Гастрит весною

gastryt-vesnoyuНавесні відбувається загострення всіх хронічних хвороб. Насамперед це стосується шлунково-кишкових захворювань, зокрема гастриту. Хронічний гастрит — один із самих розповсюджених хвороб людини. Ця хвороба не носить епідемічного характеру, проте, з нею треба боротись. В перекладі з грецької мови “гастрит” означає запалення шлунку. Раніше, років сто тому, гастрит називався “катар шлунку”, що означало запальний процес. Проте з роками це визначення стало не зовсім точним.

Гастрит це не тільки запалення слизової оболонки шлунку. Дана хвороба виникає внаслідок морфологічних змін в структурі шлунка. Через це найбільш точним визначенням буде наступне: гастрит — це ураження слизової оболонки шлунка із запальними змінами при гострому розвитку процесу.

Є гастрити гострий та хронічний.

Хронічний гастрит — це захворювання шлунку, характерною рисою якого є поступовий розвиток запального процесу, який призводить до змін в слизовій оболонці. Хронічний гастрит займає центральне місце серед захворювань шлунку. Він може розвиватися внаслідок повторних гострих гастритів. Може виникнути самостійно, поступово в результаті різноманітних подразників шлунку, найчастіше харчових. Може бути другою хворобою внаслідок іншого хронічного захворювання. Також може виникати при стресових ситуаціях.

При хронічному гастриті страждають й інші органи травлення: печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, нервова та ендокринна системи.

Головною причиною розвитку хронічного гастриту є порушення дієти та режиму прийому їжі. Переїдання, харчування нашвидкуруч, погане пережовування — також є причинами даного захворювання.

В свою чергу, надмірне споживання продуктів харчування також шкідливе для здоров’я людини. Захворювання шлунку може розвиватися внаслідок недостатності в організмі вітамінів A, B, C, PP. Їжа, яка не містить в собі достатню кількість вітамінів, знижує опірність організму до інфекційних захворювань.

Симптоми хронічного гастриту проявляються в тому, що з’являється відчуття важкості у шлунку після їжі, зригування кислим або гірким шлунковим вмістом, неприємний металевий запах з рота та зниження апетиту.

Поряд з відчуттям розпирання, переповнення шлунку після їжі, відмічається здуття живота, запори, проноси та інші порушення. Початок гастриту супроводжується зміною кислотності шлункового соку, запаленням слизової оболонки шлунка.

Як ми бачимо, причини виникнення хронічного гастриту є дуже різноманітні. Між іншим, правильно визначити причину хвороби є дуже важливим завданням для правильного лікування.

Велике значення у виникненні хронічного гастриту має загальний стан здоров’я людини перед початком захворювання; його сили, стійкість  органів травлення, а особливо стан нервової системи, яка сприймає подразники та регулює діяльність всіх внутрішніх органів.

Зазвичай діагностику та лікування проводить тільки лікар. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням. Профілактика та попередження виникнення гастриту першочергово стосується правильного харчування та дотримання дієти. Оскільки хронічний гастрит загострюється весною та восени, лікарі радять до початку загострення, за декілька тижнів — провести профілактичний курс дієтичного харчування. А от саме яка має бути лікувальна дієта — про це може порадити тільки лікар.

Лише комплексне лікування з врахуванням всіх особливостей організму може привести до успіху.

Література:

  1. Бецкой А.С. Гастрит и язва желудка. Профилактика и лечение. — Ростов н/Д: Феникс,2005.- 160с.
  2. Гастрит и язва. Лучшие методы лечения. — Спб.: Вектор, 2009. — 128с.
  3. Гастриты. Полный справочник. — М.: Изд-во Эксмо, 2005. — 416с.
  4. Здоровый желудок  // Аптечка библиотечка. — 2014. — №3. — С.23-35.
  5. Морфологічна діагностика хронічного гастриту: методичні рекомендації. / Авт.: О.Г.Куряк та ін. — К. : [б. и.], 2011. — 27 с.
  6. Прохоров М. Гастрит поможет одолеть правильная диета // Предупреждение плюс. — 2014. — №6/90. — С.47-50.
  7. Спосіб лікування пацієнтів з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою: інформ. лист з проблеми «Гастроентерологія». Вып. 1. — Київ : Укрмедпатентінформ, 2017. — 4 с.
  8. Фитотерапия гастрита // Фармацевт практик. — 2016. — № 12. — С. 40-41.