ДЕНЬ АЛЕРГОЛОГА

den-alergologa16 жовтня щороку відзначається День алерголога. Ще декілька десятків років тому алергічні захворювання здавалися не актуальними та безпечними. Сьогодні алергізація населення планети (особливо у промислово розвинених областях) досягла загрозливих масштабів, що стає однією з основних проблем медицини. У всьому світі не тільки зростає кількість, але й важкість алергічних хвороб. Термін «алергія» (грец. «allos» — іншій, «ergos» — дія) ввів у медицину у 1906 році австрійський патолог і педіатр Клеманс Пірке (1874-1929) для визначення неадекватних реакцій, в основі яких, як він вважав, лежать реакції імунної системи. Введення цього поняття, започаткувало розвиток нової науки — алергології.

В сучасній науці терміном «алергія» визначають підвищену чутливість організму до дії тих чи інших речовин зовнішнього чи внутрішнього середовища. Речовини здатні викликати стан алергії (чи підвищеної чутливості) мають назву алергени. Для багатьох людей алергени — це зовсім безпечні речовини. Але людина, організм якої схильний до алергії, вони небезпечні.

Вперше потрапляння алергену відбувається зовсім непомітно для організму, але це не означає, що організм не реагує на алерген. Період між першим потраплянням алергену в організм та вторинним (після якого відбувається алергічна реакція з бурхливими клінічними проявами) має назву період сенсибілізації («сенсибіліс» лат. — чутливий).

Алергенами можуть бути найрізноманітніші речовини: харчові продукти, хімічні речовини, косметичні засоби, пилок рослин, ліки, лікувальні сироватка та інше. Прояви алергії також різноманітні: напади полінозу, кропив’янки, нежитті.

Алергени потрапляють в організм через рот, дихальні шляхи, шкіру, через шприц. Ними можуть бути речовини, що утворюються всередині організму людини при пошкодженні органів і тканин — ендоалергени, чи аутоалергени. Ті, що потрапляють в організм ззовні — екзоалергени. Екзоалергени поділяються на побутові, пилкові, харчові, лікарські, ті що містяться у косметичних та миючих засобах, бактеріальні алергени.

Побутові алергени. Це домашній пил, шерсть тварин, алергенами є пір’я птахів, дафнії — корм для акваріумних рибок, грибок, пліснява у вологому приміщенні. У алергетиків через них виникають прояви у вигляді висипу на шкірі, приступу бронхіальної астми, алергічної нежиті.

Пилкові алергени. Найбільш «алергенний» час року — весна, коли у повітрі багато пилку квітучих рослин. Але і влітку викликає масові захворювання полінозом, що нагадує епідемію грипу, цвітіння високоалергенного бур’яну — амброзії.

Харчові алергени. Найсильніші алергенні властивості у молока, яєць, риби, шоколаду, полуниці, раків, сиру, ікри. Є такі чутливі люди до «свого» алергену, що навіть, наприклад, візьмуть ніж, яким чистили рибу, як у них з’являється висип на шкірі.

Лікарські алергени. Будь який лікарський препарат може стати причиною алергічної реакції. Людині з підвищеною чутливістю до медикаментів небезпечно займатися самолікуванням, тому що приймання навіть таких поширених засобів, як анальгін може викликати напад алергії. Тому призначаючи медичний препарат лікарі з’ясовують, якими препаратами лікувався хворий і чи була у нього алергія на медикаменти.

Зростає кількість випадків алергічної реакції на застосування косметичних і миючих засобів.

Бактеріальні алергени. При тривалому існуванні в організмі людини вогнища хронічної інфекції (каріозні зуби, тонзиліт, холецистит, бронхіт та ін.) може розвинутися бактеріальна алергія. Тому потрібно своєчасно виявляти та лікувати ці інфекції.

Крім лікарів-алергологів, допомогу хворим на алергію надають лікарі загального профілю, чи «вузькі» фахівці (отоларингологи, дерматологи). В день професійного свята — «Дня алерголога» приєднуємося до щирих привітань лікарям, що надають допомогу людям, які страждають від алергічних захворювань та бажаємо лікарям успіхів у їх гуманній благородній праці, здоров’я і щастя, благополуччя у житті, вдячних пацієнтів.

Література:

  1. Абатуров А. Е. Оптимальный выбор антигистаминного препарата при аллергических заболеваниях у детей / А. Е. Абатуров, Т. П. Борисова // Здоровье ребенка. — 2017. — № 1. — С. 81-89.
  2. Аллергия: заболевания, связанные с аллергией, немедикаментозное лечение, скорая помощь при аллергии / ред. С. Трофимов. — Х. : «Популярная медицина», 2010. — 281 с. — (Диагностика, лечение, профилактика).
  3. Аллергия: лучшие методы лечения и профилактики / сост. В. Н. Кузнецова. — СПб. : Вектор, 2008. — 128 с. — (Семейный доктор).
  4. Михайленко А. А. Аллергия и аллергические заболевания / А. А. Михайленко, Г. А. Базанов. — 2-е изд., перераб. и доп. — М. : МИА, 2009. — 304 с.
  5. Ответы на частые вопросы об аллергии // Участковый врач. — 2016. — N 4. — С. 37-39.
  6. Пищевая аллергия: первый аккорд аллергического марша // Участковый врач. — 2016. — № 3. — С. 16-19.
  7. Пухлик Б. М. Проблемы наследственности в возникновении аллергических заболеваний // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. — 2017. — № 1. — С. 29-32.
  8. Частота і чинники ризику розвитку алергічних захворювань у дітей дошкільного віку / Т. Є. Шумна [и др.] // Современная педиатрия. — 2015. — № 6. — С. 61-65.