Чому не варто забувати про кір

chomu-ne-varto-zabuvaty-pro-kirСеред дитячих повітряно-крапельних інфекцій кір домінує в багатьох країнах світу. Щорічно у світі від кору потерпають мільйони дітей молодшого віку. За даними ВООЗ, щодня від кору помирає близько чотирьохсот дітей. Кір є великою та важкою проблемою для багатьох країн Африки, Азії, Латинської Америки і деяких європейських країн. Це відбувається через мале охоплення імунізації населення. Проблематичність даного захворювання лікарі пов’язують з тим, що перенесення вірусу кору підриває здоров’я дитини, викликає серйозні ускладнення, відкриває шлях в організм іншим інфекціям.

Кір — (латин. morbilli) — відноситься до сімейства параміксовірусів і на відміну від інших вірусів є дуже підступним. Це полягає в тому, що потрапивши в організм, особливо дитячий, він викликає повну відсутність реакцій організму на будь-які подразники і тому організм не здатний чинити опір хвороботворному впливу кору. Вірус кору руйнує імунну систему, це приводить до зниження в крові Т-лімфоцитів — тобто потрібних клітин імунної системи, які забезпечують усі види імунітету: гуморальний і клітинний. Це є дуже важливим, адже такі клітини здатні боротися з вірусами та інфекціями. Кір, який проникає всередину, по суті паралізує імунну систему.

Джерелом інфекції є людина. Для епідемії кір потребує лише декілька тисяч чоловік для того, щоб вірус швидко розповсюдився. Екологічний баланс між кором і людиною є стабільним. Число захворілих на кір знаходиться у прямій залежності від чисельності населення. Кір завжди є пандемічним. Захворюваність повсюдно має хвилеподібний характер та має періодичність спаду і підйому. Можна відмітити підйом кору кожні 2-5 років. Цю особливість епідеміологи пояснюють зростаючою кількістю неімунних дітей, що викликає епідемії в окремі роки. Після закінчення епідемії найбільш уражений прошарок населення зменшується на 20-25 %, що помітно обмежує циркуляцію вірусу в наступні декілька років міжепідемічного періоду.

В початковому періоді кір необхідно диференціювати з грипом та іншими гострими респіраторними інфекціями, адже вони мають подібні ознаки інтоксикації й місцеві прояви, такі як кашель, нежить, біль у горлі, головний біль, підвищення температури тіла. Пізніше на слизовій оболонці рота з’являються плями, які є типовими для кору. Через декілька днів спостерігається висипання на обличчі, на шиї, за вухами, пізніше — на тулубі та кінцівках. Краснуха виявляється причиною помилкового діагнозу кору частіше за інші захворювання, тому що за характером висипання ці інфекції можуть сприйматися за іншу. Однак уважне відношення до симптомів цих захворювань дозволяють виділити їхні характерні риси. За тиждень хвороби висипання проходить, температура нормалізується. Варто пам’ятати про стерті форми кору, тому що такий хворий також може бути джерелом інфекції. Сприйнятливість до кору вважається загальною, так як захворюваність людей з середнім імунітетом складає 90-100 %.

Останнім часом медики висловлюють занепокоєння тим, що з кожним роком збільшується число пацієнтів, які хворіють вдруге на кір. На думку лікарів, у деяких хворих не виробляється імунітет або виробляється на низькому рівні, як наслідок, виникає повторне захворювання. У зв’язку з недостатнім охопленням щеплення дітей до 14 років, а також виснаженням імунітету під впливом тих чи інших причин, захворюваність на кір перемістилась у старші вікові групи. Причому перебіг хвороби в дорослих триває значно довше та складніше, аніж в дітей. Так, з появою висипання температура тіла може досягати до 39-40°. Посилюється головний біль, нудота, змінюються смакові відчуття. До ускладнень кору в дорослих відносяться ураження верхніх дихальних шляхів у формі пневмонії, ларингітів, трахеобронхітів. Найбільш тяжким ускладненням кору є енцефаліт, який може розвинутися на 5-7-й день висипання.

Кір — це дуже тяжке інфекційне захворювання, яке завдає шкоди здоров’ю населення та економічні збитки для держави. Кір тягне за собою смерть одного з декількох тисяч хворих. Коров’ячий енцефаліт нерідко приводить до незворотних змін центральної нервової системи й розумової відсталості. Своєчасне застосування вакцини проти кору як екстреної профілактики здатне припинити захворюваність і не дати можливості розвиватися епідемічному процесу. Завдяки щепленням може скорочуватись періодичність підйомів та змінюватись співвідношення числа хворих в містах і селах. Масова вакцинація може мати значний економічний ефект, проте останніми роками спостерігається тенденція щодо зниження імунізації населення, особливо дітей. Причини цього варто шукати не тільки у якості вакцини, а в організації та проведенні специфічної профілактики як заходу в масштабах цілої країни.

Література:

 1. Дубов А.В. Влияние экологических факторов на формирование генетических детерминант вирусов и тяжесть клинического течения инфекций у детей [корь, коревая вакцина] // Детские инфекции. — 2016. — Т. 15, № 2. — С. 15-19.
 2. Змінено алгоритм лабораторної діагностики кору та краснухи // Практика управління медичним закладом. — 2017. — N 8. — С. 22-23.
 3. Касянчук І. Чим небезпечні «дитячі» інфекційні захворювання для дорослих [кір, краснуха, паротит] // Довідник головної мед. сестри. — 2017. — N 7. — С. 27-31.
 4. Корь // Therapia. Український медичний вісник. — 2017. — N 6. — С. 42-43.
 5. Корь у детей раннего возраста / В.Н. Тимченко, В.Н. Чернова, О.В. Булина // Детские инфекции. — 2015. — Т. 14, № 2. — С. 52-58.
 6. Котвіцька А.А. Оцінка фармакотерапії хворих на кір в умовах стаціонару методами АВС-, VEN- та частотного аналізу // Фармацевтичний журнал. — 2015. — № 6. — С. 3-9.
 7. Малюга В. Кір: ознаки та симптоми. Заходи захисту // Журнал головної медичної сестри. — 2014. — N 6. — С. 5-11.
 8. Оцінка ефективності комп’ютерної програми прогнозування рівня захворюваності на кір, краснуху та епідемічний паротит / А.П. Подаваленко [та ін.] // Інфекційні хвороби. — 2015. — № 2. — С. 42-48.
 9. Покровська Т.В. Порівняльна характеристика клінічного перебігу кору в дітей і дорослих // Інфекційні хвороби. — 2015. — N 1. — С. 28-32.
 10. Почему не стоит забывать о кори // Фармацевт практик. — 2016. — № 7/8. — С. 26.
 11. Характеристика та деякі особливості перебігу ускладнень кору у дорослих / А.П. Голуб [та ін.] // Актуальная инфектология. — 2016. — № 2. — С. 144-145.