Фантомний біль

fantomnyi-bilОдна з найгостріших проблем болю – це синдром фантомного болю. Фантомний біль пригнічує не стільки своєю інтенсивністю, скільки неможливістю що-небудь з нею зробити. Людина має максимальну ілюзію наявності органу або його видаленої частини, з відчуттям болю в неіснуючій частині тіла. До прикладу, реальну ногу, яка болить, можна розім’яти, помасувати, намазати розігріваючою маззю. А що робити з біллю в неіснуючій нозі?

Причини ампутацій різні. Травми, рани, злоякісні пухлини, тяжкі хронічні судинні захворювання. Частота розвитку фантомного больового синдрому після ампутації залишається високою від 50 до 80 %. В перші дні після ампутації такий больовий синдром з’являється у 72% хворих, через півроку – у 65%, після 5- 10 років – 60% продовжуються скаржитися на фантомні болі. Серед людей похилого віку спостерігається більш високий процент пацієнтів, які відчувають фантомний біль.

Фантомний біль з’являються у видаленій кінцівці чи органа. Це може бути пекучий, стріляючий, пронизливий біль, також свербіж, поколювання. Виникає незалежно від типу ампутації хірургічної чи травматичної.

Повсякденна праця може посприяти появі болю в затронутій кінцівці й хворий ненаважується навіть на самі незначні дії. Звичайний кашель, дефекація, емоційне збудження можуть послужити причиною фантомного болю. Неіснуюча рука чи ступня іноді сприймається зігнутою в суглобі або, нібито, сильно притиснута нігтями чи охоплена долонею. Більшість таких пацієнтів після ампутації страждають від депресії. Характерно, що істотна частина людей з фантомним болем є жорсткими, нав’язливими особами, які заперечують, що біль може зароджуватися в мозку.

Фантомний біль специфічний. Не допомагають ніякі анальгетики, в тому числі наркотичні. Відсутність відповідного лікування спонукає людину вживати велику кількість лікарських препаратів, які потім накопичуються в організмі та в поєднанні можуть призвести до токсичного отруєння.

Фантомний біль має такі властивості:

Біль триває й після повної регенерації пошкодженої тканин. В декого біль з моменту появи може тривати більше року, в іншого – триває все життя.

Тригерні зони часто розповсюджуються на здорові області в тій чи протилежній частині тіла. Найменший дотик до здорової кінцівки може спровокувати дуже сильні болі в ампутованій.

Фантомний біль скоріше проявиться у хворих, які вже якийсь час до ампутації відчували біль в тій кінцівці.

Іноді тимчасове збільшення чи зменшення соматичного входу знімає біль назавжди.

Існує, так званий, «безбольовий фантом». Механізми розвитку цього явища такі ж, як і при фантомному болю. Пацієнт може відразу після ампутації відчувати кінцівку, ніби її не видаляли. Згідно описаних відчуттів, фантомний орган має таку форму та характеристики, як і здоровий. Хворий може намагатися взяти ампутованої рукою предмет, чи вставати опираючись на відсутню ногу

Не має ні одного повідомлення, яке точно визначає єдину причину фантомного болю. Механізм виникнення цього явища до кінця не вивчений. Симпатична нервова система також бере участь в появі фантомного болю. Ймовірно, це може бути захисна реакція проти усвідомлення втрати кінцівки. Згідно останніх досліджень, вважається причиною фантомного болю поява осередків больової активності в корі головного мозку. Вони виникають хаотично та можуть бути на будь-якому рівні центральної нервової системи.

Крім цього, на рівні ампутованої частини тіла з-за недостатнього навантаження на опоно-рухову систему, починає розвиватися остеопороз, який додатково відповідає за больові «посилання» з периферії в кору головного мозку. В результаті цього виникає замикання патологічного кола самопідтримуючого фантомного болю. Існує думка, що розвитку фантомного болю сприяють невроми – потовщення та ущільнення на кінцях перерізаних нервів.

Болісні відчуття від протезу можуть стимулювати неврому або нервове закінчення, що викликає біль. Ретельна обробка та догляд за раною – цінний принцип попередження больового синдрому. Також важлива психологічна підготовка пацієнта. Вона зменшує хвилювання, очікування, допомагає впоратись з будь-яким фантомним болем.

Теорій фантомного болю декілька: периферична, центральна, психологічна. Кожна з них опирається на конкретні приклади. Але універсальної теорії поки що не має. Лікування включає в себе попереджувальну терапію, медикаментозну корекцію, психотерапію, електростимуляцію, фізіотерапію. Яка саме теорія (чи теорії) має право на існування та як краще всього буде обґрунтовуватися лікування – покаже час. На сьогодні, причина фантомного болю так і залишається нерозгаданою.

Література:

  1. Берсенев В.А. Фантомная боль с метамерных позиций / В.А. Берсенев. – Киев: Издатель Заславский А.Ю., 2015. – 120 с.
  2. Маколинец В.И. Фантомный болевой синдром: патогенез, клиника, комплексная консервативная терапия (обзор литературы) / В.И. Маколинец, В.В. Мельник, Т.Н. Гращенкова // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2015. – N 3. – С. 110-115.
  3. Пінчук О.І. Аналіз проведених ампутацій кінцівок та ефективності реабілітаційних заходів у пацієнтів із фантомно-больовим синдромом / О.І. Пінчук, Л.В. Радецька, С.О. Коноваленко // Медсестринство. – 2018. – N 1. – С. 20-22
  4. Пінчук О.І. Фантомний біль – одна з основних проблем перенесеної ампутації / О.І. Пінчук, С.О. Коноваленко // Медсестринство. – 2017. – N 4. – С. 42-44.
  5. Пат. 84958 Украина, МКИ МПК (2013) А61В5/16 А61К33/00 А61Н15/00 А61Н39/00. Спосіб профілактики та лікування фантомно-больового синдрому в пацієнтів з ампутованими кінцівками / О.С. Іванов [и др.]. – № 201304238; Заявл. 05.04.2013; Опубл. 11.11.2013, Бюл. № 21. – 4 с.
  6. Теоретическое обоснование и практическая реализация технологии предотвращения фантомного болевого синдрома при плановой ампутации конечностей / Н.А. Осипова [и др.] // Регионарная анестезия и лечение острой боли. – 2013. – Т. VII, № 1. – С. 25-32.