Бузина: цілющі властивості

buzyna-cilyuschi-vlastyvostiУкраїна багата різними рослинами й травами, та одну рослину можна виділити як особливу – рослину, в якій, за давніми повір’ями, ховаються відьми і феї, яку любить чорт та інша нечиста сила і яку дуже не любили наші предки. Це бузина чорна. Її назва походить від грецького слова самбуке – що означає червона фарба. Назва ця означає барвник, який виробляли в давнину із деяких видів бузини. Ще одна назва походить від іранського слова самбук та означає музичний інструмент, який вироблявся із деревини бузини. Бузина росте всюди – і на городі, і в дворі. Це гарна рослина, особливо в пору цвітіння, але відношення до неї подвійне. Якщо в Європі це дерево любили та вважали за священне, то в наших предків слов’ян з бузиною пов’язували смерть, гріхопадіння ще з часів Адама та Єви. Бузину визнавали небезпечною рослиною, яку посадив чорт на землі від часів сотворення світу. Її ще називають чортовим деревом.

Насправді ця рослина є дуже цілющою й корисною для людей. Вона має жарознизуючу, в’яжучу, протизапальну, діуретичну, спазмолітичну та жовчогінну дію. А ефірне масло бузини, що містить терпени, виявляє антимікробну та потогінну дію. Чорна бузина містить флавоноїдний вітамін, аскорбінову кислоту, мінеральні речовини, йод – все це дає добрий вплив на обмінні процеси в організмі. Настоянки та відвари квітів і коріння бузини застосовують при захворюваннях нирок та печінки, при циститі, пієлонефриті. При бронхітах і ларингітах приймають настої квіток бузини. А відвари кори і коріння у збільшених дозах допомагають при закрепах.

У народній медицині чорну бузину застосовують при захворюваннях шкіри, таких як рожа, при шкірних опіках – в такому разі молоді листя бузини трішки проварюють у молоці та прикладають на запалені місця. Також використовують її при подагрі, невралгіях, артриті, геморої, зубному болю і стоматиті. Також корисна вона для людей з цукровим діабетом.

Настої із квітів п’ють при високій температурі, при болях у животі, додаючи столову ложку меду. Для жінок дуже корисна вона при жіночих захворюваннях. Застосовують жінки також ванночки з бузиновим відваром, вони лікують запальні захворювання жіночих органів, допомагають подолати неприємні симптоми клімаксу. А ще лосьйон з бузинових квітів омолоджує обличчя жінок.

Відомо, що з ягід бузини варять сиропи, варення, киселі та повидло, які нешкідливі навіть при суворій дієті. Її вживають у сирому вигляді та в переробленому. Також з ягід бузини роблять вино, використовуть для косметичних засобів.

Росте чорна бузина всюди, у вигляді куща, інколи дерева, висотою від двох до шести метрів. Квіти жовтувато-білі, дуже пахучі, їх збирають на початку червня. Плоди бузини чорно-фіолетові, їх зривають у серпні-вересні. А молоду кору заготовляють ранньої весни, бажано до початку руху соку у дереві. Найбільше збирають квітки та ягоди.

Література:

  1. Бузина черная / Справочник по траволечению детей и взрослых / В.М. Виноградов и др. – Санкт-Петербург: ИКФ «Фолиант», 1995. – С.412.
  2. Бузина чорна / Куровський Ю.А. Скарбниця здоров’я. – С. 250.
  3. Бузина чорна / Майєр Й. Монастрирська аптека: Лікувальні трави отця Кіліяна. – Львів: Свічадо, 2013. – С. 22-23.
  4. Бузина чорна / Носаль Іван. Від рослини до людини: Розповіді про лікувальні та лікарські рослини України. – Київ: Веселка, 1992. – С. 347-350.
  5. Бузина чорна / Памуков Д.П., Ахтарджієв Х.З. Аптека живої природи. – Київ: Урожай, 1991. – С.60-61.
  6. Вельма В.В. Визначення кількісного вмісту вуглеводних компонентів бузини чорної // Український журнал клінічної та лабораторної медицини. – 2008. – №4. – С. 32-35.
  7. Основні параметри стандартизації листя бузини чорної / В.В. Вельма, В.С. Кисличенко, З.І. Омельченко // Фітотерапія. Часопис. – 2009. – N 1. – С. 57-60.