До Всесвітнього дня боротьби з артритом

do-vsesvitnogo-dnya-borotby-z-artrytomВ наш час ревматичні хвороби займають вагоме місце серед причин захворюваності та інвалідності. Для більшої обізнаності й інформованості широкої громадськості про ревматологічні захворювання щорічно, 12 жовтня, відзначається Всесвітній день боротьби з артритом. Ініціатором є Всесвітня організація охорони здоров’я, яка має за мету — привернення уваги до хворих на артрит, адже вони гостро потребують реабілітації і соціальної адаптації. АРТРИТ — це запалення суглоба при якому він опухає та стає гарячим на дотик, людина відчуває біль та обмеження в рухах. Загалом, артрит — це узагальнена назва більше 100 захворювань і симптомами більшості з них являються біль в суглобах та скутість рухів. Причини цієї недуги дуже різні: інфекції, місцеві травми, пухлини, алергії, порушення обміну речовин, недостатність вітамінів і мінералів. Розвитку хвороби сприяють переохолодження, фізичне перевантаження та інші чинники. 

Основними формами артриту є ревматоїдний та інфекційний артрити, подагра та остеоартрит.

Ревматоїдний артрит розвивається довго, є хронічною недугою. Вважається, що це одне із аутоімунних захворювань, при яких імунна система сприймає клітини власного тіла як чужорідні та починає вести з ними боротьбу. Ревматоїдний артрит, як правило, вражає суглоби з обох сторін тіла. Це можуть бути зап’ястя, пальці, коліна, ступні, щиколотки. Як додаткові симптоми можуть виникнути:

анемія (через нездатність кісткового мозку виробляти достатню кількість нових червоних клітин);

печіння і свербіж в очах;

деформація суглобів рук і ніг;

обмежений діапазон рухів;

невелика лихоманка;

оніміння чи пощипування в суглобах;

блідість;

запалення мигдалин.

Руйнування суглобів може статись протягом 1-2 років від появи цієї хвороби. Симптоми гострого артриту схожі на грип чи сильну простуду. Спочатку піднімається температура, людина відчуває різку слабкість, ломоту, холод, зникає апетит. Невдовзі появляється запалення суглобу: зап’ястя, лікоть, коліно чи стопа опухають, шкіра на них червоніє та вилискує, суглоб змінює свою форму і сильно болить. Ця біль тяжко знімається навіть сильними аналгетиками, які, як відомо, мають багато побічних ефектів.

Якщо гострий артрит не лікувати відразу, то він може перейти в хронічну форму. Іноді це навіть призводить до інвалідності: процес захоплює нові суглоби, не даючи перепочинку вже враженим. Хвороба протікає без високої температури, але суглоби повільно та поступово все більше деградують: втрачають рухливість, м’язи навколо них усихають і атрофуються, організм слабшає, послаблюється імунітет до інших захворювань.

Небезпечним для життя ускладненням артриту може стати руйнація шийного відділу хребта. Друге ускладнення — ревматоїдний васкуліт (запалення кровоносних судин), який може впливати на головний мозок, нервову і серцево-судинні системи, викликати інсульт, інфаркт чи серцеву недостатність.

Профілактичних заходів проти артриту не має. Лікування проходить обов’язково під лікарським наглядом та потребує застосування найсучаснішої лікарської терапії. Але попри різні причини розвитку артритів, лікарі рекомендують вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватись, зміцнювати м’язи, займаючись фітнесом, що фізично і душевно робить здоровою та менш схильною до розвитку різних захворювань людину.

Інфекційний артрит пов’язаний з попаданням в організм різних вірусів, бактерій, грибків, які можуть бути занесені в суглоб лімфо- або кровообігом. У випадках інфекційних поліартритів і моноартритів говориться відповідно про черевнотифозний, дизентерійний, скарлатинозний, менінгітний, вісповий, гонококовий, пневмококовий, стафілококовий або стрептококовий артрит. Разом із великими в процес затягуються і мілкі суглоби. Часто вражаються найближчі м’язи та нерви. Лікується інфекційний вид артриту в більшості антибіотиками, обов’язково призначеними лікарем. І чим скоріше хворий звернеться до нього, то краще для хворого.

Причиною подагричного артриту є порушення обміну речовин і неправильне харчування — надмірне вживання м’яса, алкогольних напоїв, малорухливий спосіб життя, переїдання. В результаті відкладення солей сечової кислоти в різних органах виникає гостре запалення суглобів і утворюються множинні вузлики, які тяжко розсмоктуються. Одна із найпоширеніших причин подагри — неспроможність нирок виводити з організму необхідну кількість сечової кислоти. Проявляється подагричний артрит ураженням плюснефалангового суглобу великого пальця стопи і характеризується нападами болю в суглобах, їх припуханням в ділянці великого пальця стопи. Такі напади можуть супроводжуватись підвищенням температури тіла. Після нападу всі хворобливі явища зникають, функція суглоба відновлюється. З кожною новою атакою тривалість та інтенсивність нападу збільшуються. Поступово суглоби деформуються, обмежується їхня рухливість. Лікування тільки за призначенням лікаря.

У групу ризику ревматичних хвороб може потрапити будь-хто —  люди похилого віку, молодь та діти.

Література:

 1. Бондарчук І. Проблеми соціального статусу та фінансування ревматоїдного артриту // Український ревматологічний журнал. — 2016. — № 2. — С. 66-67.
 2. Головач И.Ю. Доклинический ревматоидный артрит // Український ревматологічний журнал. — 2016. — № 4. — С. 15-22.
 3. Євдокименко П.В. Артрит: як позбутися запалення суглобів / П.В.Євдокименко. — Т.: Навч. книга- Богдан, 2012. — 264 с.
 4. Иммунобиологическая терапия: современные ключи к применению [ревматоїдний артрит] / Л.В. Журавлева [и др.] // Therapia. Український медичний вісник. — 2016. — N 6. — С. 10-13.
 5. Псоріатичний артрит: клініко-лабораторна діагностика та фармакотерапія: методичні рекомендації / Міністерство охорони здоров’я України, Український центр наукової медичної інформації та патентно-ліцензійної роботи, Національний медичний університет імені О.О. Богомольця; сост. О. Б. Яременко [и др.]. — Київ, 2015. — 31 с.
 6. Спадкоємність та ефективність терапії ідіопатичного артриту: напрямки персоніфікованої терапії / В.М. Коваленко [та ін.] // Український ревматологічний журнал. — 2016. — № 2. — С. 9-16.
 7. Сучасні підходи до діагностики та ведення хворих із гострим подагричним артритом на первинному рівні медичної допомоги // Сімейна медицина. — 2016. — N 5. — С. 6-9.
 8. Трофимов Е.А. Случай рефрактерного течения и нежелательных явлений терапии ревматоидного артрита: описание клинического наблюдения [Электронный ресурс] // Лечащий Врач. — 2016. — № 7. — С. 55-57.
 9. Хіміон Л.В. Тактика ведення хворих на ревматоїдний артрит лікарем загальної практики-сімейним лікарем // Сімейна медицина. — 2016. — N 2. — С. 6-16.
 10. Ювенильный артрит: особенности клинико-инструментальной картины и дифференциальной диагностики / А.Н. Кожавников [и др.] // Лечащий Врач. — 2016. — № 5. — С. 88-92.
 11. Яцишин Р.І. Якість життя хворих на ревматоїдний артрит // Проблемы старения и долголетия. — 2016. — Т.25, № Приложение. — С. 109.