Гіляровський Василь Олексійович, психіатр

vasyl-oleksiyevich-gilyarovskiy-psihiatrВасиль Олексійович Гіляровський (1876-1959) – психіатр, вчений, який зробив великий вклад у всі розділи психіатрії – від загальної психопатології, клініки психічних розладів до її історії. Він автор близько 250 наукових праць.

В. О. Гіляровський народився в м. Бузулук Самарської губернії в сім’ї вчителя, в якій було 10 дітей. Із золотою медаллю закінчив гімназію, а в 1899 році з відзнакою медичний факультет Московського університету і ординатуру при кафедрі нервових хвороб. Професійну діяльність В.О. Гіляровський розпочав як ординатор кафедри нервових хвороб (1899-1902). Після закінчення ординатури В.О. Гіляровський поїхав в Харків, де працював в 1903-1909 рр. психіатром і прозектором в психіатричній лікарні “Сабурова дача”. Після повернення в Москву Василь Олексійович працює в Центральному приймальному покої для душевнохворих, читає лекції на курсах удосконалення лікарів.

Головна і велика частина життя В.О. Гіляровського була пов’язана з психіатричною клінікою ІІ Московського медичного інституту і Донської психоневрологічної лікарні, яка стала базою кафедри психіатрії. Тут проходила лікарняна, наукова і педагогічна діяльність Василя Олексійовича. Вказаною кафедрою він завідував з 1917 по 1952 рік.

Починаючи з 1945 року В.О. Гіляровський був директором заново створеного Інституту психіатрії АМН СРСР і керував ним до 1952 року, а в 1953-1959 рр. – заступник директора.

Василь Олексійович Гіляровський був засновником розвитку дитячої психіатрії в країні. Його наукові праці присвячені вивченню анатомічних основ психозів, загальній психопатології, проблемі галюцинацій, а також дослідженню шизофренії, органічних та інфекційних психозів, психічних розладів при соматичних захворюваннях. Також в працях вчений освітлював організаційні питання психіатричної і логопедичної допомоги.

В.О. Гіляровський написав підручник для лікарів і студентів “Психіатрія”, який перевидавався декілька разів і був переведений на  іноземні мови. Окрім науки він цікавився мистецтвом – любив живопис, музику, глибоко знав літературу.

Видатний психіатр В.О.Гіляровський помер в 1959 році в Москві.

Література:

  1. Жариков Н.М. Василий Алексеевич Гиляровский ( к 135-летию со дня рождения ) // Журнал неврологии и психиатрии. 2010. – №5. – С. 80-83.
  2. Ушаков Г.К. Василий Алексеевич Гиляровский ( к 100-летию со дня рождения) // Журнал невропатологии и психиатрии. – 1976. – №1. – С.127-130.