ФЕТАЛЬНИЙ АЛКОГОЛЬНИЙ СИНДРОМ (алкогольна ембріофетопатія)

Фетальний алкогольний синдром (ФАС) – це поєднання вроджених психічних і фізичних дефектів, які вперше виявляються при народженні дитини та залишаються на все життя. ФАС може з’явитися у дитини в пренатальному періоді, бо спричинений алкоголем, який вживає майбутня мати.
vsesvitnij-den-nedonoshenyh-ditey

У стародавньому світі ставлення до пияцтва часто було досить терплячим, але чітко проглядалося розуміння необхідності утримання від вина в тих випадках, коли бажано зачаття. Платон в своїх «Законах» писав, що пити небезпечно для людини, яка серйозно ставитися до шлюбу: «І нареченому, і нареченій слід в цьому бути розумними, адже потомство має бути від найбільш розумних батьків. … Той, хто п’яний, не володіє собою і непридатний для відтворення потомства, бо все відкладається в душі і тілі дитини і діти можуть народитися поганими в усіх відношеннях».

Сьогодні існує ряд гіпотез, що пояснюють механізм розвитку ФАС. Передусім, це тератогенна дія етанолу на ембріон і плід, а також генетична особливість біотрасформаційних систем у відношення етанолу у вагітних. Доза алкоголю, яка можу викликати ураження ембріону і плоду в критичні періоди розвитку, не встановлена.

В перші тижні розвитку, коли клітин в ембріоні небагато, алкоголь, викликаючи клітинну смерть або серйозні хромосомні порушення, призводить, як правило, або до ранніх спонтанних абортів, або до вроджених вад. Небезпечний і період з 3-го по 8-й тиждень: в цей час закладаються основні органи дитини, формується плацента, тому алкоголь в цей період може викликати типовий алкогольний синдром плоду. Вживання алкоголю після 10 тижня вагітності дає взнаки га гіпоталамусі – відділі проміжного мозку, який здійснює взаємозв’язок нервової та ендокринної систем. Тому діти народжуються з малою масою тіла і росту, а часто з розумовою недостатністю різного ступеня тяжкості.

У дітей з ФАС є фізичні і психічні відхилення. Таких дітей можна впізнати по специфічних рисах обличчя – короткі очні щілини, широке пласке перенісся, гіпоплазія середньої третини обличчя, довга тонка верхня губа без вираженого губного жолобка.

У більшості дітей з ФАС специфічні риси обличчя і затримка росту з віком компенсуються але зберігаються серйозні порушення зі сторони центральної нервової системи, що викликані внутрішньоутробною дією алкоголю. Неврологічні розлади виникають ще в перинатальному періоді та проявляються пізніше поведінкових та емоційних порушень, які пов’язані з ушкодженням алкоголем клітин центральної нервової системи.

Неврологічні порушення проявляються не тільки на поведінці, але і навчанні дітей. Лікарі відокремлюють найтиповіші серед них: інтелектуальні відхилення (затримку розвитку, порушення когнітивних функцій); поведінкові порушення (проблема з увагою, імпульсивність, агресія, завдання собі шкоди); освітні проблеми (зниження здатності до навчання, неуспішність).

Дія алкогольного синдрому плода триває протягом всього життя. Навіть, коли немає розумової відсталості, підлітки та дорослі з цим діагнозом мають різного ступеню психологічні та поведінкові труднощі, що часто ускладнює їм виконання роботи і можливість жити без сторонньої допомоги.

Єдиний метод запобігти цих уражень взагалі відмовитися матері вживати алкоголь під час вагітності.

Додатково про ФАС можна дізнатися з наступних джерел:

Балахонов, А.В. Ошибки развития. – 2-е изд., перераб. и доп.. – СПб: «ЭЛБИ_СПб», 2011. – С.223-241.

Вроджені вади розвитку : Інформація для батьків / за ред. І.Р. Бариляк, Н.І. Юськів, Л.С. Євтушок, Н.О. Зимак-Закутня, Т.В. Віговська. – Луцьк : Вісник і К°, 2002 . – С. 6-7; 24-27.

Вроджені вади розвитку : Інформація для лікарів / за ред. І.Р. Бариляк, Н.І. Юськів, Л.С. Євтушок, Н.О. Зимак-Закутня, Т.В. Віговська. – Луцьк : Вісник і К°, 2002 . – С.308-310.

Критерии фетального алкогольного синдрома и предупреждение нарушений развития детей / С. Бахшиева и др. //Врач. – 2015 . – С.58 – 59.

Фетальний алкогольний синдром : за матеріалами наук.-практ. конф. з міжнар. участю «Фетальний алкогольний синдром: діагностика, нейроповедінкові аспекти, корекційні програми» (11 квіт.2017 р., Львів, Україна) // НейроNEWS. – 2017. – №6. – С.30-32.

Генофонд і здоров’я: вроджені вади розвитку серед новонароджених [Текст] / ДУ “Інститут гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва НАМН України” ; ред.: А. М. Сердюк, О. І. Тимченко. – Київ : Медінформ, 2012. – 571 с.