як гайморит, тонзиліт, аденоїди та інші. Головний біль у таких випадках стійкий, характеризується зростаючою інтенсивністю і проявляється частіше в першій половині дня. У дітей спостерігається втома, загальна слабкість, біль при кашлі, чханні, фізичних вправах та розумовому перенапруженні. При захворюванні таких малюків на грип та ГРВІ головний біль стає ще більш інтенсивним. Щоб уникнути головного болю, а також попередити її появі у майбутньому, необхідно провести лікування хронічних вогнищевих інфекцій під наглядом лікаря. А надалі займатися їх профілактикою (морські купання, загартування організму, тощо.)

Наступною причиною, коли виникає головний біль у дітей може бути мігрень. Більше 20% дітей хворіють на мігрень. Вона, як правило, носить спадковий характер і передається з покоління в покоління недостатністю вегетативно-гормональної регуляції. Мігрень проявляється у формі приступів, які частіше виникають у дівчаток 13-15 років, в період статевого дозрівання. Приступу мігрені передують такі симптоми, як зміна настрою дитини, зниження апетиту, вередування, біль у животі, нудота. Сильний головний біль може виникнути в будь-якій частині голови, а потім розповсюдитись на половину голови. Тривалість приступу мігрені може продовжуватись від 2-3 годин, а потім головний біль зменшується і дитина засинає. Після сну вона вже не відчуває, що болить голова, але ще декілька годин помітно слабкість, кволість. Під час нападу мігрені, медикаментозна терапія є малоефективною і тому давати дітям ліки без призначення лікаря не потрібно. Тільки в період між приступами можна проводити курс лікування. Корисними також бувають масаж голови та шиї, щоденні прогулянки, приймання їжі в певні години та достатній сон. Батьки повинні знати, які фактори провокують мігрень і виключити їх з життя дитини. Особливо це стосується продуктів харчування.

Головні болі напруги є найбільш частими у дітей. Близько 75-80% дітей страждають на них. Такі болі напруги переважно локалізуються в області лоба та тімені. Вони збільшуються при хвилюванні, фізичній напрузі, перевтомі в школі, перегріві на сонці, довгому перебуванні в задушливому приміщенні, стресах та зміні погоди. Варто дитині трішки відпочити або заснути і біль зникає.

Головний біль завжди присутній при нейроінфекціях. Часто він супроводжується порушенням свідомості, судомами, блюванням. Це пов’язано з ураженням оболонок головного мозку.

При пухлинах головного мозку у дітей, головні болі залишаються єдиним симптомом прояву хвороби. Потім до них приєднуються інші симптоми вогнищевого ураження нервової системи.

У дітей головний біль може виникнути і при патології органів зору. Це може бути далекозорість, астигматизм, порушення функцій очних м’язів та інше. В таких випадках, як правило головний біль виникає при ситуаціях, які вимагають значного напруження органів зору. Головні болі появляються при поверненні дитини із школи, при перегляді телепередач, сидінні за комп’ютером, тривалому читанні. В зв’язку з тим, що в результаті слабкості очних м’язів, дитині приходиться довго та надмірно напружувати зір, виникає головний біль. Також він може бути при неправильному підборі окулярів. Дитину, яку турбує головний біль, потрібно показати лікарю, вибрати окуляри та стежити за правильним їх використанням.

Оскільки головний біль найчастіше є одним із симптомів якого-небудь захворювання, в кожному випадку необхідне всебічне дослідження хворої дитини, що дасть можливість виявити природу болю і призначити правильне його лікування. Лікування проводиться тільки під наглядом та призначенням лікаря.

Література:

  1. Жевнеронок И.В. Мигрень у детей: дефиниция и особенности преморбидного состояния // Неврология и нейрохирургия. Восточная Европа. – 2014. – № 1. – С. 8-15.
  2. Леженко Г.О. Терапевтична тактика при хронічному головному болі у дітей // Здоровье ребенка. – 2016. – № 4. – С. 31-35.
  3. Нечитайло Ю.М. Головний біль та якість життя школярів з перинатальною патологією в анамнезі // Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина. – 2015. – Т. 5, N 2. – С. 51-53.
  4. Пограничные психические расстройства у школьников [головні болі] / Л.В. Васильева [та ін.] // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. – 2015. – Т. 115, № 4. – С. 16-19.
  5. Смычек В.Б. Особенности клинических проявлений и нарушения церебральной гемодинамики у детей и подростков с головной болью напряжения // Неврология и нейрохирургия. Восточная Европа. – 2014. – № 3. – С. 27-35.
  6. Степанченко К.А. Факторы риска развития головной боли напряжения у подростков // Проблеми безперервної медичної освіти та науки. – 2015. – № 4. – С. 25-28.
  7. Студеникин В.М. Головная боль напряжения у детей, подростков и взрослых: роль НПВС // Лечащий Врач. – 2015. – № 11. – С. 55-58.