БЕЗПЕКА ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

bezpeka-informacijnyh-danyhСьогодні наше життя без сучасних й доступних технологій уявити не можливо. Комп’ютери, смартфони, інтернет та зручні електронні додатки допомагають нам не тільки спілкуватися та розважатися, але й оптимізувати робочий час, зробивши його набагато ефективнішим та продуктивнішим. Без сучасного обладнання та супроводжуючого його програмного забезпечення не існує жодний лікувальний заклад. Медицина тісно взаємопов’язана з нинішніми технологіями будь-якої галузі. На теперішій день комп’ютеризація потрібна не тільки для точної діагностики стану пацієнта, але й для простого документування. В своїй роботі лікарі все частіше використовують комп’ютер як місце збереження електронних даних різного типу. 

Майже вся документація по супроводженню пацієнта ведеться на паперових носіях. Але, можливо, це й на краще. Більшість персональних даних, чи своїх, чи чужих, які зберігаються на комп’ютері чи мобільному пристрої, можуть зацікавити ком’ютерних шахраїв.

Комп’ютерні злочинці або «хакери», полюють за приватною інформацією людини: адресою, телефонними контактами, номерами кредитних карточок, офіційними документами, перепискою тощо. Наші дані мають бути надійно захищені від непрошених гостей та очей.

Користувачі комп’ютера чи смартфона мають пам’ятати, що використання інтернету без антивірусного захисту робить їхнє приладдя слабкими перед вірусами різного виду. Раніше вважалось, що телефонні операційні системи невразливі перед вірусами, але зараз небезпечні та підозрілі файли в телефоні це звичайне явище.

Комп’ютерний вірус одна з різновидностей шкідливого програмного забезпечення, яке користувач заніс на своє обладнання. Майже завжди вірус з’являється при запуску вже зараженого файла, а потім інфікує наступні програми або файли.Троянські програми – це «вшиті» шкідливі коди в звичайні, на перший погляд, додатки. Частіше всього троянські програми мають вигляд нешкідливих програм, але які згодом використовуються для видалення, зміни, та крадіжки даних. Розповсюджуються в більшості випадків через ігри. Троянці не розмножуються самостійно, це їхня відмінність від вірусів. Можуть появитися без виходу в інтернет або мережі передачі даних. Їх, зазвичай, передають через флеш-носії.

Якщо комп’ютер підключений до певної локальної мережі, то слід берегтися так званого «Хробака». Він може самостійно розмножуватися, але не може бути частиною програми. Не може змінювати ніяких файлів на комп’ютері, але відтворює себе самого. Оскільки «Хробак» живе в мережі, то заражує всі комп’ютери. Можлива втрата працездатності та крадіжки конфіденційних даних.

Власники електронки знають про спам – електронний еквівалент паперової реклами, яку кидають в поштовий ящик. Спам небезпечний тим, що може обманним шляхом отримувати паролі, номера кредитних карток, банківські облікові дані; розповсюджуючи шкідливий код на комп’ютерах отримувачів. В спамі можуть знаходитись різні рекламні програми, що призначені для показу реклами на вашому комп’ютері, перенаправлені запити пошуку на рекламні-веб-сайти та збір маркетингової інформації про вас (наприклад, які сайти ви відвідуєте), щоб реклама відповідала вашим інтересам. Дуже важко позбутися від такого виду програм-шкідників без втручання спеціалістів. Мало того, програми-вимагачі можуть повністю заблокувати доступ до вінчестера або знищити всі дані.

Зараз частіше всього трапляється зараження «комп’ютерними гостями» через мережу Інтернет. Самим простим способом захисту від небажаних програм-шкідників є антивірусне програмне забезпечення. Програми-шкідники маскуються в системі та очікують підходящий момент, щоб нанести шкоду: повна або часткова втрата даних, модифікація файлів, безсистемна розсилка листів.

Якщо в лікувальному закладі з’являються комп’ютери, то частіше всього їх підключають до інтернету. Але доцільніше їх розподілити до значимості виконуваних робіт та результату. Комп’ютери загального користування (для всіх) можуть мати доступ до інтернету, але мають бути повністю відключеними від локальної «корпоративної» мережі. Комп’ютери, які виконують важливі процеси закладу по накопиченню певних даних, навпаки, повинні мати обмежений доступ до інтернету та працювати в захищеній локальній мережі. За кожним комп’ютером має бути закріплений один працівник. Коли комп’ютер зв’язаний з медичним високотехнічним дороговартісним обладнанням (наприклад, МРТ), то він повинен бути відключеним від всіх мереж, навіть корпоративної.

Сьогодні в сучасному світі інформаційна безпека актуальною темою для кожної людини. На роботі, в навчанні, дома, навіть в транспорті, не підозрюючи того ми можем стати легкою мішенню кібер-злочинців.

Література:

  1. Бардин, А. Специализированное программное обеспечение в медицине / А. Бардин // Практика управління медичним закладом. – 2012. – № 3. – С. 77-79
  2. Инновационные компьютерные технологии в развитии персонализированной медицины / А.Э. Пихлак [и др.] // Российский медицинский журнал. – 2013. – Том , № 3. – С. 3-5.
  3. Костюкевич А. Медична інформація у мережі інтернет А. Костюкевич // Практика управління медичним закладом. – 2015. – N 1. – С. 66-71.
  4. Кривенко Є.М. Інформатизація охорони здоров’я як складова управління галуззю / Є. М. Кривенко // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2013. – N 4. – С. 71-76.
  5. Маковец С. Информационная безопасность, или что мы знаем о вирусах? / С. Маковец, А. Барановский // Практика управління медичним закладом. – 2017. – N 4. – С. 43-49.
  6. Полька, Н. Інформаційні технології: медико–профілактичні аспекти / Н. Полька // СЕС. Профілактична медицина. – 2013. – № 5. – С. 8-9.