Будинок без алергії до кліщів домашнього пилу

budynok-bez-alergii-do-klischiv-domashnogo-pyluАлергенність домашнього пилу відома давно. А те, що основною її причиною є присутність мікрокліщів, дізнались в 60-х роках XX століття, встановивши, що алергенність домашнього пилу залежить від кількості в ньому матрацних кліщів. З чистої культури кліщів був отриманий екстракт, алергенність якого в 10-100 разів перевищувала алергенність домашнього пилу.

Світова фауна кліщів домашнього пилу налічує більше 150 видів. Мікрокліщі домашнього пилу є представниками класу павукоподібних(Arachnoidea), що включають павуків та кліщів, і до комах не відносяться. Роздивитись їх можна тільки з допомогою мікроскопу під малим збільшенням. Мікрокліщі видів Dermatophagoides pteronyssinus,Dermatophagoides farinae та Euroglyphus maynei відносяться до родини Pyroglyphidae. Сьогодні доведено, що основним джерелом алергенів є кліщі цієї родиниДо родини Pyroglyphidae входять також зернові кліщі, що здатні викликати алергію.

Мікрокліщі домашнього пилу розповсюджені повсюди. Вид Dermatophagoides pteronyssinus частіше зустрічаються в Європі. Наприклад, в домашньому пилу квартир м. Львова (Беш О.М., Павліченко В.І.) домінує Dermatophagoides pteronyssinus і за чисельністю, і за частотою виявлення – виявлений в 72, 8% зразків пилу. Для Північної Америки більш характерний вид Dermatophagoides farinae. Однак обидва види живуть як в Північній Америці, так і в Європі, і мають ряд антигенів та алергенів, що викликають перехресні імунні реакції.

Зернові кліщі живуть в основному в зерносховищах, але іноді ці кліщі виявляють і в домашньому пилу.

Окрім людських домівок, кліщі родини Pyroglyphidae виявлені у приміщеннях дитячих садків, лікарень, санаторіїв, будинків відпочинку, готелів, гуртожитків, приймальних пунктів пралень, перукарень, театрів, вагонів поїздів та на сидіннях поїздів міжміських ліній.

Мікрокліщі домашнього пилу живляться частинками епідермісу людей та тварин, грибами та іншими відходами, які утворюють домашній пил. Особливо багато мікрокліщів в матрацах, подушках, килимах, рушниках, меблевій оббивці.

Основний алерген кліщів знаходиться у фекаліях. З ними в повітря потрапляє алерген Der p 1. Фекалії кліщів представляють собою кульки діаметром приблизно 10-35 мкм. Крім того, алерген міститься в кутикулі кліща. Також алергенами являються залишки, що розкладаються, мертвих кліщів.

Найбільш сприятливі для розмноження кліщів — відносна вологість повітря більше як 50% ітемпература 18-27° С. Мікрокліщі рідко зустрічаються в пустельних та високогірних місцевостях.

В областях, де домашній пил завжди містить мікрокліщів, сенсибілізація до них є основним фактором ризикубронхіальної астми, алергічного риніту, атопічного дерматиту. На основі обстежень, проведених у квартирах м. Львів (Беш О.М., Павліченко В.І.), де проживають хворі на бронхіальну астму, виявлено 78,8% хворих з позитивними результатами шкірного алерготестування на кліщовий алерген.

Якщо хворий цілорічно (на відміну від сезонних приступів задухи) страждає стійкою астмою, а її симптоми переважно проявляються у приміщенні, алергічні проби допоможуть лікарю виявити збудники алергії пилових мікрокліщів.

В матрацах та пружинах з роками накопичується величезна кількість лусочок людської шкіри, тому у ліжках можуть мешкати до 2 млн. пилових кліщів. Ось тому вночі, під час сну, симптоми бронхіальної астми загострюються.

Кліщі домашнього пилу належать до домашніх аероалергенів. Список симптомів, котрі виникають через присутність домашніх алергенів:

 • ви відчуваєте алергічні симптоми під час прибирання, застилання ліжка або зміни ковдри чи постільної білизни;
 • ви відчуваєте симптоми алергії цілий рік, а не періодично;
 • ваші симптоми загострюються в приміщенні частіше, ніж на відкритому повітрі;
 • ваші симптоми загострюються при пробудженні;
 • ваші симптоми загострюються вночі, під час сну.

