Чоловіча контрацепція

чоловіча контрацепціяЧоловіча контрацепція своїм корінням сягає в глибоку давнину. Ще стародавні ацтеки використовували відвари лікарських рослин, які використовували назовні. З клинописних джерел достовірно відомо, що подібне було і в шумерів. Вони готували з різних речовин протизаплідний крем під назвою «пу» і нею шумерські чоловіки змащували свій дітородний орган перед коїтусом. Особливо це використовували царі-лугалі у щорічному святкуванні весни Акіту, коли вони вступали в інтимні стосунки з верховною жрицею на святі Священного Шлюбу. Адже за шумерськими традиціями, верховним жрицям було суворо заборонено народжувати дітей.

Перший презерватив, наближений до сучасного, винайшли і почали застосовувати у середньовічній Європі. Він шився із кишок свиней, овець чи кіз і був багаторазового використання. А щоб презерватив тримався, винахідливі чоловіки прив’язували його стрічками, часто рожевого кольору, і зав’язували його на бантик. Перший презерватив мав на меті насамперед убезпечити себе від епідемій сифілісу, які тоді панували у Європі.

Останні десятиліття у всьому світі зросла роль чоловіка у плануванні сім’ї та охороні репродуктивного здоров’я. Ще донедавна ефективні контрацептивні засоби розроблялися лише для жінок. Тому що саме жінка найбільш зацікавлена в контролі своєї репродуктивної функції. Участь чоловіків в процесі планування сім’ї має на меті:

 • Відповідальність при прийнятті рішення про метод планування сім’ї з метою збереження здоров’я жінки і свого власного.
 • Забезпечення безпечної статевої поведінки.
 • Згода на той чи інший метод контрацепції, який обирає жінка.
 • Готовність використовувати паралельний метод контрацепції для гарантованого запобігання вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом.

Пошуки надійного контрацептивного засобу для чоловіків ведуться різними фармацевтичним компаніями, які висунули ряд вимог. По-перше, контрацептивний засіб повинен мати високу ступінь надійності. По-друге, безпечність для здоров’я і зручність у використанні. По-третє, відсутність негативного впливу на сексуальну функцію.

До сучасних чоловічих контрацептивів належать перерваний статевий акт і презервативи – які найчастіше використовуються чоловіками. Інші методи – хімічні, фізичні, хірургічні – чоловіками використовуються рідко.

 1. Презерватив (кондом). Презерватив складається з тонкого гумового чохла, який може бути оброблений сперміцидом для додаткового захисту. Презерватив надягається на статевий член у стані ерекції. При правильному користуванні найбільш ефективний і розповсюджений.
 2. Перерваний статевий акт. Це традиційний метод планування сім’ї, який застосовується при відсутності інших протизаплідних засобів. Полягає у штучному його припиненні перед еякуляцією. Ним користуються до 50% подружніх пар. Цей метод не з кращих. Він негативно впливає на організм і статеву функцію чоловіка і жінки. Крім того, не завжди дає бажані наслідки.
 3. Вазектомія. Це чоловіча хірургічна стерилізація, полягає у перев’язуванні й видаленні частини сім’явивідних каналів. У нашій країні він не знайшов прихильників. Оскільки згодом спостерігається пригнічення статевої діяльності, атрофія яєчок і повна імпотенція.
 4. Підшкірний імплантат. Ампули, які містять андрогени, вживляються хірургом під шкіру, де розчиняються протягом 2-4 тижнів. Під час оргазму викидається невелика кількість знешкодженої сперми. Ефект триває 3-5 місяців. Подібну дію мають і ін’єкції. З часом у чоловіків відновлюється репродуктивна функція.
 5. Оральні контрацептиви. Ці препарати містять ципротерон ацетату. Постійне застосування призводить до тимчасової стерилізації чоловіків та зменшенню кількості сперми.
 6. Чоловіча спіраль. Схожа на мініатюрну парасольку. ЇЇ вводять через головку пеніса у калитку. Проте українські чоловіки не знайомі з даним методом контрацепції.

Контрацепція є необхідною частиною сучасного життя. Вона поділила секс і народження дітей, забезпечила парам надійний контроль за репродуктивною функцією і дала насолоду життям. Контрацепція дозволяє підвищити якість життя як жінці, так і чоловікові. Чоловіча та жіноча контрацепція мають на меті особисту та громадську відповідальність.

Список літератури з даної теми в фондах РОНМБ

 1. Жилка Н.Я. Ситуаційний аналіз доступності засобів контрацепції для населення України. – К. : Вид-во Раєвського, 2005. – 56 с.
 2. Пат. 83528 Украина, МКИ МПК (2013.01) А61Р 15/00. Кільце для підвищення захисних властивостей презерватива / С.В. Стельников. – № 201305031 ; Заявл. 19.04.2013, Бюл. № 17, 2013 р. – 4 с.
 3. Пат. 88782 Украина, МКИ МПК (2014) А61F6/00. Презерватив / О.С. Жовноватий. – № 201313964 ; Заявл. 02.12.2013 ; Опубл. 25.03.2014, Бюл. № 6, 2014 р. – 2 с.
 4. Подзолкова Н.М. Современная контрацепция: новые возможности и критерии безопасности – М. : Изд. группа ” ГЭОТАР-Медиа”, 2013. – 128 с.
 5. Презерватив: флирт со смертью? // Фармацевт практик. – 2012. – № 6. –  С. 44-45.
 6. Рождаемость под контролем: история контрацептивов [Презерватив] // Здоровье женщины. – 2012. – N 4. –  С. 192-193.
 7. Ромащенко, О. В. Вплив чоловічої контрацепції на стан сексуального здоров’я жінки // Здоровье мужчины. – 2013. – №  3. –  С. 104-107.
 8. Сперофф Леон. Клиническое руководство по контрацепции. – М. : Изд-во БИНОМ, 2009. – 432 с.