Бехтерєв Володимир Михайлович (160 років від дня народження)

Behterev-Volodymyr-Myhailovich-160-rokiv-vid-dnya-narodzhennya20 січня 2017 року виповнюється 160 років від дня народження відомого вченого, невропатолога, психіатра, фізіолога, засновника першого у світі психоневрологічного інституту — Володимира Михайловича Бехтерєва. Народився він у 1857 році в селі Соралі, тепер це Бехтерєво Вятської губернії. Успішно закінчивши в 1873 році гімназію Бехтерєв поступив до Петербурзької Військово-медичної академії. Після її закінчення молодого лікаря залишили працювати на кафедрі під керівництвом професора І.П. Мержеєвського. Через три роки Володимир Михайлович захистив докторську дисертацію на тему «Опыт клинического исследования температуры тела при некоторых формах душевных заболеваний». Написавши більше як 50 наукових праць, Бехтерєв побував у закордонному відрядженні півтора року. Він працював в різних лабораторіях та клініках Німеччини, Австрії, Франції разом з відомими вченими. Повернувшись з закордону в 1885 році молодий вчений очолює кафедру психіатрії при Казанському університеті. На той час йому було лише 28 років. Послухати лекції Володимира Михайловича приходили студенти не лише з медичного факультету, а також юристи, філологи та інші. Їм було цікаво слухати молодого професора, адже він дуже ясно, грамотно, доступно викладав даний матеріал.

Працюючи в університеті, Бехтерєв організував перше в Росії товариство невропатологів і психіатрів. Почав видавати журнал «Неврологический вестник».

У 1893 році Володимир Михайлович переїхав з Казані до Петербурга, де очолив кафедру нервових і душевних хвороб. За його ініціативою був створений Психоневрологічний інститут, який існував на пожертви благодійників.

За своє життя вчений став засновником більше як 30 наукових інститутів, товариств, лабораторій та 20 журналів.

Наукова спадщина Бехтерєва складає близько 600 праць, багато з яких видані за кордоном. Двотомний підручник «Проводящие пути спинного и головного мозга» перевидавався багато разів і отримав всесвітнє визнання. В цій праці вчений уперше відкрив провідні шляхи спинного та головного мозку, їх ядра, з’ясував роль окремих нервових центрів. Дуже високу оцінку праці дав І.П. Павлов. Він сказав, що такого аналога немає ні в російській, ні в світовій практиці.

У 1903- 1907 роках професор написав визначну працю, яка складається з 7 томів «Основы учения о функциях мозга», яка користується всесвітньою популярністю. Ця праця ще раз свідчить про те, що Бехтерєв був видатним клініцистом, анатомом, психофізіологом, дослідником нервової системи.

Професор у 1918 році створив Інститут з вивчення мозку і психічної діяльності. Володимир Михайлович є одним із засновників анатомо-фізіологічного напрямку в неврології і психіатрії. За останнє десятиліття свого життя він прагнув створити нову самостійну науку — рефлексологію та встановив ряд нових рефлексів, симптомів, синдромів, які мають важливе значення для діагностики нервових та психічних захворювань. Велику популярність мають праці з питань нервово-психічного розвитку дітей та їхньої поведінки. Також Бехтерєв відкрив такі хвороби, як алкогольна атаксія, сифілітичний множинний склероз, спондилоз (хвороба Бехтерєва) та інші захворювання.

Помер Володимир Михайлович на 70 році життя, за дивних обставин. Професор був вихованою та дуже чесною людиною. Після правдивого встановлення Сталіну діагнозу параноїдальна шизофренія він помер на наступний день, а міг би врятуватися брехливим діагнозом.

 

Список використаних джерел:

  1. [Бехтерєв Володимир Михайлович (1857-1927)] // Визначні імена у світовій медицині / ред. О.А. Грандо. — К.: РВА “Тріумф”, 2001. — с. 124.
  2. Гусев Е. И. Жизнь и деятельность В.М. Бехтерева / Е.И. Гусев, А.С. Никифоров // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. — 2007. — Том 107, N4. — С. 5-10.
  3. Діагноз ціною життя [про В.М. Бехтерєва] // Урядовий кур’єр. — №7. — 2017. — С.10.
  4. К 150-летию со дня рождения В.М. Бехтерева (1857-1927) // Журнал неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова. — 2007. — Том 107, N4. — С. 4.
  5. Кузнецов В. Н. Памяти академика В. М. Бехтерева (К 155-летию со дня рождения) / В. Н. Кузнецов, П. Т. Петрюк // Психічне здоров’я. — 2011. — № 4 (разом з №3). — С. 77-87.
  6. Никифоров А.С. В.М. Бехтерев. — М.: “Просвещение”, 1988. — 127 с.