Чорнобривці для полегшення недуг

З давніх часів на планеті природні блага рослинного світу використовувались для зцілення людини. Чорнобривці, лікувальні якості яких вивчаються і сьогодні, теж знайшли своє місце у природній аптеці.

Рід чорнобривці (Tagetes L.) широко розповсюджена в Україні, хоча походить ця квітка з Південної Америки. Це однорічні теплолюбні рослини, які добре переносять спеку, але для них шкідливі заморозки. Відомо близько 50 видів чорнобривців, та найчастіше зустрічаються чорнобривці прямостоячі, чорнобривці розлогі і чорнобривці тонколисті.

Рослини роду Чорнобривці проявляють протизапальну, противірусну, антисептичну і тонізуючу активність. Відомо про адаптогенну, гепатозахисну, діутертичну, холеретичну дію цих рослин.

У дерматології рослини використовуються для лікування вугрів, також як тонізуючий та регенеративний засіб для шкіри.

У народній медицині ці рослини знайшли використання для лікування гельмінтозів, уретритів, циститів, неврозів, безсоння. В аромотерапії, парфумерній промисловості застосовують ефірну олію, видобуту з квіток рослини.

Листя двох видів чорнобривців – прямостоячих та розлогих – послуговують як прянощі.

Своїм лікувальним властивостям чорнобривці завдячують активним каротиноїдам, флавоноїдам, ефірним оліям, гідроксикоричним кислотам, вітамінам та полісахаридам, що містяться в них. Ряд препаратів, в склад яких входить субстанція лютеїн, офтальмологи призначають з метою нормалізувати функцію ока, підвищити гостроту зору, покращити здатність розрізняти кольори у хворих.

Настій чорнобривців має жовчогінну, гепатозахисну, тонізуючу, потогінну, противірусну, протизапальну і цукрознижувальну дію, а також застосовується при шлунково-кишкових захворюваннях, головному болю, менструальному болю, застуді.

У лікуванні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки допоміжними є екстракти чорнобривців.

Сучасна народна медицина Мексики та Індії пропонує використання суцвіть та кореневищ із коренями рослин у якості діуретичних, жовчогінних, ранозагоювальних засобів, а також таких, що покращують стан шкіри та нормалізують зір.

Одним з основних компонентів чорнобривців розглядаються біологічно активні флавоноїди, тобто природні фенольні сполуки, що є похідними флавону і містяться у клітинному соку багатьох вищих рослин. Різні види чорнобривців містять до 49 флавоноїдів, які поділяються на аглікони та глікозиди. Вони чинять терморегулюючу дію та беруть участь в окислювально-відновних процесах. Ці речовини мають антиоксидантну, протиалергічну, протигрибкову, противірусну, антимікробну, естрогенну та протизапальну дію, інгібують певну кількість ферментів. У лікуванні атеросклерозу та серцево-судинних хвороб також використовуються флавоноїди. Відмічена також антинеопластична, гепатопротекторна та противиразкова активність флавоноїдів.

Досліджена гепатопротекторна, протигрибкова, інсектицидна, антиоксидантна дія, антибактеріальна дія флавоноїдів чорнобривців розлогих та прямостоячих. Однак на даний час майже не вивченими є хімічний склад і вміст даних сполук суцвіть та трави Tagetes patula nana L., Tagetes erecta L., у яких під час досліджень виявлена протизапальна, гепатозахисна та ранозагоювальна дія в експериментах на лабораторних тваринах. Слід відмітити, що також вивчається імуномодулююча дія чорнобривців прямостоячих.

В даний час необхідне поглиблене вивчення чорнобривців як перспективного джерела біологічно активних флавоноїдів.

Список літератури:

  1. Бархатцы раскидистые // Лекарственные растения: самая полная энциклопедия / А.Ф. Лебеда, Н.И. Джуренко, А.П. Исайкина, В.Г. Собко. – М., 2006. – С. 89-90.
  2. Макро- та мікроскопічні ознаки і хімічний склад трави рослин роду Чорнобривці: ( методичні рек.) . – Київ, 2013. – 32 с.
  3. Малюгіна О.О. Визначення кількісного вмісту флавоноїдів у суцвіттях чорнобривців розлогих і прямостоячих / О.О. Малюгіна, О.В. Мазулін, Г.В. Мазулін // Запорожский мед. журн. – 2013. – №6. – С. 88-91.
  4. Ранозагоювальна активність ліпофільного екстракту чорнобривців прямостоячих : [на англ. мові] / О.О. Малюгіна [та ін.] // Запорожский мед. журн. – 2019. – №2. – С. 253-257.
  5. Чорнобривці прямостоячі // Сад лікарських рослин у Львові: навч. посіб. / Р.М. Гулько. – Вінниця, 2006. – С.196.