ГІРУДОТЕРАПІЯ

гірудотерапіяУ час коли світ заполонив фармацевтичний спрут, а реклама ЗМІ вихваляє нові препарати, також варто звернути увагу на засоби нетрадиційної медицини. До них належить і гірудотерапія -лікування п’явками (hirudo в перекладі з латині – п’явка).

П’явки для лікування застосовувалися людством із давніх-давен. Щоправда, в аптеках вони з’явились у XVIII столітті. На земній кулі налічується близько 400 видів п’явок, із них в Україні застосовується 70 видів. Вони живуть у різних водоймищах, паразитують на рибах чи інших організмах. Деякі п’явки живляться кров’ю водоплавних птахів. Не всі підходять для людини – вони є переносниками хвороб. В медицині відомі випадки, коли людина з питною водою проковтувала п’явку, яка прокушувала слизову оболонку рота, гортані чи навіть стравоходу, що спричиняло кровотечу, внаслідок якої людина може померти, зокрема від задушення.

В медичній практиці для лікування застосовують спеціальну медичну п’явку (Hirudo medicinalis). Медична п’явка відноситься до типу червів. Рід “медичні п’явки” налічує близько десяти видів. З лікувальною метою застосовується один вид — звичайна медична п’явка. Варто знати, що медичні п’явки вирощують у спеціальних господарствах, де забезпечують суворий контроль, щоб уникнути перенесення збудників хвороб.

Лікування схоже на кровопускання. Медичний працівник ставить п’явку на шкіру хворого, після чого вона прокушує шкіру і відсмоктує певну кількість крові. Процес відсмоктування крові п’явкою до самовільного відпадіння продовжується від 30 хвилин до півтори години. На місці укусу залишається ранка, яка може кровити деякий час. Із кожної такої ранки може витікати від 10 до 40 мл крові. Це абсолютно нормальне явище і зупиняти кровотечу не потрібно.

Відсмоктуючи кров, п’явка впускає у ранку свою слину, в якій міститься багато гірудину, що є добрим антикоагулянтом, який не дає крові згортатися і розсмоктує тромби. Крім того, гірудин має протизапальну, протисклеродичну дію.

Слина п’явки згубно діє на хвороботворні мікроорганізми. Останнім часом у ній виявили фермент гіалуронідазу. Він покращує проникливість запалених тканин, поліпшує обмін речовин у запалених тканинах, сприяє розсмоктуванню хірургічних рубців, спайок.

Нещодавно у слині п’явок знайшли нові цілющі речовини – простагландини. Простагландини у крові пригнічують функцію тромбоцитів, які під їх впливом не злипаються і тому не утворюються тромби. Простагландини сприятливо впливають на імунітет, лікують хвороби передміхурової залози. Проте ці питання потребують більш докладного вивчення.

Також п’явками можна лікувати багато інших хвороб! Їх застосовують при:

-хворобах серця, при декомпенсації кровообігу;

-ішемічній хворобі серця, гіпертонічній хворобі;

-хронічному холециститі і деяких внутрішніх хворобах шлунково-кишкового тракту;

-гінекологічних хворобах і запаленнях жіночих та чоловічих статевих органах;

-у хірургічній клініці;

-в офтальмології;

-при захворюваннях нервової системи тощо.

Сприятливий вплив на організм гірудотерапії не може бути однаковим для всіх. Тому застосовувати медичні п’явки варто лише за призначенням лікаря!

Відомий хірург Микола Іванович Пирогов лікував поранених за допомогою п’явок. Пирогову тоді ще не була відома гіалуронідаза, яка є в слині п’явок, проте він помітив, що після них краще заживають рани, гояться колоїдні рубці, великі шрами.

Методи гірудотерапії слід розглядати як взаємопов’язані між собою. Слід взаємодоповнювати шляхи введення секрету слинних залоз медичної п’явки. Таке основне завдання, яке ставить перед собою практична медицина.

Список рекомендованої літератури яка є РОНМБ:

  1. Борисенко, О. М. Гірудотерапія при комплексному лікуванні осіб з гострою сенсоневральною приглухуватістю / О.М. Борисенко, О.В. Бедзик, Н.С. Міщанчук // Журнал вушних, носових і горлових хвороб : Наук.-практ. журн. – 2005. – N3. – С. 80-83.
  2. Горбенко, В. О.Вплив процедури гірудотерапії на стан серцево-судинної системи [Текст] / В. О. Горбенко, К. Д. Бабов, О. П. Романчук // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия : Науч.- практ. журн. – 2012. – № 1. – С. 28-33.
  3. Килівник, В. С. Історія гірудотерапії з найдавніших часів до початку 18-го століття н.е. / В. С. Килівник, П. В. Цвень, І. В. Кузьмін // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2012. – № 4. – С. 84-90.
  4. Міщанчук, Н. С. Гірудотерапія при гострій сенсоневральній приглухуватості та гострих вестибулярних порушеннях у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС з фібринолітичними змінами у крові [Текст] / Н.С. Міщанчук // Журнал вушних, носових і горлових хвороб : Наук.-практ. журн. – 2005. – N2. – С. 13-18.
  5. Можливості гірудотерапії при її використанні в ранньому післяопераційному періоді у дітей, оперованих з приводу перитоніту/ М.В. Глагович, Й.І. Библюк, Я.В. Матіяш, О.Д. Фофанов // Львівський медичний часопис : Наук.- практ. журн. – 2003. – Том9, N4. – С. 27-29.
  6. Морфофункціональні особливості HIRUDO VERBANA після гірудотерапевтичної процедури [Текст] / В. К. Сирцов [и др.] // Запорожский медицинский журнал. – 2013. – N 4. – С. 106-108.