Безпечне святкування в зимові свята

різдвяна вечеря картинкиПредки українців — носії унікальної трипільської культури, передали нам у спадок величезне матеріальне і культурне надбання. Культура споживання традиційних страв не виняток. Дослідники на основі вивчення археологічних знахідок довели існування у трипільців вареників(!), округлих хлібин, різноманітних каш, найпростіших овочів та фруктів. Звісно, м’ясо тварин, особливо свині і великої рогатої худоби. Тому в сучасних українців на генетичному рівні, крізь тисячоліття, збереглися ті давні харчові традиції.

Наша українська кухня з-поміж інших народів Європи вирізняється своєрідними стравами, притаманними лише нам і нікому іншому. У якого ще європейського народу є борщ з червоних буряків чи сало з часником? Наші народні традиції, давня культура, особливості менталітету та національного характеру позначилися на традиціях харчування. А ці традиції найповніше розкриваються на святах упродовж року.

Найбільше свят в Україні припадає на зиму. Веселі зимові свята завжди асоціюються з ялинкою, Святим Миколаєм, Дідом Морозом, численними подарунками, мандаринами, шампанським. Та найголовнішою стравою на столах українців є м’ясо і м’ясні вироби зі свинини, на відміну від європейських народів, у яких на різдвяних столах традиційні гуска, індичка, форель чи короп. Зимова українська кухня вирізняється складною рецептурою, різноманіттям складників та особливістю приготування страв. Давні традиції зимового святкового застілля найбільше збереглися у селі, особливо в глибинці. Перед Різдвом завжди є Різдвяний піст. Один день напередодні Різдва є найсуворіший: нічого не можна їсти до появи першої зірки на небі. Господині в той день готують 12 пісних страв. Це робиться задля того, щоб не перевантажувати свій зголоднілий і змучений за піст організм. Адже шлунково-кишкова система може розладнатися, якщо буде різкий перехід від пісних днів до м’ясних перенасичених страв. Ця давня традиція споживати помірну їжу на Святвечір, тим самим готуючи шлунок до наступних м’ясних святкувань, є дуже мудрою і давньою, походить ще з часів Київської Русі.

Найбагатша трапеза, звичайно, є різдвяна. Це десятки найрізноманітніших і найсмачніших страв, які складаються з м’яса, ковбас, шинки, беконів, холодців, заливних рибних страв, м’ясних салатів і рулетів та безліч, безліч інших виробів, які виготовляють наші господині, виходячи з власних уподобань і гаманців. Сьогодні в Інтернеті можна знайти мільйони рецептів і ще більше способів їх приготування. Власне, правильне приготування їжі із застосуванням усіх технологій і правил зберігання страв є головною запорукою залишитися здоровими після святкувань.

В умовах міста це не є проблемою, адже стовідсотково усі міські господарки користуються холодильниками. В селах багато ощадливих жінок взимку вимикають холодильники і всі приготовані наперед, часто за тиждень до застілля, страви зберігаються у прохолодних коморах. По-перше, таке зберігання святкових і не тільки страв не відповідає санітарним нормам. Ні для кого не секрет, що нашестя мишей та інших гризунів у селах є суттєвою проблемою, яку навіть найкращі коти не в змозі вирішити, тому що усіх мишей все одно не переловити. А гризуни є найпершими носіями усіляких хвороб та інфекцій. Друга небезпека полягає у температурному режимі цих комор: вони тепліші за холодильники. І якщо довго холодці, рулети, запечені м’ясні страви, салати стоятимуть у таких приміщеннях, вони можуть почати псуватися. Тому що тепло — чудове середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів, особливо якщо страва містить майонез. При цьому смак може залишатися майже незмінним. Тому отруєння — частий гість на зимових застіллях. У містах деякі господині, крім холодильників, також користуються балконами для зберігання страв. Отже, варто господиням наперед врахувати місце і прийнятні умови зберігання застольних страв.

Ще однією важливою проблемою зимових святкувань є переїдання. Більшість різдвяних страв є надзвичайно поживними, калорійними, тому що в їх основі є свинина, а це найкраще, найсмачніше і водночас найжирніше м’ясо. Переїдання небезпечне насамперед для тих людей, які практикують піст. Статистика доводить, що такі люди є здоровішими як фізично, так і духовно. Проте, якщо на радощах переїсти м’ясних страв — можна захворіти навіть здоровій людині.

Переїдання небезпечне для людей, хворих на різні шлунково-кишкові захворювання. Наші підшлункова і шлунок є дуже тендітними, їх потрібно берегти. Інакше можливі такі неприємні наслідки як загострення шлунково-кишкових хвороб, закрепи, біль у животі. Ускладнення можуть дійти аж до хірургічної патології, такої як заворот кишківника. Будьте дуже обережними і уважними на Різдво, пильнуйте свій шлунок!

Та найголовнішою проблемою під час будь-яких свят, особливо різдвяних, є алкогольні напої. Пам’ятайте, щоб на ранок не боліла голова, не вистрибувало серце з грудей, не було погане самопочуття —  напередодні за столом обмежтеся споживанням одного виду алкоголю. Не змішуйте шампанське, горілку, вино і коньяк, інакше можна опинитися в лікарні з отруєнням і це у найкращому випадку. Це слушна порада для усіх дорослих людей.

Здоров’я вам і процвітання!

Список використаних джерел

  1. Бєляєва О.Е. Особливості харчової поведінки та якість життя підлітків із різною масою тіла // Медицинская психология. — 2013. — Т. 8, № 4. — С. 36-38.
  2. Грех чревоугодия… или как не стать жертвой переедания // Участковый врач. — 2013. — N 4(5). — С. 44-45.
  3. Нікіфорова Я.В. Взаємозв’язок харчової поведінки з метаболічними чинниками ризику // Сучасна гастроентерологія. — 2015. — № 3. — С. 113-121.
  4. Пусть праздник будет веселым и удачным // Фармацевт-практик. — 2013. — № 12. — С. 52.
  5. Смоляр В.І. Відкриття специфічно-динамічної дії їжі та процесів її травлення // Проблеми харчування. — 2014. — № 1. — С. 68-69.
  6. Смоляр В.І. Концепція дієти Європейського Середземномор’я в сучасній нутриціології. Резерви білкової їжі // Проблеми харчування. — 2012. — № 1/2. — С. 61-63.
  7. Титов В.Н. Неэтерифицированные и свободные жирные кислоты плазмы крови. Патогенез артериальной гипертонии и симптомы синдрома переедания — метаболического синдрома // Клиническая лабораторная диагностика. — 2013. — № 12. — С. 27-41.