Які заходи дозволяють уникнути дії алергенів мікрокліщів у домашніх умовах? Матраци та подушки поміщаються у непроникні антиалергічні чохли зі щільної тканини. Постільна білизна, ковдри, пледи перуть в гарячій ( не нижче 55 — 70°С) і сушать в сушці або на сонці.

Видаляють із квартири, особливо із спальні, килими, м’які іграшки. Також обмежують доступ у спальню домашніх тварин. Використовують подушки, ковдри і покривала тільки із синтетичних матеріалів — відмовтесь від пір’яних (пухових) ковдр та подушок. Старайтесь не захаращувати речами спальню, щоб її легко було прибирати. Обмежте кількість покривал, книг та інших особистих речей у спальні і, якщо ви ними не користуєтесь, зберігайте їх під замком в шафах або ящиках.

У приміщеннях не повинно бути пилу. Прибирання за допомогою пилосмоку, що має високоефективний повітряний фільтр, роблять не рідше 1 разу в тиждень. Бажано, щоб килимів, м’яких меблів було якомога менше. Краще, щоб були меблі зі шкіряною або вініловою оббивкою. Не вішайте на стіни декоративні полички, постери, фотографії або картини.

Килими для руйнування алергенів мікрокліщів обробляють таніновою кислотою. Також обробка їх бензилбензоатом знищує мікрокліщів та на декілька місяців знижує концентрацію їх алергенів. М’які іграшки вміщують на добу у морозильник з температурою -20 ° С.

Вологість у приміщенні знижують до 45-50% і менше шляхом встановлення кондиціонеру або вологопоглинача. Постійне спостереження за рівнем вологості здійснюють за допомогою гігрометра.

Рекомендується замінити тяжкі драпірування та жалюзі на штори, що легко перуться або завісками.

Щоб максимально очистити повітря в приміщеннях, використовуйте високоефективний сухий повітряний фільтр (такий, який використовують в операційних палатах). Встановіть на всі продуховини спеціальні вентиляційні фільтри.

Якщо алергією або астмою страждає дитина, потрібно не перетворювати спальню в іграшковий зоопарк — достатньо кількох м’яких іграшок, придатних для машинного прання. Якщо ці іграшки тимчасово не потрібні, покладіть їх в комод або коробку, що закривається.

Лікарі для профілактики  розповсюдження кліщів домашнього пилу рекомендують використання акарицидів.

Література:

 1. Аллергия. – Х.: Популярная медицина, 2010. – 288с.
 2. Бергер В. Аллергия и астма для «чайников» / В. Бергер. – М.; СПБ.; К.: Диалектика, 2006. – 464с.
 3. Беш О.М. Акарофауна житла та сенсибілізація до алергенів кліщів домашнього пилу серед хворих на бронхіальну астму / О. М. Беш, В. І. Павліченко // Астма та алергія. — 2015. — N 1. — С. 27-30.
 4. Моніторинг побутових тригерних чинників бронхіальної астми / О.М. Беш [и др.] // Вісник наукових досліджень. — 2015. — № 1. — С. 16-19.
 5. Оценка сенсибилизации к бытовым аллергенам с помощью КВЧ-диэлектрометрии / Э.Н. Солошенко [и др.] // Дерматологія та венерологія. – 2017. – N 4. – С. 82-85.
 6. Оценка сенсибилизации к бытовым аллергенам с помощью микроволновой диэлектрометрии / Э.Н. Солошенко, А.К. Кондакова, В.Г. Колесников // Дерматологія та венерологія. – 2017. – N 3. – С. 114-115.
 7. Оцінка клініко-імунологічних та алергокомпонентних критеріїв для проведення ефективної алергенспецифічної імунотерапії у пацієнтів з сенсибілізацією до кліщів домашнього пилу: інформ. лист з проблеми “Клінічна імунологія та алергологія”. Вып. 31.-Київ: Укрмедпатентінформ, 2016. – 4 с.
 8. Пухлик С.М. Оценка причинных аллергенов и микробиоценоз бытовой пыли в квартирах больных с персистирующим аллергическим ринитом / С.М. Пухлик, Н.А. юревич // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. — 2013. — № 5. — С. 76-78.
 9. Чумаков Е. Дом без аллергии: 1000 советов / Евгений Чумаков. – М.: АСТ — ПРЕСС, 2006. – 272 с.