Дисметаболічна нефропатія в дітей

dysmetabolichna-nefropatiya-v-diteyЗахворювання нирок посідають значне місце в патології дитячого віку. В усьому світі спостерігається тенденція зростання кількості дітей із захворюваннями сечовидільної системи. Дисметаболічна нефропатія у дітей виникає через порушення обміну речовин в організмі, що веде до ураження ниркових структур. В дитячій урології ця патологія складає 27-64% всіх захворювань сечовидільної системи. Діти з такими недугами відносяться до групи високого ризику щодо розвитку пієлонефриту, сечокам’яної хвороби, інтерстиціального нефриту.

 Загальними причинами дисметаболічної нефропатії можуть бути отруєння та інтоксикації, стреси, тяжкі фізичні навантаження, лікарські засоби, монодефіцитні дієти, а також генетичні фактори. Крім загальних причин виникнення того чи іншого виду нефропатій мають значення дії окремих факторів. В залежності від причин дисметаболічної нефропатії розрізняють первинну і вторинну форму недуги. Первинна форма пов’язана з генетичним (спадковим) чинником. Вона зустрічається рідко. Вторинна обумовлюється надходженням в дитячий організм специфічних речовин, які вражають фізіологічні функції окремих органів і їх систем та призводять до дисметаболічних розладів.

Найчастіше порушується обмін оксалатів або уратів, фосфатів, кальцію, надлишку щавлевої кислоти. Можуть виникати змішані нефропатії. Спеціалісти розрізняють оксалатну, фосфатну, уратну, цистинову, комбіновану або оксалатно-кальцієву дисметаболічні нефропатії в дітей.

Оксалатна форма найчастіше обумовлена стресами, неправильним харчуванням, генетичними, екологічними і іншими чинниками. Симптоми хвороби можуть появитись в перші дні життя дитини, але частіше в дошкільному віці. Недуга може супроводжуватись головними болями, ожирінням, гіпотонією.

При фосфатній – порушується обмін фосфору і кальцію. Причинами можуть бути інфекції сечостатевих органів, захворювання ЦНС, гіперпаратиреоз та інші.

Для уратної нефропатії характерні генетичні чинники порушення обміну в організмі сечової кислоти, ускладнення інших захворювань, запалення сечостатевої системи, тривалий прийом ліків.

Цистинова форма порушення обміну речовин у дітей виникає при значній кількості накопичення цистину в нирках, що приводить до порушення зворотного всмоктування – цистиноз.

Найчастіше зустрічається комбінована або оксалатно-кальцієва нефропатія, яка пов’язана з порушенням обміну кальцію та солей щавлевої кислоти.

 З метою профілактики порушень метаболізму і виникнення нефропатій в дитячому віці слід звертати увагу на колір сечі. При захворюваннях вона може бути мутною та з осадом на горщику. Спостерігаються часті та з болями сечовипускання; здуття живота, набряки; болі в попереку, підвищений артеріальний тиск; алергія та свербіж шкіри, почервоніння статевих органів. У випадку виявлення подібних симптомів захворювання необхідно негайно звернутись до лікаря.

 Для попередження нефропатій необхідно виконувати комплекс заходів. Слід дотримуватися збалансованого харчування, звернути особливу увагу на питний режим. Важливою є профілактика різних інфекцій сечостатевої системи. Здоровий спосіб життя, заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, закалювання організму, правильний режим сну та відпочинку. Дисметаболічна нефропатія потребує і вимагає особливого харчування для кожного її виду /дієти/, тому необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря.

 Дітей з групи ризику необхідно постійно обстежувати у лікарів і виконувати їх рекомендації. Вони повинні знаходитись на диспансерному обліку у педіатра та нефролога. Можливе лікування в спеціальних санаторіях.

 Нефропатія у дітей при правильному виконанні всіх рекомендацій: лікарської терапії, вказаної лікарем дієти, надмірного вживання води, здорового способу життя – виліковна.

Література:

  1. Дисметаболические нефропатии у детей / В.В. Длин [и др.] // Российский вестник перинатологии и педиатрии. – 2012. – Т. 57, № 5. – С. 36-42.
  2. Жигунова А.К. Комплексная терапия при дисметаболической нефропатии различного генеза. Роль фитотерапии / А.К. Жигунова // Ліки України. – 2014. – № 7/8. – С. 12-22.
  3. Зубаренко О.В. Клініко-анамнестичні предиктори прогресування при дисметаболічних нефропатіях у дітей / О.В. Зубаренко, Т.В. Стоєва // Одеський медичний журнал. – 2013. – N 4. – С. 47-52.
  4. Кушніренко С.В. Дизметаболічні нефропатії у дітей / С.В. Кушніренко, Д.Д. Іванов // З турботою про дитину. – 2013. – № 1. – С. 22-25.
  5. Парамонова Н.С. Характеристика обменных нарушений при дисметаболической нефропатии у детей / Н.С. Парамонова, П.Р. Горбачевский, О.М. Соловей // Педиатрия. Восточная Европа. – 2015. – № 2. – С. 40-47.
  6. Руда В.І. Раннє виявлення нефропатій у дітей / В.І. Руда // Современная педиатрия. – 2015. – № 3. – С. 116-119.
  7. Сезонні особливості дизметаболічних нефропатій у дітей з хронічним пієлонефритом / Л.І. Вакуленко [та ін.] // Український журнал нефрології та діалізу. – 2017. – N 3. – С. 54-55.
  8. Фітотерапія при хронічному перебігу нефропатій та інфекціях сечовивідних шляхів / В.О. Мойсеєнко [та ін.] // Український журнал нефрології та діалізу. – 2017. – N 3. – С. 25-26.
  9. Щербак А. Профилактика и лечение поражения почек у больных с уратным дисметаболизмом / А. Щербак, И. Бобкова, Л. Козловская // Врач. – 2013. – № 6. – С. 6-10